خرید از علی بابا چین

خرید از علی بابا چین

علی بابا یک ساعت چینی است که می‌توانید از آن به صورت مستقیم و بدون واسطه از تولیدکننده‌های مختلف خرید کنید. در واقع شما می‌توانید به کمک علی بابا محصولات چینی را به صورت مستقیم و بدون واسطه خریداری نمایید، این امر سبب می‌شود تا هزینه‌های مربوط به خرید کالا به دلیل حذف واسطه کاهش پیدا کند در نتیجه شما می‌توانید کالای مورد نظر را با قیمت به مراتب کمتری به کشور وارد کنید. خرید از علی بابای چین معمولاً از طریق شرکت‌های واسطه انجام می‌شود و افراد نمی‌توانند در ایران با توجه به شرایط تحریمی برای خرید کالا از علی بابا چین به صورت مستقیم اقدام کنند. در سال‌های اخیر با توجه به افزایش نرخ ارز تمایل به خرید کالا از شرکت‌های چینی افزایش پیدا کرده است به همین دلیل خرید از علی بابا نیز رونق بیشتری نسبت به دهه‌های گذشته داشته است. در ادامه مقاله خرید از علی بابا و مواردی که باید در این حوزه مد نظر داشته باشید و روش‌های حمل کالای خریداری شده را بررسی خواهیم کرد.

اغلب بازرگانان و تاجران تا به حال حداقل یک بار از سایت علی بابا خرید کرده‌اند. خرید از علی بابا به دلیل قیمت کمتر و کیفیت مناسب و نیز امنیت بالایی که سایت در حین انجام قرارداد دارد، باعث رشد خرید از چین و شرکت‌های چینی در سال‌های گذشته شده است. در حال حاضر حدود ۲۷۹ میلیون خریدار و ۸ میلیون فروشنده فعال در سامانه علی بابا چین قرار دارند و از این سامانه استفاده می‌کنند. تاکنون بیش از ۱۴ میلیارد سفارش در وب سایت علی بابا گزارش شده است. گروه علی بابا بیش از ۲۰ هزار کارمند دارد و میزان فروش این سایت از فروش آمازون و ایبی نیز در سال‌های اخیر فراتر رفته و سایت علی بابا بیش از ۸۰ درصد سرانه تجارت الکترونیک چین را به خود اختصاص داده است. تعداد کاربران فعال سایت علی بابا در حدود ۳۰۰ میلیون نفر هستند یعنی حدود ۳ برابر کل جمعیت ایران به همین دلیل است که سایت علی بابا سبب رشد و توسعه تجارت چین شده است و نقش قابل توجهی در سودآوری و جذب تاجران به محصولات چینی دارد.

با توجه به اینکه روابط دیپلماتیک بین ایران و چین در سال‌های اخیر بهبود پیدا کرده است، خرید از سایت علی بابا در بین تاجران و بازرگانان ایرانی افزایش پیدا کرده و به روشی متداول برای خرید محصولات خارجی تبدیل شده است. شما به عنوان تاجر می‌توانید با شناخت بازارهای داخلی و خرید از بستر وب سایت قوی علی بابا محصولات وارداتی را با قیمت و کیفیت مناسبی به کشور وارد کنید.

جست و جوی هوشمندانه

پس از ورود به سایت شما می‌توانیند از طریق اکانت کاربری خود محصول مورد نظرتان را به روش‌های مختلف فراهم شده در سایت جستجو کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید با وارد کردن کلمه کلیدی مرتبط با محصول و یا با کمک از سایر گزینه‌هایی که در وب سایت علی بابا در اختیار شما قرار دارند، محصول مورد نظرتان را جستجو و پیدا کنید. اگرمی‌خواهید جستجوی شما نتیجه مناسبی در پی داشته باشد، باید اطلاعات کافی در مورد محصول مورد نظرتان داشته باشید. اگر اطلاعات کافی در این حوزه ندارید، می‌توانید از علی بابا چیت در گوگل استفاده کنید. برای پیدار کردن محصول باید از گوگل ترندز (google trends) جهت کسب اطلاعات در مورد حجم، جست‌و‌جو و میزان علاقه‌ی مردم استفاده کنید. این ابزار به شما به عنوان تولیدکننده کمک می‌کند تا کسب و کار موفقی داشته باشید همچنین انجام تحقیقات بازار با گروه‌های مختلف از مخاطبان هدف توصیه شده‌ترین روش برای کسب اطلاعات و خرید از سایت علی بابا توسط این ابزار است.

نظرات مردم سبب می‌شود تا یک کسب و کار در علی بابا پیشرفت کند. برای مقایسه تولیدکنندگان در کنار بررسی نشانه اطمینان هر کدام از آنها می‌توانید از طریق ارسال درخواست نقل قول نیازهای منابع مورد نظرتان را مشخص و اطلاعات را از تولیدکننده دریافت کنید تا با اطمینان کافی از علی بابا خرید نمایید.

آیتم‌هایی که باید برای خرید از سایت علی بابا مدنظر قرار دهید:

قیمت محصول

مهمترین نکته‌ای که باید برای خرید از سایت علی بابا در نظر داشته باشید قیمت محصول و گزینه تحویل روی عرشه کشتی است. این گزینه به این معنی است که فروشنده بار را بدون هزینه به بندر منتقل می‌کند و خریدار فقط باید هزینه حمل و نقل از بندر مبدا تا بندر مقصد را پرداخت نماید که برای بازرگانان اهمیت زیادی دارد و سبب صرفه‌جویی در هزینه نهایی خرید محصول می‌شود.

حداقل مقدار سفارش

حداقل مبلغ سفارش به این معنی است که تامین‌کننده با خرید زیر این مبلغ کالایی را برای شما ارسال نمی‌کند. البته این هزینه قابل مذاکره و برای هر کالایی نیز متفاوت است و توسط تولیدکننده تعیین می‌شود.

شرایط پرداخت

پس از انجام مذاکرات بین خریدار و فروشنده در مورد حداقل مقدار سفارش و قیمت محصول، مهم‌ترین مسئله انتخاب روش پرداخت است. خریداران باید تمام جزئیات مربوط به روش پرداخت و خطرناک بودن یا نبودن آنها را بدانند و بررسی کنند سپس خرید خود را نهایی و هزینه مربوط به آن را پرداخت نمایند.

عوارض گمرکی خرید از علی بابا

هزینه خرید از علی بابا مانند هر خرید دیگری شامل هزینه‌های گمرکی است و بسته به نوع کالا این هزینه متفاوت تعیین می‌شود. عوارض گمرکی خرید از سایت علی بابا با توجه به کالای مورد نظر توسط کارشناسان خرید خارجی محاسبه و تعیین می‌شود و در نهایت در قیمت تمام شده محصول اعلام می‌گردد. مسلماً برخی از کالاها نرخ گمرکی بالاتری دارند به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً قبل از تصمیم گیری در مورد خرید کالا با کارشناسان خبره در این حوزه مشورت کنید تا در خرید خود از علی بابا دچار مشکل برای پرداخت طرف‌های گمرکی نشوید. شرکت‌های فعال در حوزه حمل و نقل بین‌المللی می‌توانند به شما در تعیین خرید گمرکی از سایت علی بابا پیش از اقدام به ثبت سفارش کمک کنند.

 

نحوه پرداخت خرید از علی بابا

شرایط پرداخت و نحوه خرید از سایت علی بابا  به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است:

شرایط پرداخت پول به علی بابا

انتقال بانکی: انتقال بانکی یکی از گزینه‌های پرخطر برای خرید از سایت علی بابا است. در این روش شما باید پیش پرداخت را به تامین کننده از طریق روش‌های بانکی پرداخت کنید. اگر اولین بار است که از یک تامین‌کننده در سایت علی بابا خرید می‌کنید، بهتر است به سراغ این روش نروید چرا که ممکن است تامین‌کننده از شما هزینه را دریافت نماید اما کالایی برای شما ارسال نکند.

اعتبارنامه: خرید اعتبارنامه‌ای از سایت علی بابا کمی پیچیده است اما روش ایمن‌تری نسبت به انتقال بانکی به شمار می‌رود. اعتبارنامه هم می‌تواند از طرف خریدار و هم از طرف تامین‌کننده انتخاب شود و برای سفارشات کلان بیش از ۲۰ هزار دلار روش مناسبی به شمار می‌رود.

وسترن یونیون: این روش پرداخت خطرات زیادی دارد و به هیچ عنوان به خریداران ایرانی توصیه نمی‌شود مگر اینکه پرداخت به درستی توسط سند تضمینی محافظت شده انجام شود. توجه داشته باشید که این روش پرداخت هنگام خرید از علی بابا تنها زمانی استفاده می‌شود که از یک فروشنده بسیار معتبر و قابل اعتماد خرید کنید.

پی‌پال: خرید به کمک پی پال از سایت علی بابا یکی از روش‌های بسیار محبوب است که اکثر خریداران بین‌المللی برای خرید محصولات خود از این روش استفاده می‌کنند زیرا تقریباً بی‌خطر است اما معایبی نظیر مالیات زیاد دارد و همچنین در کشورهایی مانند ایران نیز قابلیت استفاده ندارد.

سند تضمینی: این سرویس امن‌ترین روش برای مشتریان علی بابا است چرا که از خرید شما محافظت می‌کند. در این روش، پرداخت بهای کالا ابتدا توسط شخص ثالث انجام می‌شود و پس از تایید نهایی خریدار مبنی بر دریافت کالا، بهای کالا به تامین‌کننده منتقل می‌شود.

انواع عرضه‌کنندگان در سایت علی‌ بابا به چند دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند اما به صورت کلی عبارتند از:

تامین‌کنندگان طلایی و تامین‌کنندگان غیر طلایی.

در سال‌های شیوع کرونا نوسانات بازار ارز و نیز مسیر طولانی سفر به چین باعث شد تا بسیاری از بازرگانان و خریداران از کشورهای گوناگون نتوانند برای خرید حضوری به کشور چین بروند از همین رو خرید از سایت علی‌بابا نسبت به گذشته رونق بیشتری پیدا کرد و تاجران و بازرگانان سفارش خود را از راه دور و از کشور خود از این سایت ثبت کردند و محصولات را در کشور خود دریافت نمودند. در ادامه مقاله صفر تا صد خرید از سایت علی‌بابا و دریافت این محصولات در ایران را بررسی خواهیم کرد.

چگونه از علی بابا خرید کنیم؟

اگر به عنوان خریدار به سایت علی بابا سر می‌زنید، در ابتدا باید کالای مورد نظرتان را از طریق منوی جستجو و یا به کمک دسته‌بندی‌های موجود در سایت پیدا کنید. به احتمال فراوان فروشندگان گوناگونی برای کالای مورد نظر شما در سایت علی بابا وجود دارند اما موردی که باید مد نظر قرار دهید این است که کدام فروشنده بهتر است؟ برای انتخاب فروشنده مناسب و برتر بهترین راه، گفتگو با یک یا هر کدام از فروشنده‌ها و توجه به نحوه برخورد و پاسخگویی آنها به سوال شما و نیز قیمت پیشنهادی آنها برای محصولات است. علاوه بر مکالمه مستقیم می‌توانید نظرات سایر کاربران و ستاره‌هایی را که به فروشنده مورد نظر داده‌اند را نیز بررسی کنید. توجه به این نکات به شما کمک می‌کند تا خرید بهتری از سایت علی بابا داشته باشید و بتوانید محصول مورد نظرتان را با کیفیت و قیمت مناسبی تهیه نمایید.

راهنمای خرید از سایت علی بابا

چه به عنوان تاجر و یا بازرگان و چه به عنوان یک فرد اگر می‌خواهید از سایت علی بابا خرید کنید باید گام‌هایی را پشت سر بگذارید که در ادامه مقاله این موارد را بررسی خواهیم کرد پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

۱. ثبت نام در سایت علی بابا

برای ثبت نام در سایت علی بابا در ابتدا باید یک اکانت برای خود بسازید تا بتوانید خرید خود را ثبت کنید. برای ساخت و پیکربندی اکانت، شما باید در مرحله اول در علی‌بابا ثبت‌نام نمایید. برای ساخت اکانت به یک نام کاربری و یک رمز عبور نیاز دارید مشابه تمام سایت‌های آنلاین خرید در ایران به عنوان یک شرکت تجاری الکترونیک چینی رابط کاربری علی بابا به صورت پیش فرض به زبان انگلیسی تنظیم شده است اما برای دسترسی راحت‌تر کاربران امکان تغییر زبان، به زبان دلخواه نیز فراهم گردیده و شما می‌توانید زبان پیش فرض را به زبان مورد نظر خود تغییر دهید.

 

کسب اطلاعات کافی در مورد علی‌بابا

زمانی که خریدار تصمیم می‌گیرد خرید خود را از سایت علی بابا نهایی کند، باید یک تامین‌کننده قابل اعتماد را از طریق جستجو در این فروشگاه پیدا نماید. خریداران در ابتدا باید نوع تامین‌کننده‌ی مناسب با کسب و کار خود را پیدا و آن را تعیین کنند سپس خرید خود را نهایی نمایند. تامین‌کنندگان به دو صورت در سایت علی بابا قابل دسترسی هستند:

کارخانه: این دسته از تامین‌کنندگان در واقع تولیدکنندگان واقعی کالا هستند و تیم فروش آن‌ها با سایت علی بابا در ارتباط می‌باشند و شما می‌توانید به عنوان خریدار با تیم فروش این تولیدکنندگان در ارتباط باشید.

شرکت بازرگانی: این نوع تامین‌کننده واسطه‌ای است بین محصولات تولیدی کارخانه‌ها و شما می‌باشد. در واقع شرکت‌های بازرگانی محصولات را از تولیدکنندگان دریافت و در اختیار خریداران نهایی قرار می‌دهند.

تامین کننده طلایی برای اینکه رتبه خود را افزایش دهد، باید خدمات بازاریابی و حق بیمه را به سایت علی بابا پرداخت کند. طلایی به این معنی است که تامین کننده لزوماً از محصولات با کیفیتی مناسب استفاده می‌کند. تامین کننده طلایی در واقع نشان می‌دهد که این فروشنده یک فروشنده مشروع است. در حال حاضر سه سطح عضویت طلایی مختلف در سایت علی بابا وجود دارد که عبارتند از:

پایه(Basic)

استاندارد(Standard)

ویژه(Premium)

هر کدام از این سطوح صفحه وب شخصی خود را به اعضا ارائه می‌دهند. اولویت‌بندی در نتایج جستجوی آنها و ارسال محصولات نامحدود، از جمله شرایط تامین‌کنندگان طلایی در سایت علی بابا است. افرادی که در سایت علی‌بابا عضویت ویژه دارند، مزیت‌های زیادی دریافت می‌کنند. برای مثال جایگاه محصولات درجه یک آنها ۲۸  ویترین محصول را به خود اختصاص می‌دهد. این عدد برای اعضای استاندارد و پایه به ترتیب برابر با ۱۲ و ۵ می‌باشد و حتی خدمات مشتری شخصی‌سازی شده است. برای کسانی که ترجیح میدن از تمام امکانات این پلتفرم استفاده کنند خصوصاً پایگاه مشتری و عملکرد سایت ممکن است عضویت طلایی مورد نیاز باشد. برای اینکه عضویت خود را به عضویت طلایی تغییر دهید نیاز است در سایت ثبت نام و هزینه‌ای را برای تغییر عضویت خود پرداخت نمایید.

 

بررسی نهایی کیفیت کالا

آخرین گامی که پیش از نهایی کردن ثبت سفارش خود در سایت علی بابا باید انجام دهید، مطمئن شدن از کیفیت محصول بیش از تحویل گرفتن آن است. پس از رسیدگی به مراحل خرید از علی بابا و حمل و نقل، خریدار باید کیفیت محصول را به صورت کامل بررسی کند تا در آینده مشکلی برای کالا و سفارش ایجاد نشود. معمولا خریداران بین‌المللی که کالاهای مختلفی را از چین یا سایر کشورها وارد می‌کنند، نمی‌توانند محموله را به صورت شخصی مورد بررسی قرار دهند بنابراین باید از یک شرکت ثالث در این زمینه کمک بگیرند.

 

سخن پایانی 

علی بابا یک بستر عالی برای خرید و کارآفرینی است و شما می‌توانید محصولات ارزشمندی را از این سایت خریداری کنید. تمامی محصولات در سایت علی بابا با قیمت‌های رقابتی عرضه که این امر سبب می‌شود حاشیه سود زیادی برای تاجران فراهم گردد. این فروشگاه طیف گسترده‌ای از تامین‌کنندگان، محصولات و مکان‌های مختلف را ارائه می‌دهد و مشتری می‌تواند محصول مورد نظر خود را مستقیماً از تولید‌کننده خریداری نماید. تاجران می‌توانند کالاهای مورد نظرشان را از سایت علی بابا خریداری و برچسب‌گذاری کنند و در نهایت با نرخ مناسب در بازار ایران به فروش برسانند. بدون شک علی بابا می‌تواند به عنوان یک پشتیبانی بزرگ برای کارآفرینان به شمار آید و به آنها کمک کند که کسب و کار خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن گسترش دهند.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *