A R I A H A M L

عوامل موثر در تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی

مجموعه ای از عوامل سبب تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی می باشند. در این مقاله به اختصار به بررسی مهم ترین آنها می پردازیم:

مدت زمان فری تایم:

با توجه یکسری روندها در پروسه ترخیص کالا، بعضی از صاحبان کالاها نسبت به داشتن فری تایم بیشتر علاقه نشان می دهند.
با داشتن فری تایم بیشتر صاحبان کالا فرصت بیشتری برای ترخیص کالا و تحویل کانتینر خالی به محوطه مربوطه خواهند داشت. لازم به ذکر است مدت زمان فری تایم خط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به صورت عادی ۱۰ روز و خطوط کشتیرانی خارجی در شرایط عادی بین ۱۴ تا ۲۱ روز می باشد. اگر شما به عنوان صاحب کالا پروژه ای با تعداد کانتینر بالا برای حمل دارید، بهتر است با فرواردر خود مذاکره و درخواست فری تایم بیشتری نمایید.

مسیر حرکت کشتی:

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در نرخ کرایه حمل کانتینری، مسیر حرکت کشتی می باشد. این مورد اغلب در خصوص خطوط کشتیرانی خارجی صدق می نماید.
امروزه به دلیل اعمال تحریم ها، تمامی خطوط کشتیرانی خارجی کانتینرهای به مقصد ایران را به صورت غیر مستقیم یا همان ترانسشیپ حمل می نمایند. این عملیات جا به جایی کانتینرها از یک کشتی به کشتی دیگر در یکی از بنادر موندرا (هند)، جبل علی (امارات)، حمد (قطر)، پورت کلنگ (مالزی) و سنگاپور صورت می پذیرد. نرخ کرایه حمل خطوط کشتیرانی خارجی بسته به اینکه در کدام بندر و چه مدت توقف دارد، متفاوت است. این مدت زمان توقف سبب افزایش مدت زمان حمل می گردد.در حال حاضر ۲ خط کشتیرانی خارجی مسیری با ۲ توقف را پوشش می دهند. اولین توقف در بندر پورت کلنگ مالزی و دومین توقف در بندر جبل علی در کشور امارات. لذا کرایه حمل این خطوط برای هر کانتینر ۴۰ فوت حدود ۳۰۰ دلار پایین تر از خطوط کشتیرانی دیگر است.

تعرفه دموراژ:

خطوط کشتیرانی خارجی دموراژ مربوطه را به صورت ارزی و یا معادل به ریال دریافت می کنند. در گذشته بعضی خطوط کشتیرانی خارجی، تعرفه دموراژ را به صورت استاندارد و ریالی لحاظ می کردند در حالیکه ما به التفاوت را بر روی نرخ کرایه حمل لحاظ کرده بودند.

تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی

هزینه GRI:

متأسفانه بعضی خطوط کشتیرانی در ابتدا نرخ کرایه حمل کمتری نسبت به رقبا ارائه می نمایند و بعد از اینکه بارگیری کانتینرها بر روی کشتی صورت پذیرفت، اقدام به اعلام هزینه مازاد GRI می نمایند. GRI مخفف General Rate Increase است.

وضعیت کرونایی:

با ادامه دار شدن بیماری کوید، حجم تبادل کانتینری در سرتاسر دنیا کاهش یافت. این امر سبب گردید میزان کانتینرهای دپو شده در گمرکات افزایش و در نتیجه تقاضا برای کانتینر خالی نیز افزایش یابد. از طرفی دیگر بسیاری از خطوط کشتیرانی خارجی اقدام به حذف و یا به تأخیر انداختن برخی از تاریخ حرکت های کشتی نمودند. این قبیل موارد قطعاً بی تأثیر در تفاوت نرخ خطوط کشتیرانی ها نیستند.

تنش های اخیر در تنگه هرمز:

بی شک یکی از عوامل موثر در نرخ کرایه حمل دریایی خطوط کشتیرانی خارجی تنش هایی است که هر از گاهی در تنگه هرمز ایجاد می شود. این عامل سبب افزایش چند صد دلاری نرخ کرایه حمل خطوط کشتیرانی خارجی شده است. البته نباید از این موضوع غافل شد که با هر بار افزایش نرخ کرایه حمل خطوط کشتیرانی خارجی، کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز اقدامی مشابه انجام می دهد.

مشاوره و پشتیبانی