نکات حمل و نقل بین‌المللی از اروپا

واردات از اروپا

مانند سایر کشور‌ها حمل بار از اروپا به ایران به عنوان یکی از قاره‌های توسعه‌ یافته به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. حمل بار از اروپا به ایران با توجه به شرایط تحریمی ایران و نیز قوانین مختلف کشورهای اروپایی سخت‌تر و پیچیده‌تر از خرید از سایر کشورها است. برای حمل بار خود از اروپا به ایران و یا بالعکس، به اسناد و مدارک خصوصا بارنامه معتبر نیاز دارید. علاوه بر این برای حمل بار خود از اروپا به ایران باید شرکت مناسب حمل و نقلی را انتخاب کنید تا برای حمل بار خود از اروپا به ایران دچارمشکل نشوید.

 

نکات و الزامات حمل از اروپا

حمل بار از اروپا به ایران یکی از موارد مهم و موثر در تجارت بین‌المللی محسوب می‌شود. حمل بار از اروپا به ایران به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کدام از این روش‌ها نکات و الزاماتی دارند که در ادامه مقاله این موارد را بررسی خواهیم کرد.

قاره اروپا یکی از بزرگترین قاره‌های جهان است که بهترین کشورهای دنیا در حوزه اقتصادی، تجاری و نیز صنعتی را در خود جای داده است. اغلب کشورهای واقع در قاره اروپا در دسته کشورهای توسعه یافته قرار می‌گیرند، بنابراین بسیاری از کشورهای جهان درصدد هستند تا با کشورهای اروپایی روابط تجاری و بین‌المللی برقرار کنند. ایران نیز جزو کشورهایی است که تجارت با کشورهای اروپایی را در دستور کار خود قرار داده است و حمل بار از اروپا به ایران برای تامین نیازهای مختلف داخل کشور رواج زیادی دارد.

در سال ۲۰۱۷ چین و امارات متحده‌ عربی و نیز اتحادیه اروپا از شرکای اصلی تجاری ایران بودند که به ترتیب هر کدام سهمی برابر با 5/19 درصد، 8/16 درصد و 3/16 درصد از کل تجارت بین‌المللی ایران را به خود اختصاص دادند. اتحادیه اروپا در گذشته اولین شریک‌ تجاری ایران بود اما با توجه به تحریم‌های فعلی، خرید از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا حد بسیار قابل توجهی‌ کاهش پیدا کرد، به همین دلیل چین به شریک اصلی تجاری ایران در سال‌های اخیر تبدیل شده است. هرچند که همچنان نیز حمل بار از اروپا به ایران رواج زیادی دارد و کالاهای مختلف خصوصاً مواد پزشکی و دارویی از اروپا به ایران وارد می‌شوند.

تراز تجاری اتحادیه اروپا با ایران در سال 2017، 682 میلیون یورو بود. ترازهای تجاری تا سال 2012با ایران بیشتر مثبت بوده‌اند اما ازسال 2012 تا 2017 بیشتر منفی بودن دلیل این امر اتخاذ تحریم‌های جدید ازسوی اتحادیه اروپا برای شرکت‌های ایرانی است.اتحادیه اروپا درسال۲۰۱۷ بیش از ۸ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرد است صادرات اتحادیه اروپا به ایران معمولاً شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل و نیز مواد شیمیایی می‌شوند.

 

نکات و الزامات حمل بار از اروپا به ایران

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال2017 بیش از 1/10میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده‌اند.بیشتر واردات اتحادیه اروپا از ایران مربوط به انرژی،کالاهای تولیدی و غذا است.مبادلات تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا در ۸ماه اول سال۲۰۲۰ رشد قابل توجهی داشته است اما به نسبت گذشته همچنان ۱۲درصد کاهش را تجربه کرده است یکی ازدلایل اصلی این امر وضع شرایط تحریمی جدید علیه ایران و سخت بودن شرایط حمل بار از اروپا به ایران است.حمل بار از اروپا به ایران معمولاًبه صورت زمینی و یا دریایی انجام می‌شود با توجه به اینکه برخی از کشورها ایران را درلیست تحریمی خود قرار داده‌اند امکان عبور بار از مرزهای این کشورها وجود ندارد درنتیجه خرید ازکشورهای اروپایی سخت ورسیدن بار به کشور ایران نیز به زمان بیشتری نیاز دارد علاوه بر اینکه برخی از کالاها به صورت کلی برای شرکت‌های ایرانی تحریم هستند و شما نمی‌توانید این کالاهارا از شرکای اروپایی تهیه کنید.

محصولات مهندسی مکانیک و محصولات شیمیایی ازمهمترین صادرات اتحادیه اروپا به ایران هستندکه معمولاً به صورت دریایی و یا زمینی به کشور ایران وارد می‌شود پس از این موارد محصولات زنده و مواد غذایی حجم قابل توجهی از واردات به ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

 

الزامات حمل ونقل بین‌المللی از اروپا

برای حمل ونقل بارخود از اروپا به ایران چه درحوزه واردات و چه درحوزه صادرات باید به یکی از شرکت‌های فعال در زمینه حمل و نقل بین‌المللی که بتواند خدمات حمل ونقل و جابجایی کالا بین کشورهای مختلف واقع در اتحادیه اروپا را برای شما انجام دهند مراجعه کنید. در کنار این مورد شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درحوزه شرایط حمل بار از اروپا به ایران به صورت زمینی،هوایی و یا دریایی درخواست خود را به یکی از شرکت‌های فعال در این حوزه ارسال‌ کنید.

با توجه به قوانین سفت و سخت اتحادیه اروپا برای واردات کالا به کشورهای عضو این اتحادیه و نیز تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده است حمل بار از اروپا به ایران و برعکس فرایندی پیچیده و تخصصی است بنابراین توصیه می‌شود برای حمل بار خود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت فردی اقدام نکنید و به یکی ازشرکت‌های متخصص موجود درایران که در زمینه حمل بار از اروپا به ایران و برعکس به صورت تخصصی فعال هستند مراجعه کنید. شرکتی که برای حمل بارخود انتخاب می‌کنید باید ویژگی‌هایی داشته باشد که در‌ادامه مقاله برخی از این ویژگی‌ها را بررسی خواهیم کرد اگر شرکت مورد نظرشما این ویژگی‌ها را داشته باشد می‌تواند بار شما را بدون مشکل از اروپا به ایران یا برعکس حمل کند.

 

ویژگی شرکت‌های فعال درزمینه حمل و نقل از اروپا

شرکتی‌ که برای حمل بار خود از اروپا به ایران انتخاب می‌کنید باید خدمات منظم و برنامه‌ریزی شده‌ای به صورت هفتگی درحوزه حمل بار از اروپا به ایران داشته باشد تا بتواند بار شمارا درمدت زمان تعیین شده به کشور ایران برساند.

شرکت مد نظر شما باید دارای مراکز و انبارهای مجهز و مناسب در کشورهای مختلف اروپایی برای جمع آوری محموله‌ها و نیز نگهداری و انبارکردن آنها تا زمان ارسال باشد دراین صورت کالای شما دچار آسیب نمی‌شود.

ارائه خدمات حمل خرده بار (گروپاژ) و بارسنگین

شرکت مورد نظر شما در حوزه حمل ونقل بین‌المللی باید بتواند مجوزهای مورد نیاز برای حمل بار را از مراکز و سازمان‌های مربوطه در داخل و خارج ازکشور دریافت کند.

شرکت حمل ونقل مد نظرشما باید دارای مراکز فروش‌ و گروه‌های تخصصی برای ارائه مشاوره و پشتیبانی در ایران باشدتا بتوانید به راحتی محلی که بار شما در هرزمان در آن قرار دارد را شناسایی کنید و اطلاعات کافی در ارتباط با بارخود پیدا کنید.

شرکت حمل ونقلی‌ که برای حمل بار خود از اروپا به ایران انتخاب می‌کنید باید دارای کامیون‌های حمل بار و تریلرها در سراسر قاره اروپا باشد تا بتواند بار شما را بدون مشکل به ایران ارسال کند.

در کنار تمامی این موارد شرکت مد نظر شما برای حمل بار باید دارای پرسنل تخصصی در اداره گمرک ایران باشد تا بتوانیم مراحل ترخیص کالای خود را بدون مشکل انجام دهیم و بار شما مشمول پرداخت مالیات اضافی نشود.

 

مزایای روش‌های مختلف حمل از اروپا

برای حمل بار از اروپا به ایران از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد به همین دلیل توصیه می‌شود برای حمل ونقل بارخود از اروپا به ایران تمامی روش‌های حمل ونقل کالا را به‌دقت بررسی کنید و بر اساس زمانی که در اختیاردارید بهترین روش را برای تجارت کالای خود انتخاب کنیدکه هم کالا در زمان مناسب به ایران ارسال شود و هم در حین حمل ونقل کالاهای مد نظر شما دچار آسیب‌دیدگی نشود.

 

مزایای حمل از اروپا به صورت زمینی

در شرایط حمل بار از اروپا به صورت زمینی شما می‌توانید خدمات جمع آوری و تحمیل محموله حتی در شبکه‌های کوچک و دورافتاده بدون محدودیت جغرافیایی انجام دهید.

در روش زمینی امنیت بیشتری به علت عدم تخلیه و بارگیری مجدد در طول مسیر حمل ونقل محموله شما امنیت بیشتری دارد.

در روش حمل و نقل زمینی بار از اروپا به ایران،شما می‌توانید کامیون و محموله موردنظر خود را در طول مسیر حمل از اروپا به ایران کنترل و پیگیری‌ کنید و در هرلحظه از مکانی که بار شما درآن قرار دارد مطلع شوید.

درروش زمینی معمولاً محموله‌ها به شکل مناسب‌تری بسته‌بندی می‌شوند و احتمال آسیب دیدگی آنها کمتر است.

روش حمل زمینی بار سرعت بیشتری در مقایسه با روش حمل‌دریایی بار دارد

روش حمل زمینی بار از اروپا به ایران هزینه کمتری درمقایسه با روش حمل هوایی بار از اروپا به ایران دارد به همین دلیل برای اغلب کسب و کارها روش مناسبی به شمار می‌رود.

در روش زمینی نیاز به ترانزیت‌کالا از گمرک به گمرک دیگر نیست.

می‌توانید محموله‌های مختلف با وزن و ابعاد متفاوت را از طریق زمینی از اروپا به ایران حمل‌کنید.

خدمات حمل ونقل بین‌المللی از اروپا به ایران به صورت زمینی شامل کشورهای زیر است:

حمل زمینی از آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، یونان، اسلونی، چک، مجارستان، لهستان

مزایای حمل از اروپا به‌صورت هوایی

حمل بار از حباب ایران به شکل هوایی به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود در روش حمل هوایی مستقیم محموله مورد نظر شما به صورت مستقیم از کشور مربوطه به ایران منتقل می‌شود. اما در روش حمل‌هوایی غیرمستقیم که معمولاً از آن برای خرید کالاهای تحریمی استفاده می‌شود ابتدا محموله از اروپا به یک‌کشور واسط منتقل می‌شود و سپس از کشور واسط به صورت هوایی به ایران تحویل داده می‌شود.

مدت زمان حمل هوایی بار از اروپا به ایران به عواملی مانند نوع خطوط‌ هوایی‌که انتخاب می‌کنیم و نیز روش حمله محموله که به صورت مستقیم باشد یا غیرمستقیم بستگی دارد. با درنظرگرفتن تمامی این موارد روش هوایی حمل بار نسبت به سایر دیگر روش‌های حمل بار از اروپا به ایران زمان‌ کمتری نیاز دارد و محموله شما در مقایسه با روش زمینی و دریایی در مدت کوتاه‌تری به دست شما می‌رسد هرچند که این روش در مقایسه با روش حمل زمینی و دریایی هزینه بیشتری به همراه دارد اما برای حمل محموله‌های تجاری که فاسد شدنی هستند و یازمان تحویل در آنها مهم است روش بسیارمناسبی هستند.

 

مزایای حمل از اروپا به صورت دریایی

حمل دریایی بار از اروپا به ایران خصوصاً در مواقعی که از کشورهای دارای بنادر گمرک خرید می‌کنیم یک روش مناسب برای همه بار از اروپا به ایران است شما می‌توانید با انتخاب این روش حمل ونقل کالا از اروپا به ایران انواع محموله‌های حجیم و سنگین که امکان جابجایی آنها با سایر روش‌های حمل ونقل وجود ندارد را به ایران منتقل‌کنید.

حمل بار از اروپا به ایران به شکل دریایی معمولاً به سه‌روش خرده‌بار، فله‌ای و فول کانتینرانجام می‌شود برای حمل بار به صورت خرده‌ بار یا فول‌ کانتینر از کانتینرهایی با ابعاد ۲0 فوت یا ۴۰ فوت استفاده می‌شود.

از روش حمل بار دریایی به صورت فله‌ای برای انتقال کالاهای حجیم یا ترافیکی استفاده می‌شود. بسیاری از کالاهایی‌که به روش‌ دریایی از اروپا به ایران منتقل می‌شوند باید در بسته‌بندی‌های مناسبی قرار گیرند تا از خطرات و آسیب‌های احتمالی مانند رطوبت در امان باشند.

 

اصطلاح فریت‌بار در حمل از اروپا به چه معناست؟

اصطلاح فریت بار برای بارهایی به کار برده می‌شود که توسط مسافرین جابجا می‌شوند.این روش در واقع نوعی ارسال بار به شکل خصوصی است و در دسته ارسال بار تجاری از اروپا به ایران قرار نمی‌گیرد.

بیشترین کالاهای تجاری‌ که در حمل از اروپا جابجا می‌شوند شامل چه مواردی است؟

ذرت برای‌دام، ماشین‌آلات، دستگاه‌های سوخت‌معدنی جامد، لوبیای سویا، گندم و گندم دامی، قطعات خودرو، مکمل‌های غذایی و دارویی، خمیرهای سرامیکی، الیاف مصنوعی، ماشین‌ها و دستگاه‌های مکانیکی، دارو، ماشین‌های بافندگی، اجزا و قطعات توربین‌های بخار، ماشین‌های ریخته‌گری، محصولات غذایی، لباس، لوازم آرایش، موتور گیربکس آسانسور مهمترین‌ کالاهایی هستند که درسال‌های اخیر ازکشورهای عضو اتحادیه اروپا خریداری و به ایران منتقل شده‌اند.

هزینه‌های حمل از اروپا

هزینه‌های حمل بار از اروپا به ایران با توجه به کشور مبدا و نیز نوع محموله شما و روشی که برای حمل و نقل آن مد نظر دارید متغیر است و هزینه ثابتی برای حمل بار از اروپا به ایران تعیین نشده است. هزینه حمل بار از اروپا به ایران به صورت دقیق توسط شرکت‌های فعال درحوزه حمل ونقل بین‌المللی محاسبه می‌شود برای این منظور شما می‌توانید از مشاورین خبره این شرکت‌ها کمک بگیرید و سپس روش مناسبی را با توجه به بودجه‌ای‌ که دراختیار دارید برای همه بار خود از اروپا به ایران و یا بالعکس انتخاب‌ کنید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *