واردات دریایی

واردات دریایی

واردات دریایی یکی از مهم‌ترین روش‌های حمل و نقل بین‌المللی است که کالاها به کشورها و مناطق مختلف جابجا می‌شوند. در این روش، کالاها با استفاده از کشتی‌ها و ناوگان دریایی به مقصد نهایی منتقل می‌شوند. این فرآیند شامل مراحل مختلفی از جمله بارگیری، حمل، تخلیه و انجام امور گمرکی است.

اغلب کالا‌هایی که در دنیا جابجا می‌شوند به دلیل حجم و وزن بالایی که دارند از طریق خطوط دریایی منتقل می‌گردند. این دسته از کالاها را به دلیل وزن بالایی که دارند نمی‌توان با استفاده از حمل و نقل هوایی یا زمینی جابجا کرد، در واقع جابجایی این کالاها به روش زمینی و هوایی صرفه اقتصادی ندارد و در برخی از موارد نیز تقریباً غیر ممکن است. به همین دلیل است که استفاده از انواع روش‌های مختلف حمل و نقل دریایی برای حمل کالاهای سنگین بسیار مرسوم و متداول است.

واردات دریایی کالاها قرن‌هاست که به عنوان یکی از بهترین و امن‌ترین و نیز ارزان‌ترین شیوه‌های حمل و نقل در دنیا شناخته می‌شود. براساس آمار به دست آمده حدود ۹۰ درصد نقل و انتقالات و جابجایی کالا و افراد در دنیا با استفاده از حمل و نقل دریایی صورت می‌گیرد. عمده‌ی کشورهایی که به آب‌های آزاد دسترسی دارند مانند ایران، روش واردات دریایی را برای صادرات و واردات کالاهای خود  انتخاب می‌کنند چرا که از نظر اقتصادی صرفه بهتری دارد.

به صورت کلی به جابجایی هرگونه کالا با استفاده از انواع کشتی‌های باری، قایق و لنج‌های مختلف از طریق کانال‌های آبی، دریاها و اقیانوس‌ها و حتی دریاچه‌ها، حمل و نقل دریایی می‌گویند. در واردات دریایی کالا ابتدا کالا در بنادر کشور مبدا بارگیری و سپس کشتی به سمت کشور مقصد حرکت می‌کند و در بنادر کشور مقصد محموله مورد نظر تخلیه می‌شود. این فرایند نیاز به هماهنگی دقیق بین اعضای مختلف زنجیره تامین کالا دارد از جمله شرکت‌های حمل و نقل و موارد مربوط به امور گمرکی بین فرستنده و گیرنده کالا. برای اینکه واردات دریایی کالا در امنیت کامل انجام شود و کالای شما خسارت یا آسیب نبیند باید کانتینر مناسب را برای حمل کالای خود براساس نوع و حجم کالا انتخاب کنید و برای پوشش خسارت‌های احتمالی در طول مسیر دریایی، بیمه مناسبی را برای کالاهای خود انتخاب نمایید. در نهایت باید مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالای خود از گمرک را نیز در اختیار داشته باشید تا بتوانید به راحتی کالای مورد نظر را در گمرک کشور مقصد ترخیص کنید.

به صورت کلی واردات دریایی به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های حمل و نقل بین‌المللی، نقش مهمی در تجارت جهانی و تامین کالاهای مختلف دارد.

 

برخی اصول و عوامل کلیدی وجود دارند که باید برای واردات دریایی کالاهای خود مد نظر قرار دهید. این موارد عبارتند از:

انتخاب مسیر مناسب: مسیر دریایی مناسب باید با توجه به مبدا و مقصد کالا و نیز زمان ترخیص گمرکی کالا و شرایط جغرافیایی انتخاب شود تا کالا بدون خسارت و آسیب به کشور مقصد برسد.

بهبود کارایی بارگیری و تخلیه: بهینه‌سازی فرایندهای مربوط به بارگیری کالا و تخلیه کالا در بنادر، باعث کاهش زمان ترانزیت و در نتیجه کاهش هزینه‌های مربوط به حمل و نقل کالا می‌شود.

تجهیزات حمل و نقل مناسب: نوع کانتینرهایی که برای حمل کالا انتخاب می‌شوند و نیز سایر تجهیزات مورد نیاز باید براساس نوع کالا و ویژگی‌های کالا انتخاب شوند تا کالا در حین حمل و نقل آسیب نبیند و به سلامت به کشور مقصد منتقل شود این امر نقش مهمی در سلامت کالا و کاهش هزینه‌های حمل و نقل کالا دارد.

اطلاعات گمرکی دقیق: اگر با قوانین و مقررات گمرکی کشورهای مختلف آشنا باشید، می‌توانید مراحل ترخیص کالا را سریعتر و بدون مشکلات احتمالی انجام دهید.

مدیریت ریسک: شناخت و مدیریت ریسک‌های مختلف از جمله خسارت‌های احتمالی وارده به کالا و تاخیرهای ناشی از مشکلات جوی و سایر موارد از این دست‌ برای شما به عنوان واردکننده کالا و یا صادرکننده کالا اهمیت زیادی دارد. با توجه به پیچیدگی‌ها و چالش‌های مربوط به واردات دریایی نیاز است که در این حوزه با کارشناسان حمل و نقل بین‌المللی که تجربه و مهارت بالایی در این حوزه دارند مشورت کنید و از آنها کمک بگیرید تا مراحل مختلف حمل و نقل دریایی کالای شما از جمله موارد گمرکی با موفقیت و بدون مشکل انجام شوند.

انتخاب بیمه‌ مناسب: بیمه کالا در طول مسیر حمل و نقل دریایی برای پوشش دادن خسارت‌های احتمالی وارد شده به کالا و عوامل پیش بینی نشده انجام می‌شود. این امر به شما کمک می‌کند تا اگر کالای شما در حین حمل و نقل دچار خسارتی شد، بتوانید خسارت وارد شده را از شرکت بیمه‌گر دریافت نمایید.

راه‌های پرداخت و انتقال وجه: انتخاب مناسب روش‌های پرداخت هزینه‌های حمل و نقل و دیگر هزینه‌های مربوط به واردات کالا امری ضروری است و باید به صورت دقیق بررسی و پرداخت شود.

بررسی مقررات صنعتی و بهداشتی: آگاهی داشتن نسبت به مقررات بهداشتی و صنعتی کشور مقصد برای برخی از کالاهای خاص مانند مواد غذایی و دارویی از اهمیت زیادی برخوردار است. شما باید در این حوزه با کارشناسان خبره مشورت کنید تا در حین واردات کالای خود به کشور مقصد دچار مشکل نشوید.

مدیریت تقاضا و پیش‌بینی: پیش‌بینی دقیق نیازها، تقاضاها و موارد مربوط به واردات کالا در بازار هدف، سبب بهینه‌سازی موجودی‌های یک کالا در گمرک و جلوگیری از نیاز به انباشتن مواد غیر ضروری می‌شود.

 

مزایا و معایب واردات دریایی چیست؟

حمل دریایی مانند سایر روش‌های نقل ‌و انتقال کالا مزایا و معایب زیادی دارد که عبارتند از:

مزایای واردات دریایی

مهمترین مزیت واردات دریایی، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به سایر روش‌های دیگر حمل و نقل است. در این روش نرخ کرایه حمل و نقل معمولاً ثابت است که برای واردکنندگان و تاجران اهمیت زیادی دارد.

یکی دیگر از مزیت‌های حمل و نقل دریایی، امکان حمل بار با تناژ بالا است. شما می‌توانید به کمک کشتی‌های بزرگ باربری تا حدود ۵۰۰ هزار تن بار را حمل کنید.

مزیت دیگر روش حمل و نقل دریایی، بی‌خطر بودن آن است. این روش یکی از بی‌خطرترین و مطمئن‌ترین روش‌های جابجایی کالا می‌باشد، زیرا ضریب ایمنی و اطمینان بالایی دارد.

معایب واردات دریایی

یکی از مشکلات واردات دریایی طولانی بودن زمان رسیدن محموله به کشور مقصد در مقایسه با روش‌های حمل و نقل زمینی و هوایی است.

مشکل دیگر واردات دریایی، دریازدگی خدمه و مسافران کشتی است. ممکن است خدمه و مسافران کشتی به بیماری‌های شایع در مناطق گرمسیر و مرطوب مبتلا شوند و تغییرات آب و هوایی مختلف نیز ممکن است سبب آسیب دیدن کالاها گردد.

بارنامه

بارنامه سندی است که برای وصول کالا صادر می‌شود. این سند برای حمل کالا از مبدا به مقصد صادر و بدون آن نمی‌توان کالا را بین کشورهای مختلف جابجا کرد. توجه داشته باشید که بارنامه در تمام جهان به یک شکل ثابت نیست و بنا به مبدا و مقصد اطلاعات متفاوتی در آن قید می‌شود هرچند که برخی از اطلاعات مانند وزن، قیمت، نوع کالا، شرکت تحویل دهنده، شرکت حمل ‌و نقل و شرکت تحویل‌گیرنده ثابت هستند و در تمامی بارنامه‌ها به آنها اشاره می‌شود.

بارگیری

انتقال کالا از بندر به داخل کشتی را بارگیری می‌گویند. مسئولیت پرداخت هزینه بارگیری کالا بر روی کشتی بسته به نوع اینکوترمز با خریدار یا فروشنده است.

بارنامه ترانشیپ

این نوع بارنامه با سایر بارنامه‌ها در مبدا و مقصد بار تفاوت دارد. در این روش بار با دو کشتی مختلف به مقصد منتقل می‌شود.

کریر

به شرکت‌هایی که در حوزه حمل و نقل کالاهای دریایی و واردات دریایی کالا فعال و صاحب وسیله حمل می‌باشند، کریر گفته می‌شود.

فاس (FAS)

به تحویل بار کنار کشتی فاس می‌گویند. اگر تعهد فروشنده رساندن کالاها روی اسکله یا کنار کشتی باشد، پس از اینکه فروشنده کالاها را به بندر و اسکله رساند، دیگر مسئولیتی در قبال کالای شما ندارد و تمام مسئولیت از این مرحله به بعد بر عهده خریدار است. در اینکوترمز فاس، مسئولیت پرداخت کرایه حمل و انتخاب شرکت حمل‌کننده با خریدار است.

فوب (FOB)

به تحویل کالا بر روی عرشه کشتی فوب گفته می‌شود. در برخی از قراردادها شرکت فروشنده موظف به تحویل کالا بر روی عرشه کشتی است. در اینکوترمز فوب، مسئولیت پرداخت کرایه حمل و انتخاب شرکت حمل‌کننده با خریدار است.

سی‌ اند اف (C&F)

این اصطلاح یکی از اصطلاحات رایج در حوزه واردات دریایی است که به معنی مجموعه‌ی ارزش کالا و هزینه کرایه جابجایی مربوط به کالا می‌باشد. این رقم در تصمیم‌گیری نهایی برای واردات کالا نقش اساسی دارد. در اینکوترمز سی اند اف، مسئولیت پرداخت کرایه حمل و انتخاب شرکت حمل‌کننده با فروشنده است.

سیف (CIF)

به دریافت بیمه و کرایه کالاها در واردات دریایی سیف گفته می‌شود. کالاهایی که از روش حمل و نقل دریایی برای حمل آنها استفاده می‌شود، باید دارای بیمه نامه معتبر باشند و معمولاً دریافت بیمه نامه بر عهده صادرکننده یا فروشنده کالا است پس در اینکوترمز سیف، مسئولیت پرداخت کرایه حمل، انتخاب شرکت حمل‌کننده و بیمه کالا با فروشنده است.

تالی گیری

زمانی که کشتی‌های باری به بندرها می‌رسند، عملیات تخلیه بار آغاز می‌شود. در این زمان باید کالاها کنترل شوند و مشخصات ظاهری و سایر موارد مربوط در لیست‌های مشخصی ثبت شود که به این امر تالی‌گیری گفته می‌شود.

تحویل از کشتی

تحویل از کشتی به معنی این است که بار از کشتی خارج و به گیرنده تحویل داده می‌شود. گیرنده ممکن است گمرک و یا کشتی یا یک فرد باشد. معمولاً زمانیکه تحویل از کشتی انجام شود در برگه‌های مربوط به بارنامه و قرار ذکر می‌شود.

فریت فورواردر یا فرابری (Freight forwarder)

این اصطلاح بر فعالیت‌های چند وجهی در حوزه واردات دریایی دلالت دارد. فرابر در حمل و نقل به یک شخص و فعالیت ویژه اشاره دارد که مراحل انتقال کالا و چگونگی حمل و نقل کالا از مبدا به مقصد نهایی را طراحی و برنامه‌ریزی می‌کند. در برخی از موارد به این شخص Forwarding Agent نیز گفته می‌شود که این عبارت به معنای صادرکننده یا متصدی حمل و نقل است. برای اینکه دو طرف قرارداد هماهنگی و کارهایی را برای انجام جابجایی کالا انجام دهند، این دسته از فعالیت‌ها انجام می‌شود. این فعالیت شامل موارد متفاوتی هستند که عبارتند:

رزرو یا بوکینگ فضا بر روی کشتی

پرداخت کرایه حمل

تهیه اسناد تجاری

کارهای مربوط به ترخیص کالا

بسته‌بندی کالا

انبارداری

بیمه

بیمه حمل ‌و نقل دریایی

یکی از موارد واجب برای حمل و نقل کالا به روش دریایی، استفاده از بیمه نامه دریایی است. بیمه کلیه خطرات تصادفات، اتفاقات و موارد غیرقابل ‌پیش‌بینی دیگر را پوشش می‌دهد تا خسارت وارده به شرکت‌ها و مؤسسات توسط شرکت بیمه جبران شود. در این نوع از بیمه، شرکت بیمه‌گر متعهد می‌شود که خسارت وارد شده به کالا را با توجه به شرایط بیمه نامه پرداخت نماید.

خسارات خاص

در برخی از موارد وقوع شرایط خاص و غیرقابل پیش‌بینی مانند طوفان یا سونامی، سبب آسیب رسیدن به کالاها می‌شود. در این شرایط شرکت‌های بیمه‌گر وظیفه دارند تمامی خسارت‌های وارد شده را پرداخت کنند.

خسارات عمومی

در برخی از موارد برای جلوگیری از غرق شدن کشتی یا وارد شدن خسارت به تمامی کالاها، ناخدا تصمیم می‌گیرد برخی از کالاها را در داخل آب بیندازد. در این شرایط خسارت وارد شده بین افراد ذینفع تقسیم و هر کدام بخشی از خسارت را با توجه به قوانین پرداخت می‌کنند.

خسارات کامل

خسارت ازبین‌ رفتن کامل کالا به دو دسته تقسیم می‌شود. این دسته‌ها عبارتند از:

از بین رفتن کامل کالا

از بین رفتن فرضی

از بین رفتن فرضی به این معنی است که به دلیل حوادث دریایی متفاوت، کالاها تغییر ماهیت می‌دهند و همین هم موجب می‌شود تا ارزش آنها کاهش پیدا کند یا به صورت کامل از بین بروند.

محاسبه قیمت حمل دریایی

نرخ حمل و نقل بار به روش دریایی به عوامل مختلفی از جمله حجم و وزن بار و مسیر حرکت کشتی بستگی دارد. از نکات مهم دیگری که در تعیین قیمت واردات دریایی اثر می‌گذارد، می‌توان به روش حمل و نقل اشاره کرد.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *