ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی
فهرست مطالب نمایش

ایران با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک خاصی که دارد، بازرگانان و تاجران می‌توانند از طریق مرزهای مختلف زمینی، دریایی و هوایی کالاهای خود را به داخل کشور وارد کنند. گمرک فرودگاه امام خمینی یکی از مهمترین گمرک‌ها در خاورمیانه و ایران است و اغلب کالاهای وارداتی به ایران از طریق این گمرک وارد مرزهای ایران می‌شوند. همچنین اغلب کالاهای صادراتی به شکل هوایی نیز از این گمرک به کشورهای مخصوصی صادر می‌شوند. به همین دلیل است که آشنایی با فرایند ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی برای هر تاجر و بازرگان داخلی مهم و ضروری است. در این مقاله ضمن بررسی گمرک فرودگاه امام خمینی مراحل ترخیص کالا از این گمرک را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

گمرک فرودگاه امام خمینی تهران

گمرک فرودگاه امام خمینی در محل فعالیت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در حومه تهران واقع شده است و در زمینه ورود و خروج کالا و مسافرین بین‌المللی به کشور فعالیت دارد. این گمرک به عنوان یکی از مهم‌ترین گمرک‌های هوایی در ایران شناخته می‌شود. موقعیت جغرافیایی فرودگاه امام خمینی به دلیل نزدیکی به  شهر تهران و فاصله نزدیک با مرزهای کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز ترانزیتی، بیشترین تردد و رفت و آمد را دارد. کالا و مسافرین از طریق این فرودگاه و شبکه حمل و نقل جاده‌ای که به آن متصل است به سایر نقاط جهان صادر می‌شوند.

در حوزه فعالیت، گمرک امانات پستی و گمرک مهرآباد نیز زیر نظر گمرک فرودگاه امام خمینی فعالیت می‌کنند، اما تفاوت این گمرک‌ها با گمرک فرودگاه امام خمینی این است که گمرک امانات پستی برای ترخیص اموال و کالاهای خارجی از طریق پست و با ارائه مدارک لازم با گمرک فرودگاه امام خمینی همکاری می‌کند و گمرک فرودگاه مهرآباد نیز در ترخیص کالاهای وارداتی مسافرین و بارهای هوایی با گمرک فرودگاه امام خمینی همکاری دارد.

علاوه بر این در گمرک فرودگاه امام خمینی به طور مداوم با استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته روز دنیا مانند سامانه‌های هوشمند، برنامه‌ریزی دقیقی برای کالاهای وارداتی انجام می‌شود تا کالاها سریع‌تر و کارآمدتر از طریق این گمرک ترخیص شوند. به طور کلی گمرک فرودگاه امام خمینی به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین گمرک‌های هوایی در ایران شناخته می‌شود و از توانایی بالایی برای پیشرفت و توسعه فعالیت‌های گمرکی در ایران برخوردار است. به همین دلیل اغلب حمل و نقل هوایی از طریق این گمرک در ایران انجام می‌شود. با توجه به امکانات گمرک فرودگاه امام خمینی اغلب تاجران برای واردات کالای خود و صادرات کالای خود از امکانات این گمرک استفاده می‌کنند. این گمرک هوایی نسبت به تمامی گمرک‌های کشور برتری دارد.

 

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در تهران، از جمله اصلی‌ترین فرودگاه‌های ایران است و نقش مهمی در ترخیص کالاها از طریق گمرک دارد. در زیر توضیحاتی درباره گمرک فرودگاه امام خمینی تهران آورده شده است:

۱. محل: گمرک فرودگاه امام خمینی در مجموعه فرودگاهی واقع شده است و دسترسی به آن از طریق جاده‌ها و خطوط حمل و نقل عمومی به راحتی امکان‌پذیر است.

۲. وظایف: گمرک فرودگاه امام خمینی مسئولیت ترتیبات گمرکی و ترخیص کالاهای وارد و صادر شده از فرودگاه را بر عهده دارد. این شامل انجام فرآیندهای گمرکی مانند ترخیص کالا، پرداخت مالیات و عوارض گمرکی، بررسی اسناد و اطلاعات مربوطه و صدور مجوزهای لازم است.

۳. مراحل ترخیص: برای ترخیص کالاها از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:
– تهیه و ارائه اسناد موردنیاز (مانند فاکتور فروش، بارنامه و مدارک مالی دیگر)
– تکمیل اظهارنامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک
– پرداخت مالیات و عوارض گمرکی مربوطه
– بررسی و بررسی اسناد و کالا توسط مقامات گمرکی
– صدور مجوز ترخیص و تحویل کالا

۴. واحدهای گمرکی: در فرودگاه امام خمینی، واحدهای گمرکی مختلفی وجود دارد که به ترتیبات گمرکی مربوطه مشغول هستند. این واحدها شامل مراکز ترخیص، مراکز بازرسی و بررسی کالا، مراکز اداری و مراکز اطلاعاتی می‌شوند.

توصیه می‌شود قبل از اقدام به ترخیص کالا از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی، اطلاعات و مقررات گمرکی مربوطه را به دقت مطالعه کنید و در صورت نیاز، با کارشناسان گمرکی مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه مراحل به درستی انجام می‌شوند.

 

مزایا و ویژگی‌های گمرک فرودگاه امام خمینی

گمرک فرودگاه امام خمینی در چهارچوب قوانین و مقررات کشور دارای مجموعه‌ای از قوانین و مقررات خاص خود است که برای ترخیص کالا باید از آنها پیروی کرد. هر فرد یا شرکت بازرگانی و حتی هر مسافری که از طریق این گمرک وارد یا از ایران خارج می‌شود، باید از این قوانین پیروی کند در غیر این صورت متخلف شناخته می‌شود و براساس قوانین با او برخورد خواهد شد.

قوانین و مقررات مرتبط به ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی به صورت کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

قانون گمرکی جمهوری اسلامی ایران و مقررات اجرایی آن.

قوانین و ضوابط صادرات و واردات کالا.

قوانین و مقررات مربوط به مالیات و عوارض.

دستورالعمل‌های صادر شده توسط سازمان گمرک جهت اجرایی کردن قوانین و مقررات مربوطه

توجه داشته باشید که این فهرست کامل مقررات نیست و به دلیل تغییر در روابط بین‌المللی و قوانین کشور و  نیز موارد گمرکی، همواره قوانین و مقررات مربوط به ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی نیز تغییر می‌کنند. به همین دلیل بهتر است برای ترخیص کالای خود از این گمرک از یک وکیل گمرکی یا نمایندگی موظفه کمک بگیرید.

 

قوانین و مقررات خاص گمرک فرودگاه امام خمینی

اظهار کالا

هر فردی که کالایی را در مسافرت خود به کشور دیگر ببرد یا از کشور دیگری وارد کند باید آن کالا را اظهار کند. البته وجود حداکثر مقدار کالا در قالب حجم مجاز بسته به کشور مبدا و مقصد و همچنین نوع کالا مختلف است. در صورتی که عدم اظهار کالا بعد از بازرسی توسط مسئولین دولتی شناسایی شود، کالای وارد شده به عنوان کالای قاچاق و مسافر نیز مجرم شناخته می‌شود. طبق تشخیص نهایی گمرک اشیای نو و کهنه در صورتی که برای استفاده شخصی مسافر نباشند و جنبه تجاری داشته باشند، معاف از مالیات و عوارض گمرکی نیستند. طبق این قانون برای کالاهایی که از کشوری خارج و به عنوان بار مسافر تهیه شده‌اند اگر جنبه تجاری داشته باشند باید برای هر کدام از آنها مالیات پرداخت شود. مثلا کالاهایی که به صورت عمده تهیه شده و برای فروش خریداری شده‌اند باید مالیات عوارض و رسوم گمرکی مربوط به آنها توسط مسافر به ترتیب انجام شود تا بتوان کالا را از گمرک فرودگاه امام خمینی خارج نمود.

در گمرک امام خمینی دو مسیر سبز و قرمز برای کنترل‌های گمرکی وجود دارد. اگر مسافر مسیر قرمز را انتخاب کند به منزله این است که کالای خود را اظهار کرده است. انتخاب مسیر سبز توسط مسافر نشان دهنده این است که کالایی برای اظهار به گمرک ندارد. کلیه مسافرین اعم از مسافرین ورودی و یا خروجی باید کالاهای خود را به گمرک اظهار کنند. این اظهار می‌تواند به صورت شفاهی و یا کتبی باشد و تشخیص آن با گمرک است. این قانون به این معنا است که هر مسافری در صورت مراجعه به گمرک باید همه کالاهایی که با خود دارد را به گمرک اظهار کند.

اگر مسافر کالاهای خود را به گمرک اظهار نکند و یا دسته‌ای از کالاها را از اظهار خود مستثنا کند و مسئول گمرک بر اثر بازبینی آن کالاها را مشاهده نماید، مسافر به جرم قاچاق محاکمه و به مجازاتی مانند جریمه مالی و حتی حبس محکوم می‌شود.

رعایت مقررات در واردات موبایل

واردات موبایل از گمرک فرودگاه امام خمینی به کشور تابع قوانین و مقررات خاصی است. مسافرانی که می‌خواهند موبایل را به صورت مسافری وارد ایران کنند باید موارد زیر را رعایت نمایند.

در ابتدا باید موبایل را در سامانه گمرکی از طریق سفارش از وب سایت یا دفتر گمرک ثبت کنند.

دریافت گواهی اصالت و گواهی از مرجع ارائه‌دهنده رایانه‌ها یا موبایل‌ها (مثل شرکت‌های اپل و سامسونگ)

پرداخت هزینه گمرکی زیست‌محیطی، عوارض و مالیات.

رعایت مقررات در واردات ارز

قوانین مربوط به واردات ارز به کشور متغیر هستند و در تقویم ۲۰ ساله اخیر کشور چندین بار تغییر کرده‌اند. در حال حاضر مسافران واردکننده نمی‌توانند به صورت قانونی ارز بیشتر از ۵۰۰۰ دلار را به کشور وارد کنند و حتی ممکن است نیاز به داشتن پروانه ویژه و گواهی‌هایی نیز برای واردات ارز بیشتر از حد قانونی از مرز نیاز داشته باشند.

مقررات مربوط به واردات حیوانات

ورود حیوانات به صورت کلی به ایران ممنوع است و پس از اخذ مجوزهای ضروری می‌توان حیوانات را به کشور وارد کرد. به طور مثال وارد کردن گربه یا سگ به کشور نیاز به مجوز‌های مختلفی از جمله گواهی بهداشت و تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست دارد.

رعایت مقررات در واردات دارو‌ها

اگر می‌خواهید دارو و یا مکمل‌های غذایی را به ایران وارد کنید، باید به طور کامل ضوابط قانونی در این حوزه را بشناسید. به علاوه همه دارو و مکمل‌هایی که به صورت بسته‌بندی در کیف یا چمدان خود همراه دارید را باید به گمرک اعلام کنید. اگر تعداد دارو و مکمل‌های غذایی شما زیاد هستند یا مشمول قوانین گمرکی می‌شوند باید تشریفات ترخیص کالای تجاری را برای آنها انجام دهید در غیر این صورت نمی‌توانید آنها را از گمرک ترخیص کنید و کالای شما به عنوان کالای قاچاق شناخته می‌شود.

رعایت مقررات در واردات سیگار و تنباکو

میزان بار دخانیاتی که می‌توان به ایران وارد کرد بسته به نوع سیگار و تنباکو متفاوت است و هر نفر می‌تواند حدود ۲۰۰ عدد سیگار یا ۲۵۰ گرم تنباکو را با خود به ایران وارد کند. مواردی که بیشتر از این مقدار باشند، مشمول پرداخت هزینه‌ها و عوارض گمرکی می‌شوند.

برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی، موارد زیر باید رعایت شوند:

ارائه مدارک  لازم مربوط به واردات کالا از جمله فاکتور، بیمه‌نامه، گواهی منشا، مجوز صادرات و واردات، گواهی بهداشت و بارنامه.

تحویل سند ترخیص به نماینده یا واسطه مالیاتی

پرداخت عوارض و مالیات‌های مربوط به واردات کالا.

رعایت قوانین و ضوابط بیمه برای کالاهای وارد شده.

رعایت قوانین حفاظتی برای کالاهای غیرمجاز، تقلبی یا تقلیدی.

ارائه صدور گواهی‌ها و مجوزهای لازم، در صورت نیاز.

توجه داشته باشید هر نوع نقض قوانین و مقررات در حوزه ترخیص کالا سبب برگشت کالا از گمرک و نیز جریمه و مسدودیت وارداتی برای شما می‌شود. علاوه بر این توجه داشته باشید که در برخی موارد احتیاج به واردکننده یا نماینده با دانش دارید. این امر خصوصاً در حوزه واردات مکمل و داروهای پزشکی ضروری است.

اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی از مرحله تاییدیه مدارک لازم شروع و تا آزاد کردن کالا و واردات آن به بازار ادامه پیدا می‌کند. اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی بسته به نوع کالا متغیر هستند اما به صورت کلی برای ترخیص تمامی کالاها از گمرک فرودگاه امام خمینی به مدارک زیر نیاز دارید:

قبض انبار: قبض انبار مستندی است شامل پرداخت هزینه‌هایی مانند  مالیات، هزینه انبارداری و معرفی نامه که در زمان ورود کالا به ایران با توجه به تعداد و نوع بار شما توسط گمرک دسته‌بندی و صادر می‌شود.

بارنامه: بارنامه مستندی است که تفکیک محموله را در طول حمل و نقل و در یک بخش نوشتاری مشخص می‌کند. در واقع بارنامه بخش مهمی از اسناد حمل و نقل است که اطلاعات مربوط به نوع بسته‌ها، نوع بار شما و هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و سایر جزئیات مهم در ارتباط با بار شما در آن ذکر می‌شوند.

پرفورما: پرفورما سندی است که به عنوان یک پیش فاکتور به مشتری ارسال می‌شود و برای نشان دادن جزئیاتی از کالاهایی که قصد خرید یا فروش آن را دارید اما هنوز فروش و خرید آن قطعی نشده است استفاده می‌شود. پرفورما دربرگیرنده جزئیاتی مانند تعداد و حجم کالا و نیز قیمت کالا است.  به صورت کلی پرفورما مستندی است که نوع، قیمت و کیفیت و نیز مجموع هزینه‌های کالا در زمان صادرات براساس آن کنترل و تایید شده‌اند. این مستند به عنوان یک قرارداد اولیه برای واردات و خرید کالا بین واردکننده و صادر کننده کالا در نظر گرفته می‌شود.

پکینگ لیست: پکینگ لیست برگه‌ای است که تعداد ورقه‌های اصلی بسته، محتویات، تعداد بسته‌ها، ابعاد کلی بسته و سایز بسته‌ها، روش بسته‌بندی و همچنین شماره‌های بسته‌ها و ورودی‌ها را کامل نشان می‌دهد.

گواهی مبدا: گواهی مبدا مستندی است که نشان دهنده تولید کالا در کشور صادرکننده گواهی است و در واقع نشان می‌دهد که مبدا تولید محصول مورد نظر شما کدام کشور می‌باشد.

به طور کلی تامین اسناد لازم برای ترخیص کالا یکی از مراحل مهم در فرایند واردات و ترخیص کالا در کشور مقصد است که بسته به نوع کالا و دیگر موارد ممکن است نیاز به مدارک خاصی داشته باشد.

بررسی حوزه‌های ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

با توجه به اطلاعات مندرج در سایت شرکت گمرک ایران، حوزه ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی موارد زیر را شامل می‌شود:

حوزه تجاری

شامل کلیه کالاهای وارداتی به صورت بالادستی مانند انواع خودرو و تجهیزات صنعتی و نیز لوازم خانگی، مواد شیمیایی، قطعات الکتریکی و لوازم الکترونیکی.

حوزه امانات پستی

این حوزه شامل کالاهایی است که به صورت پستی وارد کشور می‌شوند. این کالاها برخی از کالاهای الکترونیکی کوچک، لوازم آرایشی و بهداشتی، کتاب و مدارک و کالاهای دیگری از این قبیل هستند.

حوزه مسافری

حوزه مسافری شامل کالاهایی است که مسافران با خود به کشور وارد می‌کنند. این کالاها از لوازم جانبی گوشی تا کالاهای الکترونیکی و لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی لباس و لوازم ورزشی را شامل می‌شوند.

در هر حوزه برای ترخیص کالا از گمرک به مدارک مختلفی نیاز است برای همین لازم است قوانین و مقررات هر حوزه را به دقت مطالعه کنید و سپس برای واردات کالا از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی اقدام کنید تا کالای شما به سرعت از گمرک ترخیص شده و دچار مشکل در حین واردات نشوید.

با توجه به اینکه هر حوزه در گمرک فرودگاه امام خمینی دارای مراحل مختلفی است، قوانین و مقررات هر  حوزه با حوزه دیگر متفاوت هستند.  این قوانین و مقررات به صورت کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

تعرفه‌های گمرکی که به منظور میزان مالیات تعیین شده برای هر کالا در هر حوزه هستند.

تراز محدودیت که به معنای حداکثر تعداد و مقدار کالا برای واردات در هر حوزه است.

مواد ممنوعه کالاهایی هستند که به هیچ عنوان نمی‌توانید آنها را از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص کنید.

برای واردات برخی از کالاها مانند کالاهای بهداشتی و پزشکی نیاز است تا کالاها توسط کارشناسان گمرک بررسی شوند.

در هر حوزه برای انجام امور گمرکی مانند بازرسی کالا و تحویل یا ترخیص کالا دوره زمانی مشخصی تعیین می‌شود که این دوره در هر حوزه با حوزه دیگر متفاوت است و زمان مشخصی ندارد.

توجه داشته باشید که قوانین و مقررات گمرکی با توجه به نوع کالا کشور مبدأ، مقصد، ترخیص‌کننده، شرکت حمل ‌و نقل، شیوه حمل‌ و نقل و عوامل مختلف دیگری، متفاوت هستند. به همین دلیل باید پیش از ورود کالا به گمرک فرودگاه امام خمینی تمامی مستندات و مدارک لازم برای ترخیص کالای خود از گمرک را جمع آوری کنید.

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی شامل چه مواردی است؟

کالاهای مختلفی از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص می‌شوند  از جمله کالاهایی که به صورت کلی از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار خون، دستگاه‌های اندوسکوپی، ایمپلنت‌ها

تلویزیون، رادیو، دستگاه پخش موسیقی، پخش فیلم، دستگاه اسپیکر، کارت گرافیک، کارت صدا، مودم

عطر، ادکلن، رژ لب، لوازم شخصی، محصولات جویدنی غیر الکلی، دستمال کاغذی، پوشک و…

مواد شوینده، پاک کننده، ضدعفونی کننده، رنگ‌ها و رنگ‌های طبیعی، مواد جوش‌های برای جوش‌کاری و…

لوازم خانگی، وسایل شخصی، ابزارهای برقی، فرش ماشینی، اجاق گاز، لوازم تحریر، اسباب بازی، جواهرات

این موارد تنها بخشی از کالاهایی هستند که امکان واردات و ترخیص آنها از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی برای افراد و تجار وجود دارد. در حال حاضر بیشتر کالاهایی که از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص می‌شوند لوازم الکترونیکی و نیز لوازم آرایشی و بهداشتی و پس از آن لوازم پزشکی و دندانپزشکی هستند.

 

مزایای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

گمرک فرودگاه امام خمینی یکی از مدرن‌ترین و به روزترین گمرک‌ها در خاورمیانه است و تجهیزات پیشرفته‌ای دارد. یکی از بارزترین ویژگی‌هایی که سبب شده گمرک فرودگاه امام خمینی از سایر گمرک‌های کشور متمایز شود، استفاده از تکنولوژی‌های روز برای ترخیص سریع کالا از گمرک هستند. برای تسهیل عبور و مرور کالاها در گمرک فرودگاه امام خمینی  فعالیت‌ها به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شوند و از سیستم‌های پیشرفته و تکنولوژی‌های نوبتی مانند ترمینال‌های هوشمند و بارکد‌های هوشمند و نیز دوربین‌های تشخیص پلاک خودرو استفاده می‌شود.

علاوه بر این موارد برای مدیریت کالاهای وارداتی در این گمرک از روانترین و بهترین روش‌های اداری استفاده می‌شود. این قابلیت‌ها سبب شده‌اند تا گمرک فرودگاه امام خمینی به یکی از بزرگترین گمرکات کشور  تبدیل و کیفیت خدماتی که در این گمرک ارائه می‌شوند روز به روز بهتر و با کیفیت‌تر باشند.

علاوه بر مواردی که اشاره کردیم ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی مزیت‌های دیگری دارد که این مزیت‌ها عبارتند از:

دسترسی آسان به تهران: این گمرک در نزدیکی فرودگاه مهرآباد و در نزدیکی جاده‌های ترانزیتی قرار دارد در نتیجه می‌توان به راحتی از این گمرک کالاها را به سایر نقاط ایران منتقل کرد.

در گمرک فرودگاه امام خمینی بستر مناسبی برای صادرات و واردات با توجه به فضای بزرگ و انواع مختلف زیرساخت‌ها و نیز وسایل نقلیه متعدد ایجاد شده است به همین دلیل است که روند صادرات و واردات در این گمرک سریعتر و آسان‌تر انجام می‌شود.

فرودگاه امام خمینی یکی از گمرک‌های هوایی و در عین حال یکی از فرودگاه‌های مسافری کشور است. این فرودگاه با توجه به زیرساخت‌هایی که دارد می‌تواند بیش از ۱۵  هزار مسافر را روزانه پذیرش کند.

گمرک فرودگاه امام خمینی به پیشرفته‌ترین و جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا مجهز است به همین دلیل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی با سرعت بالایی انجام می‌شود.

گمرک فرودگاه امام خمینی دارای انبار مجهز به سردخانه است و سازماندهی مناسبی برای نگهداری کالاهای  خاص مانند کالاهای دارویی و پزشکی دارد .

 

کالاهای ممنوعه‌ در گمرک فرودگاه امام خمینی

در گمرک فرودگاه امام خمینی واردات برخی از کالاها به هیچ عنوان امکان پذیر نیستند و این کالاها کاملاً ممنوع و غیر مجاز تلقی می‌شوند. این کالاها براساس قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران تعیین شدند و شامل موارد زیر می‌شوند:

کلیه مشروبات الکلی

کلیه وسایل مربوط به قمار مانند تخته شطرنج و سایر کارت و ابزارهایی که برای قمار استفاده می‌شوند.

کلیه سلاح‌های گرم و مواد محترقه که سبب انفجار و یا آتش سوزی می‌شوند و نیز هر وسیله‌ای که می‌توان به کمک آن سلاح گرم ساخت.

عکس، فیلم و هر نوع نشریاتی که خلاف موازین اسلامی باشند.

مواد مخدر

محصولات رادیو اکتیو

محصولات حیوانی نادر

محصولاتی که حق کپی رایت در آنها رعایت نشده است

توجه داشته باشید که ممنوعیت ورود برخی از کالاها به ایران براساس مستندات قانونی کشور و الزامات دینی و اخلاقی و نیز الزامات امنیتی تعیین شده‌اند. توصیه می‌شود هنگام ورود به کشور، به دقت قوانین و مقررات گمرکی از جمله کالاهای ممنوعه را مطالعه کرده و متناسب با آن‌ها برای واردات به کشور اقدام نمایید.

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

اگر می‌خواهید کالای خود را از گمرک فرودگاه امام خمینی ترخیص کنید، پس از اینکه سفارش خود را در سایت ثبت کردید قبل از اظهار کالا به گمرک فرودگاه امام خمینی باید فرم پیش‌نویس اظهارنامه را وارد سیستم ثبت کنید. در ادامه برای ترخیص کالای خود از گمرک فرودگاه امام خمینی باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

ثبت سفارش: در ابتدا باید سفارش خود را ثبت کنید.

وارد کردن اطلاعات در سیستم سامانه ثبتارش: پس از جمع‌آوری کالا به سیستم سامانه‌ ثبتارش وارد شده و اطلاعات اصلی، از جمله نوع کالا، وزن، قیمت، محل بارگیری و مقصد مشخص شده را به سامانه‌ گمرکی ارسال کنید.

تأیید فرم پیش نویس اظهارنامه: پس از اینکه اطلاعات را به سامانه گمرکی وارد کردید باید فرم پیش‌نویس اظهارنامه خود را که در در سامانه ثبت می‌شود دریافت و آن را برای تایید به سامانه گمرکی کشور ارسال کنید.

پرداخت هزینه‌های گمرکی: بعد از اینکه پیش نویس اظهارنامه شما تایید شد، باید هزینه‌های گمرکی آن را پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل مالیات‌های واریزی و نیز عوارض گمرکی می‌شوند. مالیات و عوارض گمرکی متناسب با نوع کالا و براساس میزان ارزش کالا محاسبه می‌شوند.

بررسی کالا توسط گمرک: در این مرحله کالای شما توسط گمرک بررسی می‌شود و در صورت بروز هرگونه خطا یا ایرادات لازم توسط گمرک انجام می‌شود. در صورت لزوم گمرک با ارسال یک پیام از شما درخواست می‌کند که مدارک بیشتری را برای آنها ارسال کنید یا اصلاحات لازم را در مدارک خود انجام دهید.

تحویل کالا: در شرایطی که اظهارنامه شما تایید شود و هزینه‌های گمرکی را پرداخت کنید، می‌توانید کالای خود را از گمرک فرودگاه امام خمینی تحویل بگیرید. به عنوان مثال در صورت حمل کالا به صورت فریت بار پس از تایید اظهارنامه کالا با استفاده از شرکت حمل و نقل هوایی بار در مقصد به شما تحویل داده می‌شود.

 

سیستم ثبتارش چیست؟

سیستم ثبتارش یک سامانه‌ الکترونیکی است که برای ثبت و انتقال اطلاعات مربوط به ترخیص کالا از مرزهای کشور استفاده می‌شود. این سیستم به عنوان یک ابزار الکترونیکی شامل امکانات مختلفی است که برای صادرات و واردات کالا به کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه امکان ثبت و پیگیری سفارشات تجاری مرتبط با انواع کالاهای مجاز برای ورود و خروج از کشور را برای بازرگانان و تاجران فراهم می‌کند. برای ورود به این سامانه کاربر باید در ابتدا در سایت سازمان بازرگانی اطلاعات مربوط به خود و یا فروشگاه و شرکت خود را وارد کند و پس از تایید اطلاعات کد کاربری و رمز عبور برای وارد شدن به سامانه ثبتارش را دریافت نماید.

کاربران در ادامه می‌توانند با ورود به سامانه، سفارشات خود را پیگیری و ثبت کنند. همچنین می‌توانند از طریق این سامانه مدارک مورد نیاز خود را آپلود کرده و درخواست‌های خود را پیگیری کنند.

یکی از مزایای سامانه ثبتارش، این است که دیگر نیازی به مراجعه حضوری به وزارت بازرگانی برای ثبت سفارش نیست و شما می‌توانید به عنوان تاجر و یا بازرگان کلیه مراحل را به صورت الکترونیکی انجام دهید. همچنین کاربران می‌توانند به صورت آنلاین کارمزد ثبت سفارش خود را نیز واریز کنند و به اطلاعات مربوط به تجارت خود به صورت ۲۴ ساعته دسترسی داشته باشند.

 

چگونگی فریت بار از گمرک فرودگاه امام خمینی

همانطور که در مقاله‌های قبلی بررسی کردیم فریت بار یکی از روش‌های حمل و نقل بار به صورت هوایی است که در فرودگاه امام خمینی نیز رواج دارد. این روش برای حمل و نقل بارهای مختلف و نیز بارهایی که زمان حمل و نقل در آنها بسیار حساس است، استفاده می‌شود. برای استفاده از فریت بار در فرودگاه امام خمینی باید مراحل زیر را طی کنید:

پیش از حرکت بار باید به دایره فریت گمرک امام خمینی مراجعه و تمامی مدارک و مستندات ضروری را که جمع آوری کرده‌اید ارائه دهید. این مرحله باید چند روز قبل از حرکت بار انجام شود.

پس از تحویل بسته به دایره فریت گمرک، تشریفات و مراحل گمرکی لازم انجام می‌شوند و همه اطلاعات لازم برای حمل و نقل بار به صورت هوایی به شما داده می‌شوند. در این مرحله مقدار مالیات و هزینه‌های گمرکی برای بسته‌ها محاسبه شده و باید پرداخت شوند تا بسته شما ارسال شود.

بعد از طی کردن مراحل گمرکی مجوز حمل و نقل بین‌المللی برای بار شما صادر می‌شود و شما باید یک شرکت حمل و نقل هوایی را برای حمل بار خود انتخاب کنید تا محموله یا بسته‌های شما به مقصد نهایی ارسال شوند.

در مرحله بعدی بارنامه و تگ بار دریافت می‌شود. بارنامه مدرکی است که هواپیما به عنوان اسناد حمل و نقل از آن استفاده می‌کند. تگ بارکد نیز حاوی اطلاعات و مشخصات بسته است. با این مدارک و پس از اتمام مراحل ذکر شده محموله شما توسط شرکت حمل و نقلی که انتخاب کرده‌اید به مقصد نهایی منتقل می‌شود.

 

مدت زمان انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

مدت زمان مورد نیاز برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی بستگی به نوع کالا مختلف است. مواردی از جمله مقدار کالا، کشور مبدأ و مقصد، سیستم صادراتی و وارداتی، ترتیب و جایگاه در صف ترخیص، وضعیت دقیق قوانین و مقررات گمرکی در مدت زمان انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی اثرگذار هستند.

به صورت کلی ترخیص کالای غیر مجاز یا کالاهایی که نیاز به تعویض اسناد یا  اصلاح دارند ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. همچنین ممکن است سامانه گمرکی در برخی از شرایط دچار مشکل فنی شود و  در این مواقع نیز مدت زمان بیشتری برای انجام امور و تشریفات گمرکی نیاز است.

بهتر است قبل از حرکت کالا با دایره گمرک فرودگاه امام خمینی تماس بگیرید و در رابطه با نحوه ترخیص کالای خود از آنها مشاور دریافت کنید در نتیجه شما با داشتن اطلاعات دقیق می‌توانید مدت زمان لازم برای ترخیص کالای محاسبه کنید.

 

انبارهای مجهز و مدرن گمرک فرودگاه امام خمینی

در فرودگاه امام خمینی برای ترخیص کالاها انبارهای مجهز و پیشرفته وجود دارند که کالاها پس از ورود به گمرک تا زمان ترخیص در آنها نگهداری می‌شوند. این انبارها متناسب با استانداردهای بین‌المللی شرایط مناسبی را برای نگهداری کالاهای وارداتی فراهم می‌کنند.

تمامی انبارهای نگهداری کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی امکانات پیشرفته و با کیفیتی دارند. این امکانات شامل قفسه‌بندی‌های ایمن و مدرن و سیستم رطوبت و سنجی هستند.

یکی دیگر از مزیت‌های انبارهای گمرک فرودگاه امام خمینی این است که تمامی انبارها سقف‌هایی با ارتفاع بلند دارند که می‌توان کالاها را در آنها راحت‌تر حمل و نقل نمود. این سقف‌ها به اندازه کافی بلند هستند و می‌توان کالاهایی با ارتفاع بسیار بلند را در آنها به راحتی جابجا کرد.

با توجه به اینکه این انبارها امکانات کامل و مناسبی دارند، کالاها در آنها به خوبی نگهداری می‌شوند و پس از ترخیص بدون هیچ آسیب و مشکلی به دست شما می‌رسند.

از آنجا که این انبارها دارای امکانات مناسبی هستند، به طور کلی کالاها به خوبی نگه‌داری شده و پس از ترخیص، بدون هیچ آسیب وارده‌ای به مقصد نهایی منتقل می‌شوند.

 

سخن پایانی 

در این مقاله مراحل ترخیص کالا از گمرک امام خمینی و موارد مربوط به ترخیص هوایی کالا را بررسی کردیم. ترخیص کالا از فرودگاه امام خمینی پیچیدگی‌ها و دشواری‌های خاص خودش را دارد به همین دلیل برای افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده‌اند، فرایندی سخت و دشوار است. اگر به عنوان یک تاجر اطلاعات و مهارت کافی در این حوزه نداشته باشید خسارت‌های مالی زیادی به شرکت شما وارد می‌شود.

در کنار این مورد برای ترخیص کالای خود از گمرک به مدارک و مستندات قانونی نیاز دارید که بسته به نوع و حجم کالا متفاوت هستند و شما به عنوان مالک کالا باید تمامی این موارد را در نظر بگیرید و نسبت به آنها اشراف کاملی داشته باشید. برای اینکه بتوانید فرایند ترخیص کالاهای خود از گمرک فرودگاه امام خمینی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون هیچ مشکلی به اتمام برسانید بهتر است با افرادی ماهر و با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

چه مدارکی برای ترخیص کالا از گمرک امام خمینی لازم است؟

فاکتور فروش (Commercial Invoice)، بارنامه (Bill of Lading)، اظهارنامه گمرکی (Customs Declaration)، مدارک مالی دیگر (بسته به نوع کالا و موارد خاص)

چه مراحلی برای ترخیص کالا از گمرک امام خمینی باید طی شود؟

تکمیل اظهارنامه گمرکی، پرداخت مالیات و عوارض گمرکی، بررسی اسناد و کالا توسط مقامات گمرکی، صدور مجوز ترخیص و تحویل کالا،

چه واحدهایی در گمرک امام خمینی وجود دارد؟

مراکز ترخیص، مراکز بازرسی و بررسی کالا، مراکز اداری، مراکز اطلاعاتی

چه زمانی لازم است ترخیص کالا از گمرک امام خمینی انجام شود؟

پس از ورود کالا به محدوده گمرکی، ترخیص باید انجام شود. زمان دقیق ممکن است بسته به نوع کالا و شرایط خاص متفاوت باشد.

آیا برای ترخیص کالا از گمرک امام خمینی نیاز به کارگزار گمرکی است؟

بله، برای تسهیل فرایند ترخیص کالا، استفاده از کارگزار گمرکی حرفه‌ای توصیه می‌شود.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

ترانزیت کالا

ما مفتخریم با بهره گیری از تجارب مدیران و کارمندان متخصص در امور حمل و نقل بین المللی ، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل زمینی، حمل و نقل هوایی، حمل کانتینری و ترانزیت کالا، بهترین و با کیفیت‌ترین سرویس موجود را همراه با تضمین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم.

در حال حاضر عمده فعالیت شرکت آریا حمل مربوط به واردات کالا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشور چین به ایران می‌باشد. همچنین ترانزیت داخلی و ترخیص کالا از جمله خدمات داخلی ما محسوب می‌گردند.

مشاور: ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

آدرس: تهران، عباس آباد، خیابان قنبرزاده، نبش کوچه حسینی، پلاک ۲۷، طبقه ۴، واحد ۴۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *