حواله یوان به چین

حواله یوان به چین

چین یکی از اصلی ترین شرکای تجاری ایران است. در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات سیاسی و موانع اقتصادی، روابط ایران با سایر کشور‌ها کم و با چین افزایش پیدا کرده است. بازرگانان و تاجران می‌توانند انواع مختلف کالا‌ها با قیمت‌های متفاوت را از تولیدکنندگان چینی خریداری و به ایران وارد کنند. برای خرید کالا از تولیدکنندگان چینی در راستای حذف دلار از معاملات، در حال حاضر معامله بین چین و ایران با یوان انجام می‌شود، یوان واحد پول کشور چین است. چین در کنار ایران برای انجام معاملات خود با سایر کشور‌ها نیز در حال حاضر از یوان استفاده میکند. چین یکی از اصلی ترین رقبای تجاری کشور آمریکا است و برای کاهش قدرت آمریکا در بازار تجارت جهانی از هیچ تلاشی مضایغه نمی‌کند.

 

حواله ارزی چیست؟

حواله ارزی (Payment Order) به زبان ساده نوعی از روش پرداخت است که به کمک بانک‌ها و موسسات مالی جهانی در سراسر جهان انجام می‌شود. حواله ارزی را می‌توان یک سفارش و ساز و کار از طرف فرستنده دانست که به کمک آن مبادلات و واریز ارز به یک حساب بانکی و یا یک گیرنده در یک حساب مشخص انجام می‌شود.

حواله‌های ارزی به صورت مستقیم یک مبلغ مشخص را به شخص ثالث واریز میکند. در کنار این مورد حواله ارزی به غیر از زمان پرداخت، نباید هیچ محدودیتی برای پرداخت داشته باشد. بانک گیرنده با گرفتن ضمانت از فرستنده مسئول بازپرداخت پول می‌شود. حواله‌های ارزی می‌توانند به صورت شفاهی، کتبی و یا الکترونیکی از ایران به چین منتقل شود. به صورت کلی حواله‌ها بین ایران و چین از طریق نامه، تلکس و یا سوئیفت (انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یاSWIFT) منتقل می‌شوند.

 

هدف از حواله ارزی چیست؟

به صورت کلی از حواله ارزی برای انجام عملیات پرداخت استفاده می‌شود. شما با حواله ارزی مبلغ مورد نیاز برای خرید کالا را به تولید کننده پرداخت میکنید. یک حواله ارزی دارای یک بخش ثبت سفارش و یک یا چند بخش گیرنده است. این امر پرداخت پول از یک حساب به یک حساب دیگر را استناد میکند. این سفارشات می‌توانند خارجی و یا داخلی باشند. وقتی شما یک سفارش حواله ارزی را درخواست می‌دهید، سیستم برای شما گزینه‌های پرداختی از میان گزینه‌هایی که در حساب‌های منسوب به شما به روزرسانی شده‌اند را در یک سفارش مشخص ایجاد می‌کند. حواله ارزی به صورت کلی تنها یک مجموعه از گزینه‌های پرداختی است و بیان گر ارسال محموله نیست. حواله ارزی با موجودی سفر انجام می‌شود و حساب قابل شارژ و نگهداری باقیمانده پول شما نیست.

یوان چین
یوان چین

انواع حواله‌های ارزی

حواله‌ ارزی داخلی (internal)

حواله ارزی داخلی به نوعی از حواله گفته می‌شود که گیرنده در بانک شما قرار داشته باشد و شما بخواهید حواله را به شخص دیگری در همین بانک ارسال کنید. به زبان ساده‌تر شماره شناسایی بانک گیرنده برای حساب شخص گیرنده در بانک لحاظ می‌شود. در زمان ارسال حواله نیز سیستم بررسی می‌کند که آیا حساب گیرنده در حساب مشتریان بانکی (BCA) قرار دارد یا نه. اگر شماره حساب در سیستم قرار داشت، سیستم گزینه‌های ارسال داخلی را فعال می‌کند اگر شماره حساب در سیستم ناشناس باشد گزینه‌‌ی گیرنده به تراکنش خارجی منتقل میشود.

حواله ارزی خارجی (External)

به نوعی از حواله بانکی گیرنده در آن بانکی در خارج از کشور باشد حواله ارزی خارجی گفته می‌شود. در این شرایط بانک گیرنده در حواله نوشته می‌شود. در حواله ارزی خارجی، گزینه‌های گیرنده به تراکنش‌های خارجی در سیستم برای پردازش بعدی ارسال می‌شوند.

حواله ارزی بیگانه (Foreign)

به حواله‌های ارزی که بانک گیرنده در خارج از کشور قرار دارد حواله‌های ارزی بیگانه گفته می‌شود. در این شرایط نام کشور که بانک در آن قرار دارد و نیز نام بانک در حواله ذکر می‌شوند.

 

چک کردن حواله ارزی در بانک‌ها

زمانی که شما یک حواله ارزی را در بانک ثبت می‌کنید، سیستم موارد متفاوتی را مورد بررسی قرار می‌دهد. بعضی از این بررسی‌ها تراکنش‌های کسب و کار و انواع تراکنش‌های حساب شما هستند. شما می‌توانید به صورت مشخص بررسی‌های صورت گرفته و تراکنش‌های کسب و کارتان را شخصی‌سازی کنید.

بررسی‌های اولیه 

در این بررسی وجود داشتن حساب سفارش دهنده، تاریخ ارسال و نوع دقیق تراکنش بررسی می‌شوند اگر این بررسی‌ها جواب نداشته باشند شما نمی‌توانید حواله ارزی را ارسال یا دریافت کنید.

حساب

بانک بررسی می‌کند که آیا موانعی برای یک نوع خاص از تراکنش در بانک سفارش دهنده وجود دارد یا نه. علاوه اوه بر این بررسی می‌کند آیا می‌توان سفارشات مستقیم برای بدهی‌ها ایجاد شود یا خیر.

تاریخ اعتبار

در این مرحله بررسی می‌شود که آیا تاریخ اعتبار مشخص شده برای حساب گیرنده مجاز است یا نه و آیا تاریخ اعتبار در محدوده شرایط و محدودیت‌های ایجاد شده قرار دارد یا نه.

محدودیت‌ها

در این مرحله بررسی می‌شود که آیا این حواله منجر به کاهش اعتبار در حدی که محدودیت‌های کاهش اعتبار را رد کند می‌شود یا نه.

حواله ارزی الکترونیکی

حواله ارزی الکترونیکی یک دستورالعمل است که به بانک‌ها داده می‌شود تا به وسیله آن بتوانند به صورت الکترونیکی مقدار مشخصی پول را به یک حساب معین ارسال کنند یا از آن دریافت کنند. حواله ارزی الکترونیکی هر نوع اصلاحیه‌ای را شامل می‌شود. این حواله‌ها می‌توانند دارای تاریخ اعتبار باشند.

حواله‌های ارزی الکترونیکی شامل سه نوع تراکنش هستند:

حواله اعتباری (Credit Remittance)

از این نوع از حواله معمولا برای ایجاد پرداخت‌هایی استفاده می‌شود که پرداخت کننده ذینفعانی دارد. بانک‌های تجاری معمولاً در شعبه‌های خود دستگاه‌های خودپرداز و نیز بسترهای اینترنت را برای دریافت حواله‌های اعتباری ارائه می‌کنند.

 

اعتبار مستقیم (Direct Credit)

این روش توسط یک پرداخت کننده ایجاد می‌شود. به یک یا چند ذی‌نفع در زمان مورد نظر پرداخت میکند. از این سیستم معمولا برای لیست حقوق دهی استفاده می‌شود.

 

انواع حواله‌های ارزی

به صورت جهانی معروف‌ترین شرکت‌های خدمات حواله ارزی را ارائه می‌دهند عبارتند از  پی‌پال، وسترن یونیون، مانی گرام و وب مانی.

 

وسترن یونیون

وسترن یونیون قدیمی‌ترین و معتبرترین روش‌های حواله است که به دلیل سابقه بالا و تعداد بالای شعبه‌های خود در تمام دنیا محبوب است. در این سرویس نیازی به داشتن حساب بانکی در بانک مقصد شما نیست و شما می‌توانید تنها با ارائه یک کد ده رقمی به گیرنده ارز را پرداخت کنید. وسترن یونیون مزیت‌های دیگری نیز دارد از جمله امنیت و سرعت بالا. متاسفانه این شرکت در ایران شعبه‌ای ندارد و نسبت به سایر شرکت‌ها و روش‌ها کارمزد بیشتری دارد.

 

مانی گرام

مانی گرام نیز مانند وسترن یونیون خدمات حواله‌ ارزی حضوری را با سرعت بالا و امنیت بالا به تاجران ارائه می‌کند و دارای شعب زیادی در سراسر دنیا است. شما در مانی گرام محدودیتی برای انتقال وجه دارید و شما نمی‌توانید بیش از 3000 دلار را با این روش جا به جا کنید.

 

پی‌پال

پی پال جزو اولین شرکت‌ها برای پرداخت اینترنتی است که توسط ایلان ماسک طراحی شده است. شما با استفاده از این سیستم اینترنتی می‌توانید با امنیت بسیار بالایی پول و حواله ارزی خود را جا به جا کنید. این سیستم مخصوصا برای مبالغ کم پرکاربرد می‌باشد.

 

وب‌مانی

وب مانی نیز همانند پی‌پال خدمات الکترونیکی پرداخت و حواله ارزی را  ارا‌ئه می‌کند و دائما در حال افزایش کاربران خود در سطح جهانی است.

ارسال حواله به چین
ارسال حواله به چین

حواله یوان چیست؟

حواله یوان پولی است که که به طرف دیگر معامله شما در چین پرداخت می‌شود. به صورت کلی هر نوع پرداخت فاکتور یا قبض را می‌توان حواله ارزی نامید. با این حال، این اصطلاح امروزه بیشتر برای توصیف مبلغی به کار برده می‌شود که افراد برای فردی از خانواده یا دوستان خود در خارج از ایران ارسال میکنند. اصطلاح حواله از کلمه remit گرفته شده است که به معنای بازگرداندن است.

حواله ارزی تجاری، حواله‌ای است که معمولا افراد از یک کشور به کشور دیگر برای خرید کالا هزینه را با آن منتقل میکنند. و بیشتر فرستنده یک کارگر، کارفرما یا یک تاجر است که بخشی از درآمد خود را به شرکا خود ارسال میکند. در حال حاضر حواله یکی از بزرگترین منابع درآمد برای مردم کشورهای کم درآمد و در حال توسعه است که اغلب از سرمایه‌گذاری مستقیم و کمک‌های توسعه بین المللی بیشتر است. حواله یک ابزار مالی است و به خاطر ناامنی‌هایی که در مسیرهای تجاری وجود دارد اکثر مردم از این روش برای ارسال پول خود استفاده می‌کنند.

روش‌های ارسال پول به چین

برای ارسال پول به چین از ایران روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به کسب و کار خود و میزان تراکنشی که می‌خواهید انجام دهید از یکی از روش‌ها استفاده کنید.

 

NEAT

Neat یک روش است که حساب‌های تجاری و کارت‌های شرکتی را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از این سرویس برای ترکیب کردن کسب و کار خود در هنگ کنگ استفاده کنید. حساب چند ارزی Neat به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید دلارهای آمریکا، دلار هنگ کنگ، یورو و پوند انگلیس را نگهداری و مدیریت کنید. Neat به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به بیش از 35 کشور از جمله چین حواله خود را منتقل کنید. این سیستم به کاربران این امکان را میدهد تا ا پرداخت‌های USD و CNY را در چین انجام دهند. برای شروع این فرایند شما باید یک حساب Neat داشته باشید. سپس، برای ارسال پول به چین، باید یک گیرنده را در این کشور مشخص کنید. علاوه بر این شما می‌توانید از Neat برای پذیرش پرداخت‌‌ها به ارز یوان چین استفاده کنید. بسته به اینکه کدام پول را دریافت میکنید پول به صورت خودکار به HKD، GBP یا EUR تبدیل می‌شود.

اصطلاح “سپرده” به شخص ثالثی گفته می‌شود که معاملات را بین فروشنده و خریدار تسهیل میکند. نحوه کار این فرد بدین صورت است که  پیش از اینکه تامین کننده شروع به کار کند، خریدار مبلغ پرداختی را به سرویس امانی ارسال می‌کند. زمانی که خریدار کالا را دریافت کرد و رضایت خود را اعلام کرد خدمات امانی  پول را در اختیار تامین کننده قرار می‌دهند. در صورت بروز اختلاف، خدمات امانی میانجیگری میکنند و به هر دو طرف کمک می‌کنند تا به یک راه حل مناسب برسند. در نهایت خدمات مانی یک راه بسیار مناسب و امن برای ارسال حواله یوان به چین هستند.

 

نمونه‌ای از حواله ها

برای کشورهای کم درآمد یا کشورهای اقتصادشان در حال رشد از حواله یکی از بزرگترین منابع درآمد برای جمعیت بومی است برای نمونه در سال ۲۰۱۵ مردم مکزیک در خارج از کشور بیش از ۲۴ میلیارد دلار برای کشورشان سودآوری داشتند که بیشتر از پولی بود که کشور از فروش نفت به دست می‌آورد.

 

حواله یوان

از قرن شانزدهم در طول سلسله مینگ در چین بازرگانان و تاجران چینی به خارج از چین، معمولاً کشورهای آسیایی جنوب شرقی برای ایجاد پایگاه در بنادر و نیز معاد و شهرهای تجاری سفر کردند. در طول مهاجرت چینی‌ها  از اواسط قرن نوزدهم تا اواسط قرن بیستم دو موضوع کلیدی مد نظر قرار داشت موضوع اول در سال ۱۸۵۰ بود که تعداد افرادی که چین را برای زندگی در سایر  کشورها ترک می‌کردن افزایش قابل توجهی پیدا کرد. پیدا شدن طلا در استرالیا و آمریکای شمالی و نیز توسعه اقتصاد های  مزرعه‌ای در آسیای جنوب شرقی تقاضا برای کارگران را افزایش داد. با توجه به اینکه این کشورها به چین نزدیک بودند کارگران چینی برای انجام کار به این کشورها مهاجرت کردند. مورد دوم نیز مربوط به چینی‌هایی می‌شود که در خارج از کشور زندگی می‌ کردند و  مرتباً پول به چین می‌ فرستادند.

 

اهمیت حواله‌های خارج از کشور چین برای اقتصاد چین در اوایل قرن بیستم به رسمیت شناخته شد. آنها مشاهده کردند که با وجود مازاد واردات خالص در تراز تجاری کالا، چین نیز نقره جذب کرده است. تجارت نقره برای مردم گیج کننده است چرا که یک کشور باید به طور کلی طلا یا شمش نقره را برای جبران واردات مازاد صادر کند. برای تحلیل این پارادوکس در تراز پرداخت‌های بین المللی چین، ریمر استاد دانشگاه میشیگان و یکی از همکاران موسسه روابط اقیانوس آرام به این نتیجه رسید که حواله‌های چینی‌های خارج از کشور بیشترین سهم را در پرداخت هزینه واردات چین دارند. این دیدگاه توسط افراد دیگری نیز تایید و بررسی شد.

حواله‌های چینی خارج از کشور گاه به گاه نبودند بلکه یک جریان ثابت پول بود که توسط افراد  کارگر و بازرگانان  به کشور ارسال می‌شدند. به همین دلیل کانال‌های تراکنش‌های مالی برون مرزی مورد توجه مقامات قرار گرفت.

 

ارسال پول به چین

برای شروع شما باید نرخ ارز، کارمزد انتقال، و فراوانی روش‌ های پرداخت موجود را بدانید.

توجه داشته باشید که برخی از روش‌‌های پرداخت کمتر شناخته شده ممکن است برای شما کمی گیج‌ کننده باشند اگر روش پرداخت اشتباهی را برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید، ممکن است سرمایه خود را از دست بدید و ضرر کنید.

اگر برای ارسال پول به چین تحقیق کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که واحد پول چین دو نام دارد: «رنمینبی» و «یوان».

به صورت خلاصه واحد پول رسمی چین رنمینبی است می‌که پول مردم نام دارد. “یوان” اصطلاحی است که برای توصیف واحد اندازه گیری استفاده می‌شود.

برای ارسال پول به چین همیشه باید برخی از نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید تراکنش خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید در ادامه برخی از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

 

 از سرویس انتقال پول آنلاین استفاده کنید

اگر به ارسال پول به چین فکر می‌کنید همیشه بهتر است از متخصصین پول آنلاین کمک بگیرید و روش‌های آنلاین انتقال پول را بررسی کنید. انتقال پول آنلاین معمولاً هزینه پایین تری برای شما دارد. نرخ ارز بهتر و کارمزد ارزان‌ تر سایر مزیت‌های این روش هستند. ارسال حواله به صورت آنلاین بسیار ساده و ایمن است و تنها کافیست که شما یک حساب کاربری ایجاد کنید تا بتوانید از طریق کارت اعتباری یا نقدی خود پرداخت را انجام دهید.

قوانین ارز چین را بررسی کنید

شما باید قوانین ارزی چین را به دقت بررسی کنید این نکته اهمیت زیادی دارد چرا که در چین محدودیت‌های زیادی برای دریافت پول وجود دارد. شما باید پیش از انتقال پول همیشه با گیرنده در چین ارزی که می‌توانید پرداخت خود را با آن انجام دهید بررسی کنید.

نرخ ارز و همچنین هزینه‌های انتقال را مقایسه کنید

شما باید خدماتی را انتخاب کنید که ارز رقابتی را ارائه میکنند. نرخ ارز در مقدار نهایی پول دریافتی توسط گیرنده شما اثرگذار است. علاوه بر این توجه داشته باشید که ارسال مقادیر بیشتر، نرخ ارزی بیشتری را نیز به شما ارائه می‌دهد.

همه اپراتور‌های انتقال پول از نقل و انتقال پول درآمد خود را کسب میکنند. در اغلب موارد این کارمزد یک مقدار ثابت و نیز حاشیه سود روی نرخ ارز است. در اغلب دفاتر انتقال پول تا 15 درصد پول به عنوان کارمزد دریافت می‌شود.

یک موسسه پرداخت مناسب انتخاب کنید.  

برای انجام تراکنش‌های ایمن، باید از موسساتی استفاده کنبد که به عنوان موسسه ثبت شده‌اند. نام این موسسات باید در FCA ثبت شده باید. ثبت آنها در سراسر اتحادیه اروپا اعمال می‌شود، فرایندی که با دستورالعمل اروپایی در مورد هماهنگ سازی نهادهای نظارتی برای پرداخت در اتحادیه اروپا اجرا میشود.

ارسال پول به حساب بانکی

پیش از ارسال پول به این فکر کنید که می‌خواهید گیرنده شما چگونه پول خود را در چین دریافت کند. ارسال پول به یک مرکز جمع آوری پول معمولاً بیشتر از ارسال مستقیم به حساب بانکی برای شما هزینه در پی دارد چرا که محل پرداخت نیز هزینه‌ای دارد که در نهایت از شما دریافت می‌شود. اگر شخص در چین یک حساب بانکی داشته باشد بهترین راه حل برای شما پرداخته بود به حساب است بهتر است شما به دنبال عضویت در SWIFT باشید چرا که این امر به این معنی است که شرکت انتقال پول می‌تواند در حساب بانکی در جهان پول خود را ارسال کند.

 

سخن پایانی

براساس آمار ارائه شده توسط بانک جهانی، چین یکی از کشورهای اصلی دریافت کننده حواله است. اگر شما هم می‌خواهید به کشور پین پول ارسال کنید بهترین راه دریافت حواله است. شما می‌توانید با شرکت‌های فعال در این حوزه تماس گرفته و از مشورت مشاوران آن‌ها استفاده کنید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *