چگونه CBM بار خرده بار دریایی (LCL) را محاسبه کنیم؟

 

روش محاسبه CBM و کرایه حمل خرده بار دریایی

در این مقاله قصد داریم اهمیت و نحوه محاسبه حجم یا CBM خرده بار دریایی را به شما آموزش دهیم. چرا ابعاد خرده بار دریایی مهم است؟ حجم خرده بار را چگونه باید محاسبه کرد؟ چرا محاسبه حجم بار در روش حمل خرده بار دریایی مهم است؟

یقیناً محاسبه حجم کالا مهم ترین بخش محاسبه کرایه حمل دریایی یک سفارش خرده بار می باشد. چنانچه حجم سفارش شما به گونه ای است که می تواند با یک کانتینر دربستی حمل شود (FCL)، Freight charge براساس نرخ کرایه یک کانتینر دربستی محاسبه می شود. اما چنانچه قصد دارید سفارش خود را به صورت خرده بار حمل نمایید، توجه داشته باشید که کرایه حمل دریایی یک بار خرده بار بر اساس حجم کالا و یا به عبارتی دیگر Per CBM لحاظ می گردد.

CBM یا همان Cubic Meter به معنای متر مربع می باشد. به طور کلی هر CBM معادل 1 تن در نظر گرفته می شود. مبنای محاسبه کرایه حمل خرده بار دریایی براساس حجم کالا (CBM) و وزن ناخالص کالا (Gross weight) است.

برای محاسبه CBM یک کالا می بایست ابعاد کالا را در واحد متر در یکدیگر ضرب نمود. به طور مثال اگر طول، عرض و ارتفاع کالا به صورت 2.3 متر، 2 متر و 1.4 میباشد،  CBM کالا به صورت زیر محاسبه می گردد:                       2.3x 2x 1.4 = 6.44

اگر ابعاد کالا به صورت میلی متر، سانتی متر و اینج می باشد، راحت تر است به واحد متر تبدیل گردد و سپس محاسبه حجم کالا صورت پذیرد.

در نظر داشته باشید همانطور که در بالا بیان شد مبنای محاسبه کرایه حمل خرده بار دریایی (LCL) براساس حجم کالا (CBM) و وزن ناخالص کالا (Gross weight) هر کدام که عدد بیشتری باشد محاسبه می شود. در زیر با ذکر مثالی توضیحات بالا را تکمیل می کنیم.

فرض می کنیم سفارشی را با اطلاعات زیر برای دریافت قیمت به فرواردر خود ارسال نموده اید و فروارد قیمت USD 75/CBM را به شما پیشنهاد داده است.

بندر بارگیری: بندر شانگهای / بندر تخلیه: بندر عباس / وزن ناخالص کالا: 7 تن (7000 کیلوگرم) / ابعاد کالا: 2.3x2x1.6 متر

ابتدا حجم یا CBM کالا را محاسبه می کنیم: 2.3x2x1.6=7.36

اطلاعات بالا نشان می دهد که این کالا حجمی است چرا که حجم آن بیشتر از وزن ناخالص است. پس مبنای محاسبه کرایه حمل حجم کالا است.

7.36×75=552 دلار

چنانچه در مثال بالا وزن ناخالص کالا 9 تن بود، مبنای محاسبه کرایه حمل براساس وزن کالا محاسبه می گردد: 9×75=675 دلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *