واردات از چین بدون گمرک

واردات از چین

واردات کالا از چین یکی از روش‌های مقرون به صرفه برای تاجران و بازرگانان ایرانی است. قیمت کم محصولات چینی سبب شده تا توجه ویژه‌ای  به محصولات تولیدی این کشور شود. در حال حاضر اغلب کشورهای جهان به خرید محصولات چینی روی آوردند و محصولات چینی را در حوزه‌های مختلف برای رفع نیازهای داخلی خود تهیه می‌کنند. در کنار ایران بسیاری دیگر از کشورها نیز کالای مورد نیاز خود را از چین وارد می‌کنند. در واقع واردات کالا از چین، مزایای زیادی برای ایرانیان دارد. علاوه بر این باید برای واردات کالا از چین به ایران مراحل و هزینه‌هایی که برای این امر لازم است را به صورت دقیق و کامل بدانید تا در تجارت خود به سوددهی برسید و دچار مشکل نشوید.

تجارت اگر با اطلاعات کافی انجام شود، یک راه عالی برای کسب سود است. البته تجارت و واردات کالا علاوه بر مزایای اقتصادی، مزایای فرهنگی مختلفی نیز دارد. چین به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده در دنیا شناخته و در حال حاضر بخش زیادی از کالاهای مورد نیاز دنیا را تامین می‌کند. چه در حوزه کالاهای مصرفی و چه در حوزه کالاهای مورد نیاز برای صنایع مختلف، ایران با کشور چین رابطه تجاری خوبی دارد و همین امر سبب شده تا تاجران ایرانی تمایل بیشتری برای واردات از کشور چین نسبت به سایر کشورهای همسایه مانند قطر و امارات داشته باشند. علاوه بر این اگر شما یک شرکت     حمل و نقل مناسب را برای حمل و نقل کالاهای خود انتخاب کنید می‌توانید کالاهای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به صورت هوایی و دریایی از چین به ایران منتقل کنید.

 

قیمت کالاهایی که در کشور چین تولید می‌شوند در مقابله با قیمت همین کالاها در سایر کشورها کمتر است. چین از نیروهای متخصص و ماهری بهره‌مند است که در ازای کاری که انجام می‌دهند حقوق کمی دریافت می‌کنند همین امر سبب شده تا در کنار افزایش تولیدات، هزینه تولیدات نیز کاهش قابل توجهی پیدا کند. دسترسی آسان به مواد اولیه، برخورداری از سیستم حمل ‌و نقل سریع، فناوری و رقابت بالا بین تولیدکنندگان از دلایل دیگر قیمت کم محصولات چینی است که این بازار را به یک بازار پرسود برای بازرگانان تبدیل کرده است.

 

تنوع بالا

محصولات چینی در کنار قیمت کمی که دارند تنوع بالایی نیز دارند و همین امر نگرانی واردکنندگان برای یکنواختی کالاهای وارداتی را کاهش می‌دهد. چین کالاهای خود را به بسیاری از کشورهای جهان صادر می‌کند و مشتریان زیادی در سراسر جهان دارد این امر یکی از دلایلی است که سبب شده تولیدکنندگان چینی تمرکز خود را بر روی افزایش رضایت مشتریان خود قرار دهند و کالاهایی براساس نیاز مشتریان خود تولید کند. بنابراین امکان واردات کالاهای چینی که کیفیت بالایی دارند نیز وجود دارد و دیگر مثل گذشته نیست که کالاهای چینی کیفیت پایینی داشته باشند و یا تنوع کمی داشته باشند.

 

کالای با کیفیت

به صورت کلی وقتی اسم محصولات چینی به میان می‌آید بسیاری از افراد از آنها به عنوان یک کالای بی‌کیفیت نام می‌برند. در واقع اگر بخواهیم چنین فکری در مورد همه محصولات چینی داشته باشیم نسبت به تولیدکنندگان چینی کم لطفی کرده‌ایم زیرا در حال حاضر بسیاری از کالاهایی که در کشور چین تولید می‌شوند، درجه کیفیت بسیار بالایی دارند. در اصل کالاهایی که در کشور چین تولید می‌شوند دارای چندین درجه کیفیت هستند. برخی از وارد کنندگان برای اینکه هزینه کمتری برای خرید کالا اختصاص دهند و فروش بالایی نیز داشته باشند اقدام به واردات کالاهای درجه چندم چینی می‌کنند این امر در حالی است که بسیاری از کارخانه‌های تولیدی در چین با بهره‌مندی از فناوری‌ها و تکنولوژی روز دنیا کالاهای با کیفیت بسیار بالا نیز تولید می‌کنند و این شما هستید که به عنوان تاجر یا بازرگان کیفیت کالای خود را انتخاب می‌کنید.

 

مراحل واردات کالا از چین

برای واردات کالا از چین باید تمامی مراحل لازم برای واردات کالا را به صورت دقیق طی کنید تا کالای شما به صورت قانونی وارد ایران شود و به عنوان کالای قاچاق نیز شناخته نشود. توجه داشته باشید که آشنایی با قوانین و مراحل واردات کالا از چین می‌تواند سبب شود تا سود حاصل از تجارت شما افزایش و ریسک‌های مربوط به تجارت شما مانند عدم ترخیص به موقع کالاها از گم را کاهش پیدا کند. واردات کالاها از طریق شرکت‌های بازرگانی تاثیر بسزایی در افزایش سود تجارت شما دارد. همچنین با توجه به تجربه و آشنایی که این شرکت‌ها با قوانین تجارت و ترخیص کالا دارند ریسک واردات کالاهای شما به حداقل ممکن می‌رسد. مراحل واردات کالا از چین به ایران به صورت کلی عبارت است از:

 

انتخاب کالا

یکی از مهمترین بخش‌ها در حوزه واردات کالا از چین یا هر کشور دیگری به ایران، انتخاب نوع کالا است. در واقع کالایی که شما انتخاب می‌کنید باید تقاضای زیادی در کشور داشته باشد تا بتوانید به سود قابل توجهی دست پیدا کنید. به همین دلیل است که گفته می‌شود واردات کالا از چین حاشیه سود متفاوتی برای تاجران دارد. برای انتخاب کالای مناسب بهتر است تحقیقات لازم را انجام و از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید تا بتوانید محصول مناسبی را برای واردات انتخاب کنید.

 

یافتن تأمین‌کننده

شرکت‌های تولیدی و تامین‌کنندگان خرد و کلان زیادی در کشور چین وجود دارند و دسترسی به آنها براساس پلتفرم علی بابا کار سختی نیست موضوع مهم این است که شما باید تامین‌کننده‌ای را پیدا کنید که در کنار ارائه کالای با کیفیت به شما، به تعهدات خود نیز پایبند باشد و کالا را در زمان تعیین شده به دست شما برساند با توجه به اینکه یک پروسه طولانی برای واردات کالا از چین به ایران طی می‌شود، بسیار مهم است که تامین کنندگان کالا در چین کالا را در زمان مقرر شده و طبق لیست برای شما ارسال کند تا شما مشمول پرداخت جریمه دیرکرد نشوید.

 

خرید کالا

پس از انتخاب محصول باید اقدامات مورد نیاز برای خرید کالا را انجام دهید. معمولا در قراردادهای تجاری باید جزئیات نحوه پرداخت و نیز حمل کالا بیان شود. به صورت معمول چندین روش برای پرداخت هزینه کالاهای وارداتی وجود دارد که طبق آن می‌توانید اقدام به پرداخت هزینه کالاها کنید. انجام این مراحل به کمک شرکت‌های بازرگانی که تجربه کافی در این حوزه دارند در کمترین مدت زمان ممکن انجام می‌شود.

 

حمل و ترخیص کالا

راه‌های زیادی برای حمل کالا از چین به ایران وجود دارد پس از ارسال کالاها به گمرک ایران، باید مراحل لازم برای ترخیص کالاها از گمرک را طی کنید. تعرفه‌های گمرکی نیز براساس میزان ارزش کالا تعیین می‌شوند. توجه داشته باشید که واردات کالا از چین معمولا به صورت دریایی انجام و عموماً کالای شما به یکی از بنادر عباس یا بوشهر منتقل می‌شود.

 

مزیت عبور کالا از مرز بدون گمرکی

همانطور که می‌دانید برای ترخیص کالا از گمرک ملزم به پرداخت هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا به نام هزینه‌های گمرکی هستید. علاوه بر پرداخت این هزینه در صورت که مدارک ترخیص کالا در زمان مقرر به گمرک ارائه نشوند، شما با مشکلات متعددی مواجه می‌شوید. برای مثال ممکن است کالای شما از گمرک آزاد نشود و یا وارد کننده دچار ضرر و زیان زیادی شود این در حالیست که عبور کالا از مرز بدون گمرکی به کمک شرکت‌های مختلف فعال در حوزه تجارت کالا امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با کمک این شرکت‌ها بدون محدودیت کالاهای خود را وارد کشور کنید. این امر بسیار پیچیده است و نمی‌توان به صورت تکی برای انجام این فرایند اقدام کرد.

 

چرا واردات از چین

شاید این سوال برای شما هم ایجاد شده باشد که چرا بسیاری از واردکنندگان و تجار ایرانی به دنبال واردات کالا از کشور چین هستند. جواب این سوال در بررسی تحولات اقتصادی چین در نیمه دوم قرن بیستم نهفته است. علاوه بر تولیدکنندگان ایرانی در حال حاضر تاجران و تولیدکنندگان کشورهای مختلف نیز اقدام به خرید بسیاری از محصولات از کشور چین می‌کنند. کشور چین با اخذ یک سری سیاست‌های جدید تلاش کرد تا به یکی از برترین کشورهای اقتصادی در دنیا تبدیل شود. این کشور با هدف‌گیری اقتصاد کلان و خرد توانست به زیرساخت‌ها و تولیدکنندگان خرد در کشور خود کمک کند و به تدریج به دومین اقتصاد دنیا تبدیل شود.

 

نتیجه نهایی این تحولات این شده است که امروزه کشور چین به یکی از بزرگترین صادرکنندگان کالا در جهان تبدیل شده است. ارزان بودن و تنوع بالای کالاهای چینی سبب شده اکثر بازرگانان ایرانی برای خرید کالا به این کشور سفر کنند. واردات کالاهای چینی شامل انجام یک سری مراحل است که پرداخت گمرکی یکی از مراحل اصلی به شمار می‌رود. پس چطور می‌توان بدون پرداخت گمرک کالاها را از چین به ایران وارد کرد؟

 

مراحل واردات از چین

همانطور که گفتیم برای واردات کالاهای خود از چین به ایران باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید مراحلی که حتما باید طی شوند و بدون انجام دادن آنها نمی‌توانید کالای خود را به ایران وارد نمایید. پس چطور ممکن است  بتوان کالا را بدون پرداخت حق گمرکی به ایران وارد کرد. در ابتدا مراحل را توضیح می‌دهیم و سپس روش واردات بدون گمرک کالا را نیز بررسی خواهیم نمود.

 

انتقال کالا از چین به ایران

زمانی که شما توانستید کالاها را از گمرک کشور چین تحویل بگیرید، باید کالاهای مورد نیازتان را به ایران انتقال دهید. برای انتقال کالاها به ایران چندین راه جلوی پای شما وجود دارد. کالاهای خود را از راه هوایی و یا دریایی از چین به ایران ارسال کنید. معمولا برای انتقال کالا از چین به ایران از روش دریایی استفاده می‌شود به این صورت که کالاهای شما در یک کشتی باری بارگیری و سپس به ایران منتقل می‌گردند.

در این مرحله شما باید هزینه‌ای برای انتقال کالا پرداخت کنید که براساس نوع کالا و نوع روشی که شما برای انتقال آن انتخاب می‌کنید متغیر است علاوه بر این باید برای انتقال امن کالاهای خود به ایران بارهای خود را نیز بیمه کنید که بیمه نیز هزینه جداگانه‌ای برای شما دارد. بعد از انتقال کالاها به ایران آن‌ها به گمرک تحویل داده می‌شوند شما باید  برای انجام مراحل ترخیص کالای خود به گمرک مراجعه کنید.

 

ترخیص کالا یا واردات از چین بدون گمرک

‌کالاهایی که از چین وارد ایران می‌شوند معمولاً به گمرک تحویل داده و شما به صورت روتین باید آنها را از گمرک ترخیص کنید مراحل ترخیص کالا نیز به صورت کلی عبارتند از ارائه یک سری مدارک قانونی و پرداخت حق گمرکی براساس نوع کالا اما روش واردات از چین بدون پرداخت به گمرک به چه صورت است؟ برای واردات کالاهای خود از چین به ایران بدون پرداخت حق گمرکی بهترین راه خرید کالاهایی است که از حق گمرکی معاف هستند و در بازارهایی به نام ته لنجی فروخته می‌شوند. در هر سفری که صاحبان لنج و ملوانان به کشور چین دارند می‌توانند تا حد یک مبلغی جنس بدون پرداخت حق گمرکی به کشور وارد کنند. این اجناس معمولا به بازارهایی در جنوب کشور به نام بازار ته‌لنجی منتقل و در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با رفتن به جنوب کشور و خرید این کالاها بدون پرداخت حق گمرکی اجناس مورد نیاز خود را دریافت کنید.

برای واردات کالا از چین چه مراحلی باید طی شود؟

برای واردات کالا از چین نیاز است که ۳ مرحله اصلی خرید از چین، انتقال کالا به ایران و ترخیص کالا را پشت سر بگذارید تا بتوانید کالای خود را به بازار عرضه کنید.

چگونه می‌توان بدون پرداخت حق گمرک کالا وارد کشور کرد؟

برای واردات کالا از چین بدون پرداخت حق گمرکی بهترین روش این است که کالاهای مورد نظر خود را از بازار ته‌لنجی جنوب کشور تهیه کنید. این اجناس بدون پرداخت حق گمرکی وارد کشور می‌شوند.

برای انجام واردات بدون پرداخت حق گمرک چه کنیم؟

بهترین کار در این امر سپردن کارهای واردات به یکی از شرکت‌های فعال در این حوزه است. فرایند واردات کالا بدون پرداخت حق گمرکی بسیار پیچیده و زمانبر و گاهی دشوار است به همین دلیل تنها افرادی که تخصص کافی در این حوزه دارند می‌توانند برای انجام این امر اقدام کنند.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *