مشاوره واردات از چین

منبع‌یابی در چین

کشور چین در سال‌های اخیر به دلیل تولید اجناس با کیفیت با قیمت پایین توانسته به یکی از تولید کنندگان اصلی در بازار جهانی تبدیل شود، کالاهای تولیدی کشور چین در بازار جهانی گوی سبقت را از کالاهای اروپایی و آمریکایی ربوده‌اند. بر اساس روند واردات کالاهای مختلف از کشور چین به ایران و بررسی صادرات و واردات کالا از چین به ایران، مشخص شده است که بیشترین کالاهای مورد نیاز صنایع از کشور چین تامین و وارد ایران می‌شوند به همین دلیل است که واردات کالا از چین برای تاجران اهمیت زیادی دارد و برای این که روند واردات کالا از چین به بهترین شکل ممکن انجام شود و پیش برود برنامه ریزی‌های زیادی را انجام می‌دهند و پیش می‌برند. با توجه به این که تاجران برای انتقال کالا زمان و هزینه و همچنین نوع کالا را مد نظر قرار می‌دهند نمی‌توانند به صورت کامل و دقیق موارد مربوط به هر نوع کالا برای تجارت را بررسی کنند و مد نظر داشته باشند بر همین اساس معمولا شرکت‌های معتبر در حوزه حمل و نقل کالا به ایران و برعکس مشاوره رایگان واردات از چین را به تاجران ارائه می‌کنند تا تاجران بتوانند بدون بروز مشکل و خسارت فرایند واردات کالاهای خود را پیش ببرند.

 

پکینگ لیست چیست؟

پکینگ لیست یا برگه بسته‌بندی سندی است که در آن لیست کامل کالاهای موجود در یک بسته‌بندی به صورت کامل ذکر شده است. این لیست تمامی اطلاعات مورد نیاز درباره کالاهای موجود مانند وزن بسته، تعداد اقلام موجود در جعبه و ابعاد آن‌ را در شامل می‌شود. این اطلاعات سبب می‌شود تا امنیت کالاهای شما حفظ شوند و کالایی از بار شما خارج نشود. علاوه بر این خریدار یا فردی که به عنوان گیرنده کالاها شناخته می‌شود، تمامی داده‌ها را با کالاهای موجود در بسته تطابق می‌دهد و از رسیدن محموله مورد نظر شما براساس با سفارش اطمینان کسب می‌کند.

برگه بسته‌بندی معمولا به صورت ضمیمه با بسته‌های تحویلی در اختیار گیرندگان قرار می‌گیرد. این لیست شرایط حمل‌ونقل کالا را حرفه‌ای‌تر می‌کند و اطلاعات لازم را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد و مدیریت حمل‌ونقل توسط شرکت‌های حمل و نقل و دولت را بهتر و سریع تر می‌کند، عمده کاربرد این سند در تجارت بین‌المللی است. پکینگ لیست یا برگه بسته‌بندی به سندی گفته می‌شود که برای حمل بارهای بین‌المللی و درج اطلاعات روی بسته استفاده می‌شود.

نام دیگر Packing list

ممکن است در مکان‌ها و اسناد مختلف با نام‌های متفاوتی روبرو شوید که همگی برای برگه بسته بندی کالا نامیده می‌شود. برخی از این نام‌های عبارتند از:

صورتحساب بسته

دفتر تحویل

لیست حمل و نقل

لیست مشتری

برگه بسته بندی

 

پکینگ لیست چه اطلاعاتی را شامل می‌شود؟

این سند را با نام‌هایی مانند صورت‌حساب بسته، لیست مشتری، دفتر تحویل و لیست حمل‌ونقل نیز می‌شناسند. برگه‌ بسته‌بندی جزئیات زیادی را از اقلام موجود در بسته در اختیار طرفین معامله و کسانی قرار می‌دهد که به نحوی نقشی در حمل‌ونقل، نظارت و تحویل بار دارند این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شوند:

ثبت وزن خاص کالای موجود در بسته‌بندی به همراه ارائه جداگانه وزن ناخالص

ارائه نام کالا به همراه تاریخ و شماره صدور برگه

ثبت شرح اقلام موجود در قرارداد به علاوه ثبت شماره قرارداد

ارائه نام و آدرس فروشنده به صورت کامل

نام، آدرس و تلفن خریدار

نام و آدرس فرد واسطه

ثبت شکل پرداخت اسناد به صورت اعتباری یا نقدی

نام کشور‌های مبدأ و مقصد محموله

ثبت شماره (LC) در زمان انجام خرید به صورت اعتبار اسنادی

فاکتور و پکینگ لیست به یک اندازه در لجستیک اهمیت دارند، با این تفاوت که فاکتور برای تأیید پرداخت هزینه‌ها و برگه بسته‌بندی برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد کالاها کاربرد دارد.

 

مزیت‌های استفاده از پکینگ لیست

در حوزه صادرات و واردات کالا به چین توصیه می‌‌شود حتماً براساس مزیت‌هایی که این برگه دارد، این سند را پیش از ارسال کالا برای کالاهای خود دریافت کنید. با استفاده از این سند می‌توان می‌‌توان از تعداد کالاهای ارسال شده مطلع شد. برای همین در زمینه اثبات بارنامه‌‌‌ی داخلی بسیار کاربردی هستند.

امکان دسترسی هر چه راحت‌‌تر به اطلاعات مورد نیاز برای گواهی مبدا فراهم می‌شود.

برای ورود جزئیات قابل درج در بخش الکترونیکی صادرات در سیستم خودکار صادرات مفید است.

پکینگ لیست یک گزینه مطمئن برای تأمین ایمنی کالاهای صادراتی خطرناک محسوب می‌‌شود.

با این سند دریافت بارنامه از شرکت حمل و نقل و نیز رزرو زمانی برای ارسال امکان‌‌پذیر است.

با این سند امکان وارد کردن اطلاعات در بانک‌‌های کشور دریافت‌‌‌کننده به آسانی فراهم می‌شود.

این سند در زمان شمارش محصول در کشور مقصد حکم راهنما را دارد.

برای بازپرداخت تحت اعتبار اسنادی این سند به نوعی یک ضامن به شمار می‌‌‌آید.

شاید با گفتن جمله که این جنس چینی هست، کمی در خرید کالا تامل کنید، اما تمام کالاهای چین بُنجل نیستند بسیاری از آن‌ها از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است. امروزه کشور چین توانسته با کمک نیروی کار ارزان و قیمت کم، محصولاتش را به بازار جهانی صادر کند به همین دلیل سرمایه‌داران و واردکنندگان به فکر ورود کالای چینی به ایران می‌کنند، خصوصا پس از تحریم‌های ایجاد شده علیه ایران در دنیا. اگر شما هم تصمیم دارید به این مسیر واردات قدم بگذارید، در نظر داشتن  نکاتی که در این مقاله آن‌ها را بررسی خواهیم کرد به شما کمک می‌کنند  تا روند واردات کالا خود از چین را به راحتی و بدون بروز مشکل پیش ببرید. پیش از هر اقدامی باید ببینید کالایی که قصد واردات آن را دارید کالای مجاز است یا مشروط یا ممنوع. کالاهایی که وارد می‌کنید باید در دسته مجاز قرار داشته باشند که در ادامه راجع به کالاهای پرسود وارداتی از چین برای تجارت برای شما را بررسی خواهیم کرد.

خرید از چین بدون واسطه
خرید از چین بدون واسطه

مراحل واردات از چین

مراحل واردات کالا از چین به ایران مانند سایر کشور‌ها هستند و محدودیت خاصی در این حوزه برای تاجران وجود ندارد. در ادامه مقاله مراحل واردات از چین را بررسی خواهیم کرد.

انتخاب محصول

با توجه به شرایط کشور چین و شرایط واردات ایران، کالا را انتخاب کنید. توجه داشته باشید کالایی که انتخاب کردید، ممکن است در شهرهای مختلف چین، با کیفتی‌های متفاوت تولید شوند به همین دلیل باید کیفیت محصولاتی که قصد خرید آن‌ها را دارید به دقت بررسی کنید.

انتخاب فروشنده

پس از انتخاب محصول باید کارخانه، تولید کننده و یا شرکت مورد نظر را اعتبار سنجی کنید. در چین فروشنده‌ها چند دسته هستند: تولید کننده، مونتاژ کننده، شرکت‌های بزرگ و کوچک، شرکت‌های وارد کننده. با توجه به گروه کالایی که انتخاب می‌کنید، فروشنده را می‌توانید از طریق سرچ در وب سایت‌های بیزینس تو بیزینس، مثل علی بابا پیدا کنید که اطلاعات تماس تولیدکننده‌های چینی را بدست آورده و با آن‌ها تماس بگیرید.

دریافت مشخصات فنی و نمونه کالا

بهتر است برای این که  از برخی از فروشندگان چینی که محصول مناسب ندارند در امان بمانید، قبل از خرید، یک نمونه کالا دریافت کرده و به دقت آن را بررسی کنید. قابلیت خود را به عنوان یک ایرانی برای تخفیف گرفتن فراموش نکنید و محصولات را با تخفیف خریداری کنید.

دریافت پیش فاکتور

پیش از دریافت پرفورما یا همان پیش فاکتور بر سر قیمت و نحوه پرداخت و تحویل کالا توافق کنید. همزمان از چند شرکت چینی معتبر پیش فاکتور دریافت کنید و بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها را برای خرید نهایی انتخاب کنید.

ارسال حواله

شما باید بخشی از مبلغ را به صورت درآمد ارزی با دلار یا یوان حواله بزنید تا در صورت عدم موجودی کالا، تولید کننده اقدام به تولید کالای مورد نظر شما کند.

ثبت سفارش

تا چند سال قبل ثبت سفار، قبل از ورود کالا انجام می‌شد تا روند ترخیص زودتر انجام شود. اما در حال حاضر برای ثبت سفارش شما باید شماره قبض انبار داشته باشید. پس از ثبت سفارش کد اظهار کالا باید به سیستم گمرک ابلاغ شود که معمولا حدود یکی دو روز زمان می‌برد.

دریافت اطلاعات گمرکی

شما باید تعرفه گمرکی و شرایط ورود کالا به کشور باخبر باشید. هزینه‌های گمرکی و حمل و نقل را در نظر بگیرید و قیمت نهایی کالا را محاسبه کنید، قیمت نهایی تمام هزینه‌های کالا از خرید تا ترخیص و حمل و نقل است.

ترخیص کالا

در این مرحله ثبت سفارش انجام می‌شود شما برای این کار نیاز به کارت بازرگانی دارید. اگر کالای شما نیاز به استاندارد اجباری داشته باشد، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و اگر باید از نهاد یا ارگانی خاصی مجوز ورود بگیرد، در این مرحله باید مجوز مورد نیاز را دریافت کنید. برای ترخیص کالا شما به قبض انبار، بارنامه، پکینگ لیست، پیش فاکتور، و گواهی مبدا نیاز دارید.

واردات کالا از چین
واردات کالا از چین

خرید و ترخیص کالا از چین

خرید و ترخیص کالا یک فرایند پیچیده و زمان بر است، راهنمایی از شرکت بازرگانی معتبر به شما کمک می‌کند. در ابتدا باید با طرف چینی خود مذاکره کنید و پس از توافق بر سر قیمت، تعداد کالا، زمان تحویل و روش حمل قرارداد را منعقد کنید. سپس قبل از ارسال محموله را از نظر کیفیت و سلامت و اصالت همان چیزی که سفارش داده‌ بودید بررسی کنید.  پس از دریافت پیش فاکتور محموله را به گمرک چین منتقل می‌کنید حالا روال تشریفات گمرکی چین و حقوق گمرکی را طی کنید و محموله را آماده ارسال به گمرک ایران می‌کنید، معمولا کالاهای وارداتی چینی در گمرک بندرعباس ترخیص می‌شوند.

 

هزینه واردات از چین

هزینه‌‌ی واردات کالا از چین به ایران به موارد زیادی وابسته است مانند فوب، هزینه‌های حمل و نقل، انبارداری، باربری، تخلیه، کارشناسی کالا. جمع هزینه‌های زیر قیمت واردات کالا  از چین را به صورت کلی در بر می‌گیرند.

قیمت خرید کالا از کارخانه چین که معادل حواله یوان و کارمزد آن.

هزینه برداشت کالا از کارخانه تا بندر یا فرودگاه

ترخیص از گمرک چین و حمل هوایی یا دریایی به گمرک ایران

ترخیص کالا از گمرک ایران

خروج از گمرک ایران و حمل تا انبار موردنظر

حمل بار از چین
حمل بار از چین

مشاوره واردات از چین

بهترین کالا‌ها برای واردات از چین به ایران کالاهایی مانند دارو، وسایل مصرفی مثل دستکش، تجهیزات پزشکی، وسایل الکترونیکی، لوازم دیجیتال، وسایل کشاورزی، پوشاک، کیف و کفش هستند این کالاها جزو پرسودترین کالاهایی است که می‌توانید از چین وارد کنید.

سرمایه لازم برای واردات با توجه به زمینه فروش کالای چینی شما در بازار ایران دارد. کیفیت کالاهای چینی در شهرهای مختلف چین و تولیدکننده‌های مختلف متفاوت هستند. به همین دلیل پیش از خرید حتما مطمئن شوید کالا و تولیدکننده‌ای که انتخاب کردید، حتما کیفیت مورد نظر شما تامین می‌کند. بیشتر از این که سرمایه مهم باشد، بازارسنجی شما و نیاز مشتریان شما اهمیت دارد.

شما باید قبل از هر چیز با فرهنگ بازار چین آشنا شوید آشنایی با زبان چینی نیز در این مسیر به شما کمک می‌کند. چینی‌ها یک اصطلاح دارند: گو آن شی. یعنی چی؟ روابط مستحکم تجاری و اجتماعی باعث سوددهی دو طرفه می‌شود که چینی‌ها به آن عقیده دارند.

تنظیم یک قرارداد که تمام جزییات از شرایط پرداخت تا نحوه حمل  بین تولید کننده چینی و خریدارباعث می‌شود ریسک معامله و اختلاف نظر بین دو طرف به حداقل برسد. برای خریدهای عمده، حمل دریایی و دریافت با کانتینر مناسب‌ترین گزینه است، اما برای واردات جزئی حمل هوایی سریع‌تر و امنیت بیشتری دارد.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *