بهترین روش واردات از چین

واردات از چین

کشور چین یکی از بزرگترین کشور‌های تولید کننده در جهان است، در چین انواع محصولات با کیفیت‌های مختلف و متنوع تولید می‌شوند. شما می‌توانید بر حسب نیاز خود کالای مناسب را از تولید کننده مد نظرتان خریداری کنید. واردات از چین به دلیل شرایط استراتژیک چین در حوزه تولیدات گسترده انواع محصولات و کالاهای مختلف در جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در حال حاضر کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین قطب‌های تولید کالاهای مختلف در جهان شرایط خوبی را برای تاجران ایرانی فراهم کرده است تا بتوانند با شرایط خاص و تنوع بالا محصولات مورد نیاز خود را خرید و به کشور وارد کنند. به همین دلیل است که گفته می‌شود واردات کالا از چین به ایران و شناخت بازار چین برای افزایش سود و درآمد حاصل از مبادلات تجاری با این کشور اهمیت زیادی دارد.

 

واردات کالا از چین

هر نوع اشتباه یا نداشتن دانش کافی در مورد چگونگی مراحل واردات کالا از چین ممکن است ضررهای زیادی را برای تاجران و بازرگانان به همراه داشته باشد. اگر می‌خواهید تجارت شما با سودآوری مناسبی همراه باشد تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا نحوه واردات کالا از چین و همچنین هزینه‌های مربوط به واردات کالا از چین را بررسی کنیم.

در ابتدا برای واردات کالا از چین باید محصول مورد نیازتان را شناسایی و در بازار چین پیدا کنید و سپس با تولید کننده یا تامین کننده مورد نظرتان تماس بگیرید. پس از دریافت اطلاعات مورد نیاز برای واردات کالا مانند قیمت، شرایط حمل و نقل و شرایط پرداخت و نیز دریافت مدارک لازم و مورد نیاز با فروشنده مورد نظرتان مذاکره کنید و قراردادی رسمی امضا کنید.

پس از این نکته باید برای دریافت بیمه حمل و نقل کالا اقدام کنید و مدارک مربوط به حمل و نقل کالا را جمع آوری و ارائه کنید. در نهایت، باید با گمرک تماس بگیرید و مراحل گمرکی و وارداتی را براساس قوانین و مقررات انجام دهید.

 

نحوه واردات کالا از چین

واردات کالا از چین به ایران معمولا به صورت حمل و نقل دریایی و یا حمل و نقل هوایی انجام می‌شود. از بین روش حمل و نقل دریایی و یا حمل و نقل هوایی، روش حمل و نقل دریایی به دلیل هزینه کمتری که دارد، بیشتر مورد توجه تاجران قرار دارد. گمرک‌هایی که در ایران بیشترین حجم تجارت با کشور چین را دارند عبارتند از: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی، بندر امام خمینی، بندر خرمشهر، منطقه آزاد تجاری چابهار، منطقه ویژه بوشهر و فرودگاه امام خمینی. اینکه کالای شما به کدام گمرک وارد می‌شود بر اساس نوع کالا و هزینه حمل متفاوت است.

 

مهمترین قانون و مقررات واردات کالا از چین

در چین نیز مانند سایر کشورها ورود و خروج کالا براساس شرایط و قوانین مشخصی انجام می‌شود که در ادامه مطلب مهم‌ترین قوانین واردات کالا از چین را بررسی خواهیم کرد.

قانون کپی رایت در کشور چین بسیار اهمیت دارد، دولت چین توجه ویژه‌ای به اجرای این قانون دارد، تنها کالاهایی امکان خروج از کشور را دارند که اورجینال و اصل باشند و از نمایندگی‌های معتبر خریداری شده باشند.

 

اظهارنامه ارائه شده در گمرک خروجی چین باید با پکینگ لیست مطابقت کامل داشته باشد. مواردی که باید مطابقت کامل داشته باشند عبارتند از: نوع و تعداد کالا. هر نوع مغایرت در این موارد سبب توقیف کالا در گمرک می‌شود و از خروج آن از گمرک جلوگیری می‌شود. کالاهایی که دارای باتری هستند تنها از طریق گمرک دریایی امکان خروج از کشور چین را دارند.

دریافت مجوز‌های لازم مانند مجوز بهداشت، استاندارد، مجوز سازمان غذا و دارو و موارد دیگر از این دست برای واردات کالا از چین لازم است. در غیر اینصورت در زمان ترخیص کالا از گمرک مشکلات متعددی برای شما در مسیر واردات کالا از چین ایجاد میشود و ممکن است کالای شما قاچاق شناخته شده و حتی از گمرک ترخیص نشود.

 

مراحل واردات کالا از چین

واردات کالا از چین به عنوان یک تجارت پرسود و جهانی شناخته می‌شود که درآمد بالایی به همراه دارد به شرطی که تاجران و خریداران آگاهی کاملی در حوزه قوانین ورود کالا به کشور داشته باشند و بتوانند تمامی این مراحل را به دقت و درست پشت سر بگذارند. با توجه به اهمیت این مسئله در ادامه مقاله مراحل واردات کالا از چین و مواردی که باید در این حوزه مد نظر قرار دهید را بررسی خواهیم کرد.

شناسایی و تحقیقات بازار داخلی

تحقیق در بازار و انتخاب محصول یا کالای مناسب، اولین گام برای واردات کالا از چین به ایران  است. شما باید در ابتدا نیاز سنجی بازار را به خوبی انجام دهید و پس از بررسی میزان تقاضای هر نوع محصول یا کالا در کشور برای خرید آن از چین اقدام کنید. به زبان دیگر برای واردات کالا از چین به ایران باید به شکلی دقیق و حساب شده برنامه ریزی کنید و بدانید می‌خواهید دقیقا چه کالایی را وارد کنید و در حال حاضر بازار برای وارد کردن چه کالایی مناسب است.

پیدا کردن تولید کننده معتبر در کشور چین

پس از اینکه کالای مورد نظر خود را براساس آمار حاصل از نیاز سنجی بازار مشخص کردید باید با تولید کننده معتبر در کشور چین ارتباط بگیرید. برای این امر لازم است که از افراد با تجربه و مشاوران متخصص در حوزه بازاریابی و اقتصاد کمک بگیرید. برای نمونه برای پیدا کردن تولید کننده‌های بزرگ چینی و پیدا کردن بهترین فروشنده می‌توانید از طریق شهرک‌های صنعتی یا بازارهای عمده فروشی در چین اقدام کنید. علاوه بر این معمولا هر ساله نمایشگاه‌های متعددی کر کشور چین برگزار می‌شود که فرصت خوبی برای آشنایی با انواع محصولات و کالاهای تولید شده مورد تقاضای ایران در چین است.

ارسال پروفرما و تنظیم قرارداد

پس از اینکه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تولید کننده کالای مورد نظر خود را در کشور چین پیدا کردید باید پیش فاکتور محصولاتی که می‌خواهید را دریافت کنید. علاوه بر این باید براساس قراردادی مشخص، مبلغی را به دلار یا یوان به حساب شرکت یا شخص طرف قرارداد واریز کنید تا در کوتاه ترین زمان اقدامات لازم برای ارسال کالای شما انجام شود.

مهم ترین مواردی که باید در پروفرما ذکر شوند عبارتند از:

مشخصات کامل خریدار (نام، آدرس، شماره تماس و…)

مشخصات کامل فروشنده (نام، آدرس، شماره تماس و…)

مشخصات کالا ( شامل تعداد، مقدار، ابعاد، وزن خالص و وزن ناخالص کالا، شماره تعرفه گمرکی و…)

هزینه‌های بسته بندی و حمل و نقل

مبدا و مقصد نهایی کالا

چگونگی روش حمل و نقل (هوایی، دریایی، زمینی)

نحوه پرداخت هزینه ها

کشور سازنده

مبلغ پروفرما

در گام بعدی مراحل واردات کالا از چین پیش از اینکه کالاها و محصولات خریداری شده بارگیری شوند؛ باید وضعیت کالا با تعهدات فروشنده و قراردادی که تنظیم شده مطابقت داشته باشد. در این گام تمامی محصولات باید به صورت دقیق بررسی و مدارک و اسناد مورد نیاز پس از بارگیری از فروشنده دریافت شوند.

ارسال حواله ارزی

زمانی که مطمئن شدید تا تمامی کالاهای ارسالی سالم هستند، باید حواله ارزی مورد نیاز را از طریق صرافی‌ها برای تامین کننده یا فروشنده مورد نظر ارسال کنید.

 ارسال کالا از چین

بعد از مراحل بالا محصولات سفارشی شما آماده ارسال به ایران هستند. براساس قرارداد امضا شده مسئولیت حمل و نقل کالا بر عهده خریدار یا فروشنده کالا است. خریدار پس از دریافت محموله، بارنامه یا راهنامه کالا، کالاها را برای خریدار ارسال میکند.

دریافت مجوزهای لازم برای واردات کالا از چین

داشتن مجوز برای واردات کالا از چین امری ضروری است و یکی از مراحل واردات کالا به شمار می‌رود. شما باید برای دریافت مجوز استاندارد به سازمان‌های مربوط به مراجعه و مجوزهای مورد نیاز را دریافت کنید.

 ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک

زمانی که یک کالا وارد گرمک می‌شود خریدار باید حق گمرک و سایر موارد مربوط به گمرک کالا را پرداخت کند تا بتواند بدون مشکل کالای خود را از گمرک ترخیص کند. قبل از این مراحل، شما  باید ثبت سفارش خود را انجام دهید و اصل اسناد مربوط به حمل و نقل را از فروشنده محصول دریافت کنید.

 

سخن پایانی

واردات کالا از چین نقش مهمی در تجارت جهانی دارد. چین به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده کالا در جهان شناخته می‌شود که توانسته با تولید محصولات قیمت مناسب و با کیفیت بازار‌های جهانی را تسخیر کند. در کشور چین صنایع پیشرفت زیادی کرده‌اند و به همین دلیل محصولات با تنوع بسیار یالا در این کشور تولید می‌شوند. عمده کالاهایی که از چین به ایران صادر می‌شوند عبارتند از محصولات صنعتی، الکترونیکی، پوشاک، لوازم خانگی. در این مقاله مراحل واردات کالا از چین به ایران و موارد قانونی که در این حوزه باید مد نظر داشته باشید را بررسی کردیم.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *