حمل بار مسافری

فریت بار مسافری

یکی از روش‌های انتقال بار از کشوری به کشور دیگر حمل بار مسافری است. در این روش کالای شما توسط فردی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود در واقع این روش یک روش خصوصی برای انتقال کالا از کشوری به کشور دیگر است و برای حمل کالاها به صورت بین‌المللی و تجارت کلان روش مناسبی به شمار نمی‌رود. در این روش تنها می‌توان تعداد محدودی از کالاها را به شکل مسافری جابجا کرد. بنابراین براساس هزینه‌هایی که در پی دارد، برای تجارت بین‌المللی روش پرهزینه‌ای است هرچند که در حال حاضر برای انتقال برخی از کالاهای تحریمی از روش حمل بار مسافری استفاده می‌شود.

حمل بار مسافری در تمام کشورها امری رایج است و در ایران نیز برای انتقال بار از ایران به سایر کشورها و بالعکس از این روش استفاده می‌شود. حمل بار مسافری دارای قوانین و مقرراتی است که در ادامه مقاله این قوانین و مقررات خصوصا در کشور ایران را بررسی خواهیم کرد.

اگر می‌خواهید بار خود را به شکل حمل بار مسافری از ایران به سایر کشورها منتقل کنید و یا بار خود را در داخل کشور ایران به صورت حمل بار مسافری تحویل بگیرید، باید تمامی این موارد را رعایت کنید تا بار شما مشمول بار قاچاق نشود.

 

چه وسایلی برای حمل بار مسافری ممنوع هستند؟

برای حمل بار مسافری نمی‌توانید موادی مانند عطر، ادکلن، اسپری، شامپو، نرم‌کننده، مواد آرایشی، الکل، آبلیمو، ترشی و سرکه را با خود حمل کنید. این محصولات به دلیل اینکه ممکن است امنیت پرواز را به خطر بیندازند امکان حمل در کابین را ندارند و شما می‌توانید این محصولات را برای حمل بار مسافری در چمدان خود در قسمت بار قرار دهید، هرچند که اگر تعداد برخی از کالاها مانند عطر بیشتر از تعداد تعیین شده باشد شما به عنوان وارد‌کننده شناخته شده و باید مالیات مربوط به کالا را پرداخت نمایید.

از لحاظ قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران خارج کردن اشیا  عتیقه، آثار هنری اصل، کتب خطی، اوراق مینیاتور، طلا و نقره، ارز و ریال، سنگ‌های قیمتی و میراث فرهنگی ممنوع است و شما نمی‌توانید این دسته از اشیا را به شکل مسافری از ایران به سایر کشورها حمل کنید. از نظر ایمنی نیز به همراه داشتن هرگونه سلاح سرد و مواد مخدر یا الکل ممنوع است.

آیا نیازی به حضور صاحب بار و یا مسافر جهت انجام پروسه گمرکی و حمل بار مسافری در فرودگاه می‌باشد؟

برای حمل بار مسافری و انجام مراحل گمرکی حضور مسافر یا یکی از اقوام درجه یک وی در باربری فرودگاه ضروری است با این حال مسافرین یا اقوام آنها می‌توانند از یکی از پرسنل شرکت خدمات بار برای انجام امور گمرکی در گمرک فرودگاه و نیز دریافت بارنامه هوایی کمک بگیرند و آن فرد را به عنوان نماینده خود به قسمت باربری فرودگاه امام معرفی کنند.

 

بسته‌بندی مناسب برای حمل بار مسافری به چه صورت است؟

اگر می‌خواهید در حمل بار مسافری کالای شما دچار آسیب نشود باید آن را به صورتی مناسب بسته‌بندی کنید. بسته‌بندی مناسب برای هر دسته از کالاها متفاوت است. برای نمونه فرش‌ها را باید به صورت رول شده و یا تا‌شده در گونی قرار دهید. لوازم منزل را نیز باید در بسته‌های محکم طوری قرار دهید که در طول مسیر تکان نخورند.

برای حمل و نقل لوازم خانگی، کارتون‌های موز بسته‌های مناسبی هستند و قیمت کمی دارند ولی برای ارسال بار به کشورهایی مانند کانادا، آمریکا و استرالیا اصلا از این جعبه‌ها استفاده نکنید چون به علت قوانین کشاورزی بار شما در مقصد معدوم خواهد شد.

می‌توانید برای بسته‌بندی مناسب کالاهای خود از نایلون‌های حباب‌دار یا فوم استفاده کنید. اگر کالایی که ارسال می‌کنید شکستنی است، بهتر است حتماً آن را با نایلون حباب‌دار به صورت کامل بپوشانید. همچنین فضاهای خالی را با ضربه‌گیرهای مناسب مانند یونولیت پر کنید.

برای حمل بار مسافری کالاهایی مانند آینه، حتما از جعبه‌های محکم استفاده کنید و فضای داخل آن‌ها را با ضربه‌گیر‌های مناسب بپوشانید. اگر می‌خواهید چوب خام را به کانادا و یا آمریکا ارسال کنید، باید در ابتدا بار خود را به صورت کامل سمپاشی نمایید، در غیر این صورت بار شما توسط شرکت هواپیمایی پذیرش نمی‌شود و یا در مقصد مورد نظر معدوم می‌گردد.

 

زمان مناسب جهت اقدام به حمل بار مسافری چه زمانی می‌باشد؟

تقریباً یک هفته پیش از فریت هوایی بار خود از ساعت ۸ تا ۱۲ بعد از ظهر می‌توانید بار خود را به قسمت باربری فرودگاه امام و قسمت گمرک فرودگاه تحویل دهید، در غیر این صورت می‌توانید با مشاورین این مجموعه تماس بگیرید و سوالات خود در حوزه حمل بار مسافری و انتقال نوع باری که مد نظر دارید بیان کنید.

می‌توانید مواد غذایی را در صورتی که یخ‌زده، مایع و یا فاسدشدنی نباشند، براساس قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران به طور محدود در بار خود قرار دهید. حمل برنج از ایران نیز به شکل محدود به صورت مسافری امکان‌پذیر است. اگر قصد دارید مقدار قابل توجهی برنج یا سایر مواد غذایی را از ایران به سایر کشورها حمل کنید بهتر است با مسئولان گمرک در ارتباط باشید و میزان بار مجاز را از آنها سوال کنید تا در هنگام ارسال بار دچار مشکل نشوید.

 

هزینه‌های انجام حمل بار مسافری چیست؟

هزینه‌های مربوط به حمل بار مسافری به چند دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند:

حمل بار شما از منزل به فرودگاه (فقط در صورت در خواست شما جهت انجام این سرویس)

انجام تشریفات گمرکی به نمایندگی از شما در باربری فرودگاه امام

اگر شما تمایل دارید که بارتان را خودتان به فرودگاه امام تحویل دهید یا تحویل بگیرید، باید نسبت به اظهار بار خود در گمرک اقدام کنید. شما باید در گمرک و در پایانه هوشمند مبلغی را جهت دریافت خدمات جانبی به قسمت باربری فرودگاه پرداخت نمایید.

 

سایر هزینه‌ها جهت تحویل بار در مقصد

هزینه‌هایی که در ادامه مقاله بررسی خواهیم کرد ربطی به دریافت بار شما در قسمت باربری فرودگاه امام خمینی ندارد و دریافت آنها از نمایندگی خطوط هوایی در مقصد یا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات در کشور و فرودگاه مقصد انجام می‌شود. بهتر است بیش از حمل بار مسافری خود این موارد را در نظر داشته باشید تا در انجام محاسبات برای انتقال بار خود و پرداخت هزینه دچار مشکل نشوید.

پس از صدور بارنامه و حمل بار شما به مقصد نهایی، بار معمولاً تا ۴۸ ساعت در انبار نگهداری می‌شود. پس از این زمان باید نسبت به وزن بارتان هزینه انبارداری اضافه را پرداخت کنید. به صورت کلی بار شما تا ۴۸ ساعت بدون دریافت هزینه اضافی در انبار فرودگاه نگهداری می‌شود. اگر تا این زمان برای دریافت بار خود اقدام نکنید، باید بر‌اساس وزن بار هزینه انبارداری اضافی به تعداد روزهایی که بار شما در انبار قرار دارد پرداخت نمایید.

زمانی که بار شما به فرودگاه مقصد رسید، باید جهت دریافت مدارک بار و قبض انبار به شرکت هواپیمایی که بار شما با آن منتقل شده است مراجعه کنید.

برای ترخیص بار در مقصد نیز براساس صلاح دید کارشناس گمرک کشور مقصد و نیز ارزش بار شما، ممکن است هزینه‌هایی در خصوص امور گمرکی از شما دریافت شود.

برای حمل بار خود به مقصد نهایی از انبار فرودگاه تا محل مورد نظر باید روش مناسب حمل زمینی را انتخاب کنید و هزینه‌های مربوط به آن را نیز جداگانه پرداخت نمایید.

 

نرخ حمل هوایی یا نرخ حمل بار مسافری چگونه محاسبه می‌گردد؟

نرخ حمل بار مسافری براساس موارد زیر تعیین می‌شود:

1- مقصد مورد نظر شما 2- وزن بار شما 3- حجم بار شما 4- ایرلاین حمل کننده‌ی بار

نرخ حمل بار به صورت کلی به ازای هر کیلوگرم بار از ۴۵ کیلوگرم تا ۱۰۰ کیلوگرم و از 100 کیلوگرم تا 300 کیلوگرم و از 300 کیلوگرم تا 1000+ کیلوگرم به صورت متناوب کاسته می‌شود و سایر هزینه‌ها در بارنامه ثبت می‌شود. هر بارنامه جهت حمل هوایی یک نرخ حمل بار به ازای هر کیلوگرم دارد، یک نرخ هزینه صدور بارنامه دارد و یک نرخ تبدیل دلار به ریال، این نرخ در اکثر هواپیمایی‌های معتبر به صورت دولتی و نیمایی محاسبه می‌گردد. در آخر بر روی تمامی مبالغ ذکر شده بر روی بارنامه، 9 درصد مالیات ارزش افزوده اضافه می‌گردد.

 

نحوه دریافت بار در فرودگاه مقصد چیست؟

پس از انجام تمامی مراحل حمل بار مسافری، شرکت‌های هواپیمایی به شماره تلفن‌هایی که شما به عنوان شماره تلفن گیرنده‌ی بار به آنها اعلام کرده‌اید در مقصد تماس می‌گیرند. معمولاً تا ۴۸ ساعت انبارداری کالاهای مد نظر شما را به شکل مجانی انجام می‌دهند و در این مدت شما فرصت دارید جهت دریافت مدارک بار و قبض انبار، ترخیص بار و حمل زمینی بار در فرودگاه مقصد مبالغی پرداخت نمایید و بار خود را از انبارهای ورودی که تحت نظر گمرک کشور مقصد می‌باشد ترخیص کنید.

 

در صورت نیاز به تصحیح بارنامه یا تغییر نام گیرنده چه کاری باید کرد؟

اگر متوجه شدید اطلاعات گیرنده را اشتباه درج کرده‌اید، باید با شرکت خدمات هوایی که بارنامه شما را در مبدا صادر نموده است تماس بگیرید و یا درخواست خود را به صورت کتبی از طرف فرستنده بار برای تغییرات به آنها اعلام کنید. توجه داشته باشید که معمولاً شرکت‌های هواپیمایی برای تغییر اطلاعات مبلغی را از شما دریافت می‌کنند به همین دلیل بهتر است از همان ابتدا اطلاعات گیرنده را به صورت کامل و دقیق در بارنامه بنویسید.

 

در صورت بروز خسارت به بار شما در مقصد چه باید کرد؟

اگر در زمان تحویل گرفتن بار خود متوجه شدید که بار شما آسیبی دیده است، قبل از خروج بار از فرودگاه مقصد باید خسارت وارد شده را به خطوط هوایی حمل‌کننده بار اعلام کنید. شما باید از قسمت آسیب‌دیده کالا عکس و فیلم بگیرید و گزارش‌ها و مدارک جمع شده را به دفتر خط هوایی حمل‌کننده بار در شهر یا کشور مقصد ارسال کنید.

 

چگونه در هزینه‌های حمل بار مسافری صرفه‌جویی کنید؟

برای صرفه‌جویی در حمل بار مسافری می‌توانید بارتان را خودتان بسته‌بندی نمایید.

خودتان بار را به فرودگاه مبدا تحویل دهید.

خودتان تمام مراحل تشریفات گمرکی را انجام دهید.

اگر تمامی موارد فوق را رعایت کنید، در هزینه‌های جانبی حمل بار مسافری صرفه‌جویی قابل توجهی خواهید داشت و تنها باید هزینه حمل بار هوایی را پرداخت نمایید. توجه داشته باشید که همچنان ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های گمرکی و سایر هزینه‌های خدمات فرودگاهی داشته باشید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *