ارزش CIF (سیف) در گمرک چیست؟

ارزش CIF (سیف) در گمرک چیست؟

ارزش (CIF) هزیننه تمام شده کالایی است که در مرز کشور واردکننده تحویل داده می‌شود، یا قیمت خدماتی که به مقیم تحویل داده می‌شود، قبل از پرداخت هر گونه حقوق ورودی یا سایر مالیات‌ها بر واردات یا تجارت و حمل و نقل مجدد در داخل کشور.

(CIF) چیست؟

(CIF) یک توافق نامه حمل و نقل بین المللی است که نشان دهنده هزینه‌های پرداخت شده توسط فروشنده برای پوشش هزینه‌ها، بیمه و حمل و نقل سفارش خریدار در حین حمل بار است. هزینه، بیمه و حمل و نقل فقط برای کالاهایی اعمال می‌شود که از طریق آبراه، دریا یا اقیانوس حمل می‌شوند. کالا به بندر درج شده در قرارداد فروش صادر می‌شود. هنگامی که کالا در کشتی بارگیری می‌شود، خطر از بین رفتن یا آسیب از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. با این حال، بیمه محموله و پرداخت هزینه باربری بر عهده فروشنده است.

CIF مشابه حمل و نقل و بیمه پرداختی به (CIP) است، اما CIF فقط برای محموله‌های دریایی و آبی استفاده می‌شود، در حالی که CIP می‌تواند برای هر نوع حمل و نقل، مانند کامیون استفاده شود. هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF) یک اصطلاح تجارت بین المللی است و فقط برای کالاهایی که از طریق آبراه یا اقیانوس حمل می‌شوند اعمال می‌شود. با هزینه، بیمه و حمل و نقل، فروشنده هزینه‌ها، بیمه و حمل و نقل سفارش خریدار را در حین حمل پوشش می‌دهد.

پس از تحویل محموله به بندر مقصد خریدار، خریدار مسئولیت هزینه‌های واردات و تحویل کالا را بر عهده می‌گیرد.

با این حال، انتقال ریسک از فروشنده به خریدار زمانی رخ می‌دهد که کالا در کشتی بارگیری شود.

خریدار یک بار در کشتی مالکیت کالا را به عهده می‌گیرد و در صورت آسیب دیدن محموله در حین حمل، خریدار باید به شرکت بیمه فروشنده شکایت کند.

 

درک هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF)

شرایط قرارداد CIF تعیین می‌کند که چه زمانی مسئولیت فروشنده به پایان می‌رسد و مسئولیت خریدار آغاز می‌شود. CIF فقط هنگام حمل کالا به خارج از کشور یا از طریق آبراه استفاده می‌شود.

فروشنده مسئولیت پرداخت هزینه و کرایه حمل کالا تا بندر مقصد خریدار را بر عهده دارد. معمولا صادرکنندگانی که دسترسی مستقیم به کشتی‌ها دارند از CIF استفاده می‌کنند. با این حال، خریدار وظایفی نیز دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

مسئولیت‌های فروشنده

تحت شرایط CIF، مسئولیت‌های فروشنده عبارتند از:

خرید مجوز صادرات برای محصول

ارائه بازرسی از محصولات

هرگونه هزینه یا هزینه برای حمل و بارگیری کالا به بندر فروشنده

هزینه‌های بسته بندی برای صادرات محموله

هزینه ترخیص کالا از گمرک، عوارض و مالیات (برای صادرات)

هزینه حمل بار از طریق دریا یا آبراه از بندر فروشنده تا بندر مقصد خریدار

هزینه بیمه محموله تا بندر مقصد خریدار

پوشش هزینه هرگونه آسیب یا تخریب به کالا

فروشنده باید کالا را در بازه زمانی توافق شده به کشتی تحویل دهد و مدرک تحویل و بارگیری را ارائه دهد.

 

مسئولیت‌های خریدار

پس از رسیدن کالا به بندر مقصد خریدار، خریدار مسئولیت هزینه‌های مربوط به واردات و تحویل کالا را بر عهده می‌گیرد. برخی از این هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

تخلیه محصول در ترمینال بندر

انتقال محصول در ترمینال و محل تحویل

عوارض گمرکی و مرتبط با واردات کالا

هزینه حمل، تخلیه و تحویل کالا به مقصد نهایی

انتقال ریسک

توجه به این نکته ضروری است که هنگام حمل و نقل بین المللی، بسته به نوع قرارداد حمل و نقل، نقاط انتقال ریسک و هزینه متفاوتی بین خریدار و فروشنده وجود دارد. تحت CIF، انتقال ریسک در نقطه‌ای متفاوت از انتقال هزینه است. جزئیات دقیق قرارداد تعیین می‌کند که چه زمانی مسئولیت کالا از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود.

از آنجایی که فروشنده هزینه‌های حمل و نقل، کرایه حمل و بیمه را تا رسیدن محموله به بندر مقصد خریدار پرداخت می‌کند، انتقال هزینه زمانی اتفاق می‌افتد که کالا به بندر خریدار رسیده باشد. با این حال، انتقال ریسک از فروشنده به خریدار زمانی رخ می‌دهد که کالا در کشتی بارگیری شود. اگرچه فروشنده باید بیمه بخرد، خریدار پس از بارگیری در کشتی مالکیت کالا را دارد و اگر کالا در حین حمل و نقل آسیب دیده باشد، خریدار باید در شرکت بیمه فروشنده شکایت کند.

ملاحظات خاص

از آنجایی که خریدار ریسک را تنها زمانی به عهده می‌گیرد که محموله در کشتی بارگیری شده باشد، برخی شرایط ممکن است برای توافق CIF مناسب نباشد. به عنوان مثال، با محموله‌های کانتینری، ممکن است کالا قبل از بارگیری در کشتی در بندر فروشنده، چند روز در یک کانتینر قرار گیرد. بر اساس CIF، خریدار در معرض خطر خواهد بود زیرا کالاها در زمانی که در کانتینر در انتظار بارگیری در کشتی می‌نشینند، بیمه نمی‌شوند. در نتیجه، قراردادهای CIF برای محموله‌ها، از جمله محموله‌های کانتینری مناسب نخواهد بود.

CIF با ارائه هزینه و حمل و نقل (CFR) متفاوت است که به موجب آن فروشندگان ملزم به بیمه کردن کالاهای در حال حمل و نقل نیستند.

ICC و (CIF)

CIF یکی از اصطلاحات تجارت بین المللی است که به نام  اینکوترمز نیز شناخته می‌شود. اینکوترمزها قوانین تجاری رایجی هستند که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) در سال 1936 تدوین شدند. 2ICC این شرایط را برای کنترل سیاست‌های حمل و نقل و مسئولیت‌های خریداران و فروشندگانی که در تجارت بین‌المللی شرکت می‌کنند، وضع کرد. اینکوترمزها اغلب مشابه اصطلاحات داخلی (مانند کد تجاری یکنواخت ایالات متحده) اما با کاربردهای بین المللی هستند. به عنوان مثال، طرفین قرارداد باید محل قانون حاکم را برای شرایط خود بیان کنند. ICC استفاده از CIF را هنگام حمل و نقل کالا فقط به کالاهایی که از طریق آبراه‌های داخلی یا دریا حرکت می‌کنند محدود می‌کند. تعریف رسمی ICC از CIF چنین است:

فروشنده کالا را در کشتی تحویل می‌دهد یا کالایی را که قبلاً تحویل داده شده است دریافت می‌کند. خطر از بین رفتن یا آسیب دیدن کالا زمانی از بین می‌رود که کالا در کشتی باشد. فروشنده باید برای رساندن کالا به بندر مقصد مشخص شده قرارداد ببندد و هزینه‌ها و کرایه حمل را بپردازد.

فروشنده همچنین برای پوشش بیمه‌ای در برابر خطر گم شدن یا آسیب دیدن کالا در حین حمل کالا قرارداد بیمه‌ای را امضا می‌کند. خریدار باید توجه داشته باشد که در بخش “حمل و بیمه پرداخت شده به” فروشنده موظف است فقط با حداقل پوشش بیمه نامه دریافت کند. اگر خریدار بخواهد از حمایت بیمه بیشتری برخوردار باشد، باید یا به صراحت با فروشنده توافق کند یا ترتیبات بیمه اضافی خود را انجام دهد.

اینکوترمز 2020

در طول سال‌ها، اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) تغییراتی در شرایط و دستورالعمل‌های تجارت بین المللی ایجاد کرده است. در سال 2020، ICC تنظیماتی را در قوانین (به نام Incoterms 2020) انجام داد که تا حدی تغییراتی در الزامات امنیتی برای محموله‌ها ایجاد کرد. اینکوترمز 2020 همچنین تغییراتی در الزامات پوشش بیمه تحت قراردادهای CIF ایجاد کرد. فروشندگان در حال حاضر ملزم به دریافت سطح بالاتر یا بیمه جامع تر از آنچه در اینکوترمز 2010 مورد نیاز بود، هستند.

هزینه، بیمه، و حمل و نقل (CIF) و (FOB) هر دو قراردادهای حمل و نقل بین المللی هستند اما تفاوت‌های مشخصی بین آنها وجود دارد. هر نوع قرارداد شرایط مختلفی را پوشش می‌دهد و تا حد زیادی به تجربه شما در تجارت بین المللی بستگی دارد.

 

هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF)

CIF یک قرارداد بین المللی بین خریدار و فروشنده است که در آن فروشنده مسئولیت هزینه، بیمه و حمل و نقل یک محموله دریایی یا آبی را بر عهده دارد. اگرچه پس از بارگیری کالا در قایق یا کشتی، مالکیت محموله به خریدار منتقل می‌شود، اما فروشنده مسئول هرگونه بیمه حمل و نقل و هزینه‌های حمل است.

در نتیجه هزینه‌های جابجایی محموله تا رسیدن کالا به بندر مقصد خریدار بر عهده فروشنده است. برخی از این هزینه‌ها شامل هزینه‌های حمل و نقل، ترخیص کالا از گمرک صادراتی، عوارض و مالیات است. پس از تحویل کالا به بندر مقصد خریدار، خریدار باید قیمت توافقی کالا را بپردازد و مسئولیت هرگونه هزینه واردات، مالیات یا عوارض گمرکی بر عهده خریدار است. همچنین هرگونه هزینه حمل، بازرسی و صدور مجوز و همچنین هزینه حمل کالا تا محل نهایی به عهده خریدار می‌باشد.

 

 (FOB) رایگان در هواپیما

FOB  رایگان در هواپیما به این معنی است که فروشنده مسئولیت تحویل و بارگیری محصول را بر روی کشتی، از جمله هرگونه هزینه‌های مرتبط با آن فرآیند، دارد. با این حال، پس از بارگیری کالا در کشتی، مسئولیت‌ها به خریدار منتقل می‌شود.

فروشنده مسئولیت‌های زیر را بر اساس FOB دارد:

هزینه بسته بندی اقلام صادراتی

هرگونه هزینه بابت بارگیری محصول در کامیون‌ها و تحویل کالا به بندر فروشندگان

مالیات صادرات، حقوق گمرکی و هزینه ها

هرگونه هزینه انتقال، جابجایی و بارگیری مرتبط با بارگیری محصول در کشتی

تحت FOB، خریدار دارای مسئولیت‌های زیر است:

هزینه‌های حمل و نقل مربوط به حمل بار از بندر فروشنده به بندر مقصد خریدار

هزینه بیمه کرایه حمل، اما خریدار این امکان را دارد که بیمه نخرد

هزینه‌های تخلیه محموله در بندر خریدار و تحویل آن به مقصد نهایی

هر گونه حقوق ورودی، مالیات و هزینه‌های مربوط به ترخیص گمرک

توجه به این نکته ضروری است که انواع مختلفی از قراردادهای FOB وجود دارد و پوشش بیمه‌ای می‌تواند بین خریدار و فروشنده مذاکره شود. به عبارت دیگر، ممکن است توافقی وجود داشته باشد که در آن خریدار هزینه حمل و نقل یا هزینه تحویل را بپردازد اما فروشنده ممکن است با پرداخت هزینه بیمه دریایی موافقت کند.

 

CIF و FOB مفید هستند زیرا این توافق نامه‌های حمل و نقل مشخص می‌کنند که آیا خریدار یا فروشنده مسئولیت حمل و نقل در طول حمل و نقل را بر عهده دارند یا خیر. این شرایط مهم هستند زیرا نشان می‌دهند که کدام طرف مسئول بیمه، هزینه حمل و نقل است و در صورت آسیب دیدن کالا در حین حمل، کدام طرف مسئول است.

 

CIF در شرایط حمل و نقل به چه معناست؟

هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF) یک قرارداد بین المللی حمل و نقل است که زمانی که کالا از طریق دریا یا آبراه حمل می‌شود استفاده می‌شود. بر اساس CIF، فروشنده مسئول پوشش هزینه‌ها، بیمه و حمل و نقل محموله خریدار در حین حمل و نقل است. مسئولیت هرگونه هزینه پس از رسیدن باربری به بندر مقصد خریدار بر عهده خریدار می‌باشد.

 

چه کسی کرایه CIF را پرداخت می‌کند؟

فروشنده باید هزینه‌های انتقال و حمل بار و همچنین بیمه بار را تا زمان تحویل کالا به بندر خریدار بپردازد.

 

آیا CIF شامل عوارض هم می‌شود؟

عوارض صادرات کالا از بندر مقصد فروشنده به عهده فروشنده می‌باشد. با این حال، عوارض در بندر مقصد خریدار (عوارض واردات) به عهده خریدار هستند.

 

چه زمانی باید از CIF استفاده کنم؟

CIF فقط هنگام حمل کالا از طریق اقیانوس یا آبراه استفاده می‌شود، به این معنی که CIF نمی‌تواند برای حمل و نقل هوایی استفاده شود. CIF می‌تواند برای خریدارانی که نمی‌خواهند با مشکلات بیمه، پرداخت هزینه حمل و نقل و بر عهده گرفتن تمام مسئولیت حمل‌ونقل بین‌المللی مواجه شوند، آسان‌تر باشد.

 

سخن پایانی

(CIF) یک اصطلاح حمل و نقل بین المللی است که مسئولیت فروشنده در قبال هزینه حمل و نقل، هزینه‌های حمل و نقل و بیمه محموله حمل شده از طریق اقیانوس یا آبراه را توصیف می‌کند. CIF به این معنی است که فروشنده مسئول هزینه‌های حمل بار و اخذ بیمه است تا خریدار را از هر گونه خسارت وارده به کالا در حین حمل محافظت کند. با این حال، خریدار مسئولیت کالا را پس از رسیدن محموله به بندر خریدار بر عهده می‌گیرد.

CIF با هزینه و حمل و نقل (CFR) متفاوت است، که زمانی است که فروشنده مسئول هزینه‌های حمل و نقل و حمل است، اما تحت CFR، فروشنده مسئولیتی در قبال دریافت بیمه دریایی ندارد. انواع مختلفی از قراردادهای حمل و نقل بین المللی، از جمله هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF)، رایگان در کشتی (FOB) و هزینه و حمل و نقل (CFR) وجود دارد. در نتیجه، مهم است که خریداران و فروشندگان قبل از شرکت در تجارت بین‌المللی، تمام شرایط قانونی این قراردادها را درک کنند.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *