بهترین شرکت واردات از چین

هزینه واردات از چین

واردات کالا فرایندی مهم و ضروری است، بهترین شرکت واردات از چین شرکتی است که بتواند کالای شما را در مزان مناسب و بدون جریمه دیر کرد از چین به ایران حمل و وارد کشور کند. حمل و واردات کالا از چین به ایران به سه روش زمینی، هوایی و دریایی انجام می‌شود. این روش‌ها براساس نوع کالا و حجمی که کالا دارد انتخاب می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر تجربه کافی برای ترخیص کالا و واردات کالا از چین به ایران ندارید پیشنهاد می‌کنیم از خدمات شرکت‌های واردات کالا از چین به ایران استفاده کنید، این شرکت‌ها ریسک تجارت شما را کاهش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا کالاهای خود را به راحتی وارد ایران کنید.

در این مقاله شرایط و روال واردات کالا از چین به ایران را بررسی خواهیم کرد. کشور چین به کارخانه تولید جهان در سال‌های اخیر تبدیل شده است، همان طور  که میدانید واردات کالا از چین به دلیل موقعیت و شرایط استراتژیک و منحصربفرد کشور چین در حوزه تولیدات گسترده انواع محصولات و کالاهای مختلف در جهان اهمیت بالایی دارد. کشور چین در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین قطب‌های تولید کالاهای مختلف در دنیا زیرساخت‌های مناسبی برای تولیدکنندگان حتی دیگر کشورها ایجاد کرده است و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده غربی بخشی از کالاهای خود را در کشور چین تولید می‌کنند. این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست حتی بسیاری از شرکت‌های مطرح آمریکایی نظیر اپل و مایکروسافت نیز بخش‌هایی از کارخانه‌های خود را در چین ایجاد می‌کنند و از شرایط تولید ارزان و سریع در چین استفاده می‌کنند. کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین عرضه کنندگان محصولات مختلف در جهان  شرایط بسیار مناسبی را برای واردکنندگان و بازرگانان و توزیع کنندگان کشورهای مختلف فراهم کرده است تا بتوانند با مکانیزم‌های ساده محصولات مختلف را خریداری و برای واردات انواع کالاها به کشور خود اقدام کنند.

 

واردات کالا از چین

براساس شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم در وضعیت کنونی کشور، محصولات چینی در ایران به وفور یافت می‌شوند و محصولات و کالاهای چینی بازار و جذابیت بالایی در بین خریداران ایرانی دارند، یکی از الزامات تجارت و تامین محصولات برای تجار و توزیع‌کنندگان، آشنایی با نحوه واردات محصول از چین و شناخت ساختار بازار چین برای افزایش سود و درآمد از مبادلات اقتصادی با این کشور بسیار مهم است.

هر اشتباه و یا عدم آگاهی نسبت به چگونگی مراحل واردات محصول از چین ضررهای زیادی برای تجار و بازرگانان به همراه دارد. در صورتیکه تجربه کار با چین را ندارید، با ما همراه شوید تا علاوه بر آشنایی با با نحوه واردات کالا از چین، با هزینه‌ها و مراحل واردات کالا از چین هم آگاهی پیدا کنید.

شرکت حمل و نقل بین المللی آریا حمل با دارا بودن دفاتر خارجی در شهر گوانجو چین و همچنین دانش تخصصی بازرگانی بصورت تخصصی در بخش واردات از کشور چین فعال است و در صورتیکه شما محصولات یا کالاهای خاصی را برای واردات از چین مدنظر داشته باشید، این مجموعه می‌تواند به عنوان شرکت بازرگانی و همکار شما در این فرآیند نقش آفرینی کند. در ادامه به بخشی از اطلاعات عمومی ویژه واردات از چین اشاره خواهیم کرد.

واردات-چین
واردات-چین

گام‌های واردات کالا از چین

واردات کالا از چین پیچیدگی‌های زیادی دارد اما به صورت خلاصه، برای واردات کالا یا محصول از چین باید مراحل زیر را به صورت گام به گام طی کنید:

مرحله اول: تحلیل بازار داخل ایران و انتخاب کالا

مرحله دوم: یافتن بهترین فروشنده یا تولید کننده در کشور چین و تعامل و مذاکرات تجاری

مرحله سوم: ارزیابی و اعتبارسنجی فروشنده و مکانیزم‌های پرداخت و تحویل کالا

مرحله چهارم: تنظیم قرارداد با فروشنده چینی و دریافت پروفرما

مرحله پنجم: ثبت سفارش و برنامه ریزی برای ترخیص و تحویل کالا در ایران

مرحله ششم: انتقال پول (پیش پرداخت)، بازرسی کالا و تحویل و بارگیری محصولات در چین

مرحله هفتم: حمل دریایی یا هوایی کالا به ایران

مرحله هشتم: ترخیص و حمل کالا تا انبار خریدار در ایران

این هشت مرحله از اساسی ترین مراحل واردات کالا از چین به ایران برای تاجران هستند بخش عمده این مراحل برای واردات از سایر کشورها هم صدق می‌کنند. ولی بخش‌های ثبت سفارش با توجه به برخی از محدودیت‌های دولت ایران برای ورود کالاهای ایرانی (خصوصا در بخش تجهیزات پزشکی و بیمارستانی) از اهمیت بالایی برخوردار است. مرحله بازرسی کالا با توجه به امکان دریافت کالاهای غیرمتناسب با سفارش شما، بسیار مهم و حیاتی است.

شرکت حمل و نقل بین المللی آریا حمل، با توجه به زیرساخت‌های خود در چین شامل دفاتر و شرکت در کشور چین، امکان دریافت کالا از فروشندگان، ارزیابی فروشندگان و اعتبارسنجی و همچنین بازرسی کالاها را در چین دارا بوده و تمامی هشت مرحله اجرایی واردات از چین را برای کالاهای با ارزش تجاری اجرایی می‌کند.

حمل و نقل دریایی بار از چین
حمل و نقل دریایی بار از چین

اهمیت و روال اجرایی مراحل واردات کالا از چین

مرحله اول: تحلیل بازار داخل ایران و انتخاب کالا

با توجه به تنوع بالای محصولات و کالاهای چینی در ایران و وفور محصولات تحلیل بازار ایران در انتخاب کالا و شرایط خرید راهگشا و حیاتی است. با تحقیقات بازار و انتخاب محصول و کالای مناسب اولین گام را برای انجام یک واردات مطمئن و بدون ریسک انجام داده‌اید. برای بررسی بازار ایران و انتخاب کالا پس از درنظر گرفتن کالای موردنظر ابتدا در بخش‌های تخصصی و بازارهای استانی، خصوصا بازارهای تخصصی در شهر تهران به صورت حضوری بررسی خود را انجام دهید تا از شرایط قیمت و کیفیت کالاهای مشابه با کالای وارداتی موردنظر اطمینان کافی پیدا کنید و اطلاعات خودتان را بالا ببرید تا دچار ضرر نشوید.

 

مرحله دوم: یافتن بهترین فروشنده یا تولیدکننده در کشور چین و تعامل و مذاکرات تجاری

پس از تعیین و انتخاب کالا و طی کردن مرحله اول از هشت مرحله واردات کالا از چین، باید همین تحلیل و جستجو در کشور چین با هدف یافتن بهترین تامین کننده یا تولیدکننده انجام دهید. برای اینکار باید زمان زیادی را جهت جستجو در وبسایت‌های تخصصی نظیر علی‌بابا و یا Made-in-China صرف کنید. این روش یکی از روشهای ساده و کم هزینه یافتن تامین کننده و تولیدکننده برای واردات کلا از چین است. روش‌های دیگری مانند جستجوی اینترنتی در شهرک‌های صنعتی، بازارهای عمده فروشی چین و استفاده از وبسایت‌های نمایشگاه‌های مطرح حوزه کالای موردنظر هم وجود هستند که تقریبا کم هزینه ولی نیازمند توانمندی جستجو و تحلیل بهتری دارند. اغلب تاجران مطرح روش‌های حضوری مانند بازدید از نمایشگاه‌های مطرح چین، مراجعه به بازارهای عمده و شهرک‌های صنعتی چین را برای یافتن بهترین تولیدکننده پس از انجام تحقیقات اینترنتی در پیش می‌گیرند که این روش‌های تکمیلی از نظر عمق شناخت و انتخاب درست بسیار بهتر از روش‌های سرچ اینترنتی است. باید درنظر گرفت که یافتن تامین کننده در چین با توجه به تعدد شرکت‌های بازرگانی، شرکت‌های سواستفاده گر و شرکت‌های واسط کار ساده‌ای نیست و برخلاف ظاهر ساده آن که شما را به راحتی  با چند عرضه کننده مواجهه می‌کند، پیدا کردن تولیدکنندگان و تامین کنندگان دست اول با قیمت مناسب و کیفیت قابل اعتماد بسیار سخت است.

 

مرحله سوم: ارزیابی و اعتبارسنجی فروشنده و مکانیزم‌های پرداخت و تحویل کالا

همان طور که در بالا اشاره کردیم، به محض ورود شما به سایت علی بابا انبوهی از عرضه کنندگان محصولات و کالای موردنظر قابل مشاهده هستند شما می‌توانید از هریک از آ«‌ها قیمت و شرایط تحویل متفاوتی را به عنوان پیشنهاد دریافت کنید. آن جایی که معمولا در کشور چین بخش‌های بازرگانی و واسط بسیار فعال است و در سرچ‌های اینترنتی بهتر دیده می‌شوند، به احتمال بسیار بالا شما با این شرکت‌ها در تعامل هستید و ممکن است منجر به مشکلاتی در فرآیند خرید شما شود. به همین دلیل ارزیابی و اعتبارسنجی شرکت فروشنده و نهایی کردن مکانیزم‌های پرداخت و تحویل کالا بسیار مهم و کلیدی است.

 

مرحله چهارم: تنظیم قرارداد با فروشنده چینی و دریافت پروفرما

پس از تعامل با تامین کنندگان منتخب و استعلام قیمت و شرایط تحویل کالا فروشندگان معمولا یک پیش فاکتور یا پروفرما بنام شرکت شما یا شرکت بازرگانی وارده کننده صادر میکنند که در این پروفرما شامل تمامی شرایط مانند مشخصات کامل خریدار(نام، آدرس، شماره تماس، مشخصات کامل فروشنده نام، آدرس، شماره تماس مشخصات کالا  شامل تعداد، مقدار، ابعاد، وزن خالص و وزن ناخالص کالا، شماره تعرفه گمرکی، شرایط بسته بندی و حمل و نقل، محل بارگیری مبدا و مقصد تحویل نهایی کالا، مبلغ کل پروفرما و سایر موارد به صورت کامل قید می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر پروفرما و در صورت نهایی شدن خرید شما از یک تامین کننده، نسبت به انعقاد قرارداد با ذکر تمامی شرایط و بررسی راهکار تمامی احتمالات را در نظر بگیرید. داشتن قرارداد با تامین کنندگان برای واردات کالا از چین به شما کمک می‌کند تا در حین مشخص کردن جزییات سفارش در صورت بروز مشکل بتوانید پیگیری حقوقی قرارداد و دریافت مطالبات از شرکت چینی را پیش ببرید و دچار مشکلات قانونی هم نشوید.

 

مرحله پنجم: ثبت سفارش یا برنامه ریزی ترخیص و تحویل کالا در ایران

اگر کالا به صورت رسمی از چین وارد ایران شود و روال‌های غیررسمی و حمل از طریق باربری‌های قاچاق را شامل نشود، باید نسبت به ثبت سفارش در سامانه جامع برای کارت بازرگانی واردکننده اقدام کنید که خود مسله ‌ای زمانبر و تخصصی است. بهتر است قبل از ورد کالا به مرزهای گمرکی ایران، ثبت سفارش‌تان را  نهایی کنید و پس از تخصیص ارز در سامانه جامع، بار شما به گمرک می‌رسد تا در اتلاف وقت و هزینه‌های ناشی از آن در گمرک صرفه جویی شود. شرکت حمل و نقل بین المللی آریا حمل با تجربه بالا در خصوص ثبت سفارش و تخصیص ارز، امکان اجرای تمامی بخش‌های این مرحله را برای سفارشات قابل ثبت سفارش دارا می‌باشد.

 

مرحله ششم: انتقال پول (پیش پرداخت)، بازرسی کالا و تحویل و بارگیری محصولات در چین

در این مرحله از واردات کالا از چین شما، پس از نهایی شدن برنامه واردات و قطعی شدن مبالغ و عقد قرارداد، مبلغی را به نام پیش پرداخت از طریق مکانیزم‌های پرداخت بین الملل به خریدار چینی پرداخت می‌کنید. انتقال پول و ارسال حواله‌های یورویی و یوان یکی از بخش‌های اصلی هر سفارش است. شرکت حمل و نقل بین المللی آریا حمل با دارا بودن دفاتر بازرگانی در چین، هند و روسیه امکان اجرای این نقل و انتقالات را با مکانیزم‌های قانونی دارد. بهتر است در زمان تهیه کالا در کارخانه یا پس از نهایی شدن و آماده شدن کالا در انبار تولیدکننده یا گمرک، نسبت به انجام بازرسی کالا برای کسب اطمینان از سلامت کالا و ارسال آن بر مبنای شرایط از پیش توافق شده اقدام کنید. بازرسی کالا باید توسط یک مرجع مورد اطمینان از طرف شما انجام شود و تامین کننده یا تولیدکننده کالا موظف به همکاری برای انجام بازرسی قبل از تسویه کامل مبلغ توسط شما و نماینده شما است.

 

مرحله هفتم: حمل دریایی یا هوایی کالا به ایران

پس از آماده شدن  کالا در چین و تسویه حساب براساس شرایط پیش فاکتور تایید شده توسط شما، نوبت حمل کالا است. حمل کالا از چین معمولا به دو صورت دریایی و هوایی انجام می‌شود و باتوجه به مسافت و هزینه‌های بسیار بالا، حمل زمینی موردنظر بسیاری از تاجران نیست. انتخاب روش حمل بستگی به ارزش، زمان حمل، وزن و ابعاد بار دارد. برای بارهای کم حجم و با ارزش بالا، راه‌های حمل هوایی تعیین می‌شود و برای بارهای سنگین و یا حجیم معمولا حمل دریایی توصیه می‌شود. انتخاب روش حمل و اجرای آن با توجه به نوع کالا توسط شرکت‌های حمل و نقل قابل استعلام است و قیمت حمل مناسب با روز و نوع بار توسط شرکت‌های حمل اعلام می‌شود.

 

مرحله هشتم: ترخیص و حمل تا انبار شما در ایران

پس از حمل و تحویل کالا به گمرک‌های کشور، شرکت حمل کالا شما  را از رسیدن بار به مقصد مطلع می‌کند پس از آن می‌توانید با در دست داشتن مدارک و مستندات ثبت سفارش نسبت به ترخیص بار از گمرک اقدام کنید. گمرک‌هایی که فرایند ترخیص کالا در آن‌ها اجرایی می‌شود عبارتند از: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی(بندرعباس)، بندر امام خمینی، منطقه آزاد تجاری چابهار، منطقه ویژه بوشهر و گمرک فرودگاه امام خمینی که مخصوص ترخیص بارهای هوایی است.

همان طور که  که قبلا هم بررسی کردیم این هشت گام مراحل اصلی واردات کالا از چین هستند و جزییات هر کدام باید برای هر کالا به صورت جداگانه و بر اساس شرایط کالا و محصول مورد بررسی و اجرا قرار بگیرند. پیشنهاد می‌کنیم در صورتیکه در هر یک از موارد بالا یا تمامی فرآیند واردات کالا از چین سوالاتی دارید با ما تماس بگیرید.

حمل کالا از چین به ایران
حمل کالا از چین به ایران

چه کالایی از چین را وارد کنیم؟

سوالی که همیشه در ذهن فعالین تجارت و علاقمندان به بازرگانی است این است که چه کالایی از چین صرفه اقتصادی دارد و میتوان آن را وارد کرد و تاجر چه کالاهایی را از چین وارد می‌کند. چین توانمندی تولید بسیاری از کالاها را دارا بوده ولی بیشترین کالاهایی که از چین وارد کشور می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

قطعات و لوازم جانبی اتومبیل

ایران و چین شرکت تجارت هوشمند هیراد واردات کالا از چین

ابزار آلات موسیقی

انواع محصولات حوزه سلولوزی، کاغذ و پارچه

مواد اولیه شیمیایی و معدنی مورد استفاده در صنایع

تجهیزات، قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر و موبایل و الکترونیکی

انواع ابزارالات آشپزخانه و شیرآلات

لوازم خانگی مانند یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی و همچنین ظرف و ظروف آشپزخانه

انواع قطعات و لوازم پلاستیکی مورد استفاده در صنعت و خانه

برخی از انواع پیچ و مهره و قطعات مصرفی صنعتی

انواع پارچه و لباس و لوازم خیاطی

انواع لوازم روشنایی و نورپردازی

تجهیزات، قطعات وماشین آلات صنعتی و کشاورزی

انواع مصالح و لوازم و ابزارآلات ساختمانی و خانگی

انواع سموم کشاورزی و یا کودهای شیمیایی

 

هزینه واردات کالا از چین

هزینه‌های  مزبوط به واردات کالا از چین بسته به نوع کالا متغیر هستند ولی شما باید برای محاسبه بهای تمام شده کالای خود در ایران موارد زیر را برای بررسی هزینه‌ها درنظر بگیرید:

هزینه کالا یا بهایی که باید به تامین کننده پرداخت نمایید.

هزینه کارشناسی یا بازرسی کالا در چین که بایستی به شرکت ارزیاب یا نماینده خود جهت ارزیابی کالا پرداخت کنید.

هزینه حمل و نقل کالا که باید به شرکت حمل پرداخت شوند.

هزینه ثبت سفارش و تخصیص ارز خصوصا زمانی که خودتان اینکار را انجام نمیدهید میتواند هزینه‌های بالایی باشد.

هزینه‌های گمرکی (حقوق ورودی گمرکی) و انبارداری با درنظر گرفتن مالیات ارزش افزوده ۹ درصد که باید به گمرک پرداخت شود.

هزینه نماینده یا ترخیصکار و هزینه‌های صدور بیمه و حمل داخلی کالا تا انبار مقصد شما

این هزینه‌ها ممکن است برای برخی از محصولات هزینه‌ها کمتر باشند ولی باید تمامی این موارد را برای محاسبه بهای تمام شده کالای خود درنظر بگیرید. شرکت حمل و نقل بین المللی آریا حمل برای واردات کالا از چین به صورت تخصصی فعالیت داشته و میتوانید با تماس با ما نسبت به تحلیل قیمت و اعلام بهای تمام شده برای محصولاتی که شما قصد واردات آن را دارید اقدام کنید.

 

چالش‌های واردات از چین

واردات کالا از چین هر چند که بسیار جذاب است، ولی چالش‌های بسیاری بر سر راه واردکنندگان از چین وجود دارد. از جمله چالش‌های واردات کالا از چین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مشکلات ناشی از پرداخت و نقل و انتقالات مالی

مشکلات ناشی از عدم آشنایی تجار و تولیدکنندگان چینی با زبان انگلیسی و مشکلات ارتباطی

هزینه بسیار بالای سفر به چین در شرایط کرونا و پساکرونا

هزینه‌های حمل و نقل بالا برای حمل‌های هوایی

مشکلات حقوقی یا مالی ناشی از همکاری با شرکت‌های چینی غیرمعتبر

عدم امکان پیگیری حقوقی اموال از دست رفته در صورت خرید کالا از دلالان غیرمعتبر چینی

بسیاری از این چالش‌ها برای بازرگانان توانمند قابل حل هستند و هر یک به نحوی راهکارهایی را برای پشت سر گذاشتن این چالش‌ها درنظر گرفته‌اند. لازم است در صورت عدم آشنایی شما با روال خرید و واردات کالا از چین، حتما با کارشناسنان ما در تماس باشید.

واردات از چین
واردات از چین

ارزیابی و اصالت سنجی تامین کننده چینی

یکی از موارد اصلی در زمان واردات کالاها از چین ارزیابی و اعتبارسنجی تامین کننده چینی است. اگر قیمت کالای وارداتی از چین خوب باشد و اختلاف قیمت با سایر تامین کنندگان معنادار باشد، اعتبار تامین کننده را انجام دهید تا از اشتباهات و خطاهای ناشی از معامله با شرکتهای نامعتبر چینی جلوگیری شود.

تولیدکنندگان چینی دارای چندین نمایندگی فروش و صادرات در چین هستند. همکاری شرکتهای بازرگانی با شرکت‌های تولیدی و کارخانه جات امری بسیاری طبیعی هستند و شرکتهای تولیدی و کارخانه معمولا از شرکتهای بازرگانی صادرکننده چینی که محصول وی را به جهان صادر می‌کنند حمایت زیادی می‌کند. این به این  معنا است که اگر با شرکت بازرگانی برای واردات کالا خاصی از چین در تعامل  هستید، در صورت ارتباط با شرکت تولیدکننده اصلی یا کارخانه، تولیدکننده مجددا شما را به سمت شرکت واسط (یا شرکت مدیریت صادرات) سوق می‌دهد.

برای ارزیابی و اعتباربخشی تامین کنندگان چینی در چین می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

استفاده از خدمات اقتصادی کنسولگری ایران در استان موردنظر چین

استفاده از خدمات بانک ضمانت صادرات ایران برای اعتبارسنجی و ارزیابی تامین کننده

استفاده از سایت‌های اعتبارسنجی شرکتهای چینی در چین

با وجود دریافت بازخورد مناسب از تامین کننده چینی و نتیجه مثبت از اعتبارسنجی، باید نسبت به عقد قرادادهای تامین با درج شرح تعهدات و برنامه تولیدکننده را دستور کار خود قرار بدهید. قرارداد واردات کالا از چین یک قرارداد شامل بخش‌های مختلفی است.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *