بارنامه های دریایی را بیشتر بشناسید

 

انواع بارنامه دریایی

بارنامه دریایی انواع مختلفی دارد و می تواند شامل بارنامه اصلی –  Master B/L یا MBL و بارنامه خانگی – House B/L یا HBL باشد.

 

بارنامه اصلی یا MBL:

بارنامه Master یا MBL توسط خط کشتیرانی صادر می شود.

همانطور که از نام این نوع بارنامه مشخص است، از این بارنامه به عنوان بارنامه اصلی نام برده می شود چرا که اطلاعات تمامی اسناد از جمله قبض انبار (warehouse receipt) و ترخیصیه (Delivery order) از روی مشخصات بارنامه Master درج می شود. چنانچه فروشنده و یا خریدار از فرواردری برای حمل کالا استفاده می نمایند، اطلاعات فروشنده و خریدار درج شده بر روی بارنامه MBL به شرح زیر است:

فروشنده: مشخصات شرکت فرواردری در مبدا بارگیری

خریدار: مشخصات نماینده شرکت فرواردری در مقصد

ولی چنانچه فروشنده و یا خریدار بدون واسطه اقدام به حمل کالا نمایند، اطلاعات فروشنده و خریدار درج شده بر روی بارنامه Master به شرح زیر خواهد بود:

فروشنده: مشخصات واقعی فروشنده کالا

خریدار: مشخصات واقعی خریدار کالا

در واقع پس از صدور بارنامه MBL، فرواردر موظف است بارنامه Master را به نماینده خود در کشور مقصد ارسال نماید و فرواردر در کشور مقصد نیز پس از اطمینان از پرداخت صورتحساب حمل توسط صاحب کالا، این بارنامه را برای خریدار کالا ارسال می نماید. به جز در شرایطی که کرایه حمل توسط فروشنده در مبدأ بارگیری پرداخت شده باشد.

 

بارنامه خانگی یا HBL:

بارنامه فرواردری و یا همان House B/L توسط فرواردر منتخب در کشور مبدأ و روی سربرگ آن شرکت صادر میگردد.

چنانچه فروشنده و یا خریدار از طریق فرواردر اقدام به حمل کالا نموده اند، فرواردر منتخب در مبدأ بارگیری موظف به صدور بارنامه ای تحت عنوان House B/L می باشد. اطلاعات مندرج در این بارنامه مشابه بارنامه Master بوده و تنها اطلاعات فروشنده و خریدار مندرج در بارنامه HBL متفاوت و به شرح زیر است:

فروشنده: مشخصات واقعی فروشنده کالا

خریدار: مشخصات واقعی خریدار کالا.

در واقع پس از صدور بارنامه HBL، فرواردر موظف است بارنامه House را به فروشنده تسلیم نماید و فروشنده نیز پس از اطمینان از دریافت صورتحساب کالا این بارنامه را برای خریدار کالا ارسال می نماید. لازم به ذکر است که فرواردرها موظف به رویت اصل بارنامه House در زمان تحویل اسناد به خریدار مندرج در بارنامه هستند تا اطمینان پیدا نمایند که فروشنده تمامی حق و حقوق خود را از صاجب کالا دریافت کرده است مگر در شرایطی که فروشنده بارنامه HBL را تلکس کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *