چه مدارکی برای حمل دریایی کالای خطرناک لازم است؟

 

DANGEROUS GOODS

کالای خطرناک به چه معناست؟

به طور کلی به کالایی که در حمل آن احتمال خطر وجود داشته باشد، کالای خطرناک گفته می شود. مانند کالاهایی که قابلیت اشتعال دارند، از مواد و با اجزایی تشکیل شده اند که امکان احتراق و انفجار به وحود می آورند،  شامل مواد رادیواکتیو و سمی باشند و یا هر نوع کالایی که برای جا به جایی آن نیاز به بسته بندی خاص باشد. حتی ظروفی که ظاهراً خالی هستند اما گواهی عدم آلودگی به مواد شیمیایی یا خطرناک را ندارند شامل کالای خطرناک محسوب می شوند.

طبق قوانین دریایی کلیه فروشندگان و فرستندگان کالاهای خطرناک موظف هستند برچسب کالای خطرناک را بر روی این قبیل کالاها درج و اطلاعات کافی در اختیار شرکت حمل کننده قرار دهد. اگر فروشنده کالای خطرناک سهواً و یا عمداً این اطلاعات را در اختیار شرکت حمل قرار ندهد، مسئولیت مستقیم هرگونه حادثه را بر عهده خواهد داشت.


 

اصطلاحات رایج در حمل کالای خطرناک

 • Dangerous Goods به معنای کالای خطرناک می باشد که به صورت DG Cargo نیز نشان داده می شود.
 • IMDG مخفف The International Maritime Dangerous Goods است. کد IMDG در سال 1965 طبق کنوانسیون SOLAS که مربوط به ایمنی برای زندگی در دریا است تحت عنوان IMO تصویب شد. در اصل کد IMDG برای جلوگیری از آلودگی در دریاها تشکیل گردیده است.
 • IMO یا International Maritime Organization یک آژانس خصوصی زیر نطر سازمان ملل متحد می باشد که مسئولیت نظارت بر امنیت حمل و نقل و بهبود ایمنی برای جلوگیری از آلودگی دریاها را عهده دار است.
 • RID یا Regulations concerning the Intl Transport of Dangerous Goods by Rail مربوط به مقررات حمل کالای خطرناک از طریق ریل می باشد.
 • ADR یا Agreement on Dangerous Goods by Road توافق نامه حمل کالای خطرناک به وسیله جاده از اروپا است.
 • DGR یاDangerous Goods Regulations شامل مقررات مربوط به حمل کالای خطرناک از طریق ایرلاین ها و به صورت هوایی است.
 • MSDS یا  Material Safety Data Sheet سندی است که نشانگر اجزای تشکیل دهنده کالا، میزان خطرناک بودن کالا به همراه UN Number است. فایل MSDS را تولید کننده کالا می بایست در اختیار شرکت حمل کننده کالا قرار دهد.

مدارک لازم برای حمل کالای خطرناک

تمامی اسناد مربوط به کالای خطرناک می بایست توسط فروشنده کالا تهیه و تنظیم گردد. در زیر به مدارک لازم برای حمل کالای خطرناک می پردازیم:

 1. توضیح نام فنی کالا و کاربرد آن.
 2. شماره طبقه بندی براساس IMDG
 3. UN number
 4. بیان تعداد بسته ها، وزن و حجم آنان. (در نظر داشته باشید به جز مواردی خاص، اکثر کالاهای خطرناک دریایی به صورت کانتینر دربستی حمل می شوند)
 5. مشخص نمودن درجه اشتعال برحسب سانتی گراد و یا فارنهایت

در پایان توجه داشته باشید برای دریافت قیمت برای حمل کالای خطرناک کافیست فایل MSDS را از تولید کننده کالا دریافت و برای فرواردر ارسال نمایید. چنانچه به فایل MSDS دسترسی نداشتید می توانید UN Number و CAS Number را در اختیار فرواردر و یا صاحبان وسیله حمل قرار دهید. به طور کلی حمل کالای خطرناک اغلب مشمول هزینه ای اضافی (Surcharge) می گردد که این اضافه قیمت را حتماً قبل از حمل کالای خود از شرکت حمل کننده بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *