آشنایی با عملیات کراس استافینگ (Cross Stuffing)

 

Cross Stuffing

منظور از کراس استاف، عملیات تخلیه کالا از یک کانتینر و بارگیری مجدد درون کانتینر دیگر می باشد. Cross stuff عمدتاً در بندر جبل علی واقع در کشور امارات صورت می پذیرد. در ادامه به توضیح کامل عملیات کراس استاف می پردازیم.

 • چه کالاهایی نیاز به کراس استاف دارند؟ آن دسته از کالاهای که فروشنده به دلیل تحریم ها قادر به ارسال آن به صورت مستقیم به ایران نیست و یا خطوط کشتیرانی آن کالا را به بنادر ایران حمل نمی نمایند.
 • آیا کراس استاف هزینه اضافی دارد؟ بلی، صاحبان کالا می بایست علاوه بر هزینه کرایه حمل کالا هزینه کراس استافینگ را بپردازند.
 • میزان هزینه کراس استاف چه مقدار است؟ عوامل مهمی در قیمت Cross Stuff نقش دارند. از جمله: نوع بسته بندی، ماهیت کالا، نیاز به تجهیزات خاص برای تخلیه و بارگیری کالا، نیاز به مجوزات خاص و … ولی به طور میانگین قیمت کراس استاف برای هر کانتینر 20 فوت 300 تا 400 دلار و برای هر کانتینر 40 فوت 500 تا 600 دلار می باشد.
 • چرا با وجود اینکه فروشنده کالا مشکلی با ارسال کالا به ایران ندارد ولی بازهم فرواردر اصرار بر کراس استاف کالا دارد؟ تنها تحریم ارسال کالا دلیل بر استفاده از عملیات Cross Stuff نیست بلکه در بعضی موارد خط کشتیرانی حمل کننده کالا، سرویسی به ایران ندارد و تنها می تواند کانتینر را در بندر جبل علی تحویل نماید. در این حالت نیز می بایست کانتینر مد نظر تخلیه و در کانتینر دیگری بارگیری و سپس به مقصد نهایی ارسال شود.
 • عملیات Cross Stuffing به چه صورت است؟ ابتدا توجه داشته باشید تمامی اسناد از جمله بارنامه، پکینگ لیست، اینویس، گواهی مبدأ و … می بایست به نام شرکتی در کشور امارات صادر گردد. پس از حمل کالا و قبل از رسیدن آن به بندر جبل علی می بایست اصل بارنامه و یا تلکس آن برای شرکت اماراتی ارسال تا بتوانند مجوزات لازم را اخذ نمایند. پس از رسیدن کالا شرکت صاحب کالای اماراتی موظف است قبض انبار و ترخیصیه را از نمایندگی کشتیرانی در کشور امارات دریافت و اقدام به اظهار کالا به مقصد ایران نماید. در این حین با گرفتن Booking کانتینر دیگر به مقصد ایران اقدام به تخلیه کانتینر قبلی و بارگیری در کانتینر جدید می نماید.
 • چگونه می توان از سالم ماندن کالا در حین عملیات کراس استاف اطمینان کسب نمود؟ به جرأت می توانیم بگوییم امروزه تنها 3 شرکت معتبر در امارات هستند که با قدرت و دقت فراوان این امور را انجام می دهند پس حتماً قبل از اقدام به Cross Stuffing تحقیقی راجع به شرکتی که عملیات کراس استاف را برای شما انجام بر عهده دارد، داشته باشید.
 • تفاوت Cross Stuff با Transshipment چیست؟ در عملیات ترانشیپ کانتینر بدون تخلیه و بارگیری تنها از یک کشتی به کشتی کوچکتر منتقل می شود اما در عملیات کراس استافینگ محتوای یک کانتینر به کانتینر دیگر منتقل می گردد.
 • تفاوت Switch B/L با Cross Stuffing چیست؟ تعویض بارنامه و یا صدور بارنامه دیگر (Switch B/L) در زمانی که فروشنده و یا صاحب کالا نیاز به بارنامه ای دیگری برای نشان دادن مقصد متفاوت و یا نام فروشنده یا خریدار متقاوتی بر روی بارنامه دارند صادر می شود. سوییچ بارنامه در مبدأ بارگیری و توسط شرکت فرواردر صورت می پذیرد در حالیکه در حالت کراس استافینگ علاوه بر تخلیه و بارگیری کانتینر، بارنامه جدیدی از مبدأ کراس استافینگ صادر می گردد.
 • مدت زمان عملیات کراس استاف در بندر جبل علی چه مدت است؟ عموماً مدت زمان Cross Stuffing در بندر جبل علی بین 1 الی 2 روز می باشد.

نکاتی که می بایست قبل از اقدام به حمل کالا به صورت Cross Stuffing مد نظر داشته باشید:

 • بهتر است قبل از حمل کالا استعلام قیمت خود را به صورت شفاف برای فرواردر خود ارسال نماید. در استعلام قیمت می بایست اطلاعاتی نظیر: نام کالا، شناسه کالا، وزن ناخالص هر کانتینر، نحوه بسته بندی کالا و … را در اختیار فرواردر قرار داده تا ضمن دریافت قیمت مناسب از صحت قیمت دریافتی اطمینان کسب نمایید.
 • پیگیر زمان رسیدن اسناد مربوطه خود به شرکت اماراتی باشید چرا که در صورت هرگونه دموراژ، صاحب کالا موظف به پرداخت هزینه های انبارداری می باشد. برای پیشگیری بهتر است از فرواردر خود درخواست 21 روز Free time در بندر جبل علی داشته باشید.
 • در زمان دریافت قیمت حمل توجه داشته باشید که قیمتهای زیر را دریافت نموده باشید: قیمت حمل کانتینر از مبدأ بارگیری تا بندر جبل علی، میزان هزینه کراس استاف، قیمت حمل کانتینر از بندر جبل علی تا بندر مورد نظر در ایران.
 • جهت اطمینان از درستی انجام عملیات Cross Stuffing می توانید از فرواردر خود درخواست ارسال عکس در زمان تخلیه و بارگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *