سرویس حمل اسناد چیست؟

سرویس حمل اسناد

سرویس حمل اسناد و مدارک یکی از سرویس‌های بسیار حساس در دنیا است که توسط شرکت‌های خاصی ارائه می‌شود. این نوع از حمل و نقل بسیار حساس است و تحت امنیت بالایی انجام می‌گردد. در صورت فاش شدن یا از بین رفتن اسناد و مدارک، تمامی عواقب آن برعهده شرکت حمل‌کننده اسناد خواهد بود. سرویس حمل اسناد یکی از زیر شاخه‌های حمل و نقل هوایی و پست سریع بین‌المللی است. براساس این روش مدارک شما تحت شرایطی تضمین شده و حفاظت شده با رعایت تمامی قوانین در کوتاه ترین زمان به مقصد ارسال می‌شود. یکی از بزرگترین مزیت‌های سرویس حمل اسناد به شکل هوایی، سرعت انتقال سریع این اسناد است.

شاید در دنیای دیجیتال بتوان اکثر اسناد و مدارک را از طریق ایمیل ارسال کرد اما بعضی از اوقات به دلایل قانونی به نسخه اصلی و فیزیکی اسناد و مدارک شناسایی نیاز است. در همین جاست که بحث ارسال مدارک به خارج از کشور به میان می‌آید.

به صورت کلی به بارهای زیر یک کیلوگرم بارهای مدارکی گفته می‌شود که شامل هر نوع سند کاغذی، پاسپورت، کارت شناسایی و سایر موارد از این دست می‌شود . آیا تا به حال پیش آمده بخواهید محموله‌ای را به خارج از کشور بفرستید یا بسته‌ای را به آن سوی مرزها ارسال کنید؟ اگر چنین تجربه‌ای داشته باشید می‌دانید در این شرایط افراد به دنبال راه حلی هستند که بسته‌هایشان در سریعترین زمان ممکن و با ایمن‌ترین شکل ممکن به مقصد ارسال شود.

 

شرایط ارسال مدارک

در هر بسته‌ی پستی فقط دو مدرک شناسایی مثل پاسپورت را می‌توان ارسال کرد. ارسال مدارک با شرکت‌های پستی فقط در روزهای خاصی مانند چهارشنبه‌ها و یکشنبه‌ها انجام می‌شود. اگر شما روز دوشنبه مدارکتان را به پست تحویل دهید، فرایند ارسال مدارک شما به مقصد از روز چهارشنبه آغاز می‌شود.

مدت زمان تحویل اسناد و مدارک به کشورهای اطراف ایران مثل دبی و کویت کمتر است و معمولاً تا ۷۲ ساعت مدارک مورد نظر شما به کشور مقصد ارسال می‌شود. این زمان برای کشورهای اروپایی بین ۷ تا ۱۰ روز کاری بسته به شرکت پستی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. مدت زمان ارسال اسناد و مدارک به کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا نیز مشابه کشورهای اروپایی و حداکثر بین ۷ تا ۱۰ روز است.

اغلب افراد اعتقاد دارند که برای ارسال سریع‌تر مدارک از طریق کارگو یا خط هوایی نامه‌های خود را پست کنند. این امر عملاً نشدنی است چرا که روش کارگو تنها برای ارسال بارهای سنگین به کار برده می‌شود و خطوط هوایی امور پستی را انجام نمی‌دهند. پس بهترین گزینه در این شرایط استفاده از پست اکسپرس است.

 

شیوه حمل مدارک

شیوه حمل اسناد و مدارک به صورت درب به در است یعنی شرکت پست بسته شما را درب منزلتان تحویل می‌گیرد و به شما یک رسید به همراه ترک نامبر تحویل می‌دهد تا هر لحظه خواستید بتوانید بارتان را چک کنید و ببینید که در چه شرایطی و در کجا قرار دارد و در نهایت بسته فوق را به آدرس مقصد تحویل می‌دهد.

 

هزینه ارسال مدارک به خارج از کشور

هزینه ارسال اسناد و مدارک به خارج از کشور بسته به کشور و شهر مقصد متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان قیمت کلی و ثابتی برای ارسال مدارک به خارج از کشور اعلام کرد. بهتر است قبل از اقدام به ارسال مدارک با شماره تلفن پست‌های خصوصی تماس بگیرید تا از میزان قیمت حمل اسناد و مدارک خود آگاهی پیدا کنید.

 

ارسال مدارک تحصیلی به خارج از کشور

هر ساله تعداد زیادی از افراد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند. در طی این فرایند افراد با چالش‌هایی مواجه می‌شوند که در آنها نیاز است حتماً مدارک تحصیلی‌شان را به صورت فیزیکی به کشور مقصد ارسال کنند. ارسال مدارک تحصیلی به خارج از کشور کار سخت و پیچیده‌ای نیست چرا که شرکت‌های پستی می‌توانند به راحتی مدارک شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سراسر دنیا منتقل کنند.

 

نحوه ارسال مدارک به دانشگاه‌های خارجی

شما باید مدارک خود را در یک پاکت قرار داده و آن را به نماینده پست جلوی درب منزلتان تحویل دهید. اگر قصد داشتید تحت دو بسته داکیومنت جداگانه ارسال شوند می‌توانید هر داکیومنت را جداگانه بسته‌بندی کنید و هر دو بسته را به مامور تحویل دهید تا آن را داخل یک پاکت پستی ارسال نمایند. در صورتی که مدارک را به دو دانشگاه در یک کشور می‌فرستید باید هزینه هر بسته را جداگانه پرداخت کنید. برای اطمینان خاطر هنگام تماس با شرکت پستی آدرس دقیق مقصد را اعلام کنید و بررسی کنید که آیا سرویس پستی به مقصد مورد نظر شما ارائه می‌شود یا خیر.

 

کوریر چیست؟

کوریر در لغت به معنی پیک است اما در اصطلاح حمل و نقل کوریر همان سرویسی است که بسته‌های پستی افراد را با سرعت و امنیت بالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر جابجا می‌کند. کوریر تنها در داخل کشور کاربرد ندارد بلکه از این سرویس برای  ارسال بسته به کشورهای مختلف استفاده می‌شود. مثلاً اگر بخواهید بسته‌ای را از ایران به یکی از کشورهای اروپایی ارسال کنید می‌توانید از این روش استفاده نمایید. با استفاده از کوریر بسته شما براساس مقصد، با سریعترین روش حمل و نقل ممکن ارسال می‌شود.

 

کوریرهای سریع‌السیر یا حساس به زمان

این دسته از کوریرها سرویس‌هایی هستند که سریع‌السیر محموله را ارسال می‌کنند. اگر شما می‌خواهید محموله‌تان یا همان اسناد و مدارکی که قصد ارسال آن را دارید در بازه زمانی مشخصی به مقصد برسد می‌توانید از این روش استفاده کنید.

 

مهم‌ترین مزایای استفاده از کوریر

سرعت و امنیت کوریر

سرویس کوریر برای حمل اسناد و مدارک سرعت بالایی دارد و امنیت این سرویس نیز زیاد است به همین دلیل اغلب برای ارسال اسناد و مدارک از این روش استفاده می‌شود. اگر تا به حال بسته‌های پستی را به سایر کشور‌ها ارسال کرده باشید حتماً می‌دانید که دریافت بسته‌ها ممکن است تا چندین هفته طول بکشد بنابراین کوریر یک روش مطمئن برای ارسال سریع اسناد و مدارک است.

مورد بعدی این است که در کوریر، اغلب بسته‌ها به صورت سالم و بدون مشکل به مقصد ارسال می‌شوند. با توجه به اینکه سرعت ارسال در این روش بالا است، بسته‌های پستی در طول مسیر آسیب نمی‌بینند و بسته‌های شما در حداقل زمان ممکن و با حداکثر امنیت جابجا می‌شوند.

قابل‌اعتمادبودن سرویس کوریر

اگر می‌خواهید از سرویس کوریر برای حمل اسناد و مدارک خود استفاده کنید توجه داشته باشید که هر شرکتی نمی‌تواند به عنوان یک شرکت کوریر سرویس معتبری را به شما ارائه دهد. شرکت‌هایی که سرویس کوریر را ارائه می‌دهند باید مجوزهای قانونی متعددی در این حوزه دریافت کرده باشند تا بتوانند برای ارسال بسته و اسناد و مدارک بدین صورت اقدام کنند. به خصوص اگر در زمینه کوریر بین‌المللی نیز فعالیت داشته باشند  در این صورت قوانین سختگیرانه‌تری پیش روی آنها قرار دارد.

شرکت‌های کوریر که دارای مجوزهای قانونی هستند چه در ایران و چه در جهان شناخته شده هستند و نیاز به جستجوی زیادی در این مورد وجود ندارد. تنها کافیست سوابق شرکت و کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهند را بررسی کنید. پس از بررسی این موارد متوجه می‌شوید منظور از قابل اعتماد بودن سرویس کوریر در حمل اسناد چیست.

خدمات جانبی کوریر

همه شرکتهای ارائه دهنده‌ی خدمات کوریر امکان رهگیری مرسوله پستی را برای شما فراهم می‌کنند. این مورد تنها خدمات جانبی سرویس کوریر نیست بلکه این شرکتها خدمات جانبی دیگری را نیز به مراجعین خود ارائه می‌دهند مانند بسته‌بندی مرسوله و یا جبران خسارت در صورت آسیب دیدن بسته. ارسال بسته‌ها به صورت کوریر با ارسال بسته‌ها به شکل پستی کاملا متفاوت است. شرکت‌هایی که در حوزه ارسال بسته‌های کوریری فعال هستند عمدتا به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کنند، در حالیکه که شرکت‌های پستی عمدتاً داخلی هستند. بر همین اساس کوریرها تجربه و مهارت بیشتری در خصوص حمل بار و مدارک به خارج از کشور دارند.

روند کاری اداره پست در ارسال اسناد و مدارک به این صورت است که کد مرسوله را به اداره پست کشور مقصد تحویل می‌دهد در حالی که در سرویس کوریر خدمات درب منزل ارائه می‌شود یعنی مسئولیت ارسال و تحویل بسته از ابتدا تا انتها تماماً به عهده سرویس کوریر است. به همین دلیل شما با استفاده از این روش می‌توانید بسته خود را درست درب منزل تحویل بگیرید حتی در دورترین نقاط دنیا.

در اداره پست شرایط دشواری را برای رهگیری مرسوله‌های پستی در خارج از کشور دارید. رهگیری مرسوله‌ها در شرکت‌های کوریری بسیار آسان‌تر و بی‌دردسرتر انجام می‌شود و شما می‌توانید به راحتی مرسوله پستی خود را رهگیری نمایید.

دیگر اینکه برخلاف شرکت‌های کوریر، اداره پست شرایط دشواری برای رهگیری مرسوله پستی در «خارج از کشور» دارد. البته نه که نتوان بسته را در خارج از مرزها رهگیری کرد، نه! اما این اتفاق در شرکت‌های کوریر، بسیار راحت‌تر و بی‌دردسرتر صورت می‌گیرد.

قیمت منصفانه کوریر 

اگر برای ارسال اسناد و مدارک خود با استفاده از روش کوریر اقدام کرده باشید متوجه شدید که هزینه این سرویس نسبتاً از پست معمولی بیشتر است، اما در مقایسه با مزیت‌هایی که دارد، مانند جبران خسارت و ارسال سریع و امن و نیز تحویل بسته درب منزل حتی در خارج از کشور، طبیعی است که سرویس کوریر هزینه بیشتری نسبت به پست معمولی داشته باشد.

با وجود تمامی هزینه‌های جانبی مانند مالیات و عوارض و نیز هزینه‌های مربوط به اضافه بار و بسته‌بندی کالا، شرکت‌های معتبر در حوزه خدمات کوریر تلاش می‌کنند قیمتی منصفانه را برای خدمات خود در نظر بگیرند. به طوری که افراد زیادی بتوانند از طریق سرویس کوریر مدارک خود را به خارج از کشور ارسال کنند.

تفاوت کوریر و کارگو چیست؟

کارگو سرویسی در زمینه ارسال محموله‌های تجاری است و مانند کوریر اعتبار زیادی دارد. اما این دو روش درعمل تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

هزینه استفاده از سرویس کوریر معمولا بیشتر از کارگو است اما هزینه کارگو براساس حجم بسته و نوع خدمات متغیر است. در نتیجه در برخی از موارد هزینه کارگو از کوریر بیشتر است.

کوریر معمولاً برای جابجایی اسناد و مدارک و بسته‌های پستی کوچک استفاده می‌شود اما کارگو برای حمل و نقل بارهای تجاری بزرگ کاربرد دارد.

اغلب اسناد و مدارک مهم خصوصاً اسناد و مدارکی که باید برای دانشگاه‌ها در خارج از کشور ارسال شود از طریق روش کوریر به مقصد مورد نظر شما ارسال می‌شوند.

اغلب صاحبان کسب و کار برای جابجایی مدارک و اسناد خود با توجه به امنیت بالای سرویس کوریر از این روش استفاده می‌کنند اما کارگو انتخاب اول صادرکنندگان برای جابجایی اجناسشان است.

اسناد و مدارک توسط سرویس کوریر معمولاً با سرعت بالایی به مقصد ارسال می‌شوند اما در روش کارگو به علت حجم بسته‌های ارسالی مدت زمان تحویل و ترخیص محموله ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد.

 

شرکت‌های کوریر

شرکت‌های مختلفی در حوزه خدمات کوریر در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند و به صورت محلی و یا بین‌المللی کار می‌کنند. در ادامه شرکت‌های کوریری که در حوزه خدمات بین‌المللی فعالیت می‌کنند و اعتبار زیادی دارند را بررسی خواهیم کرد.

شرکت فدکس (FedEx)

شرکت فدکس تا سال ۲۰۰۰ میلادی با نام فدرال اکسپرس فعالیت می‌کرد. این شرکت صاحب بزرگترین ناوگان هوایی باری در جهان است. در این شرکت بیش از ۶۸۰ هواپیمای باری وجود دارد. در واقع تعداد هواپیماهای شرکت فدکس برای ارسال بسته‌ها کوریر از مجموع هواپیماهای ۳ شرکت امارات، اتحاد و قطر ایرویز بیشتر است.

شرکت دی اچ ال (DHL)

این شرکت که از دیگر شرکت‌های کوریر بین المللی است، از سال ۱۹۶۹ فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده است. موسسان این شرکت نیز آدرین دالسی، لری هیلبلام و رابرت لین بودند که از کنار هم قراردادن حروف ابتدایی نام آن‌ها (Dalsey, Hillblom and Lynn)، نام شرکت شکل گرفت. شرکت دی اچ ال توانست با هدف‌گذاری درست، بازار مناسبی را برای ارائه خدمات خود ایجاد کند. بدین صورت که این شرکت کشورهایی را انتخاب کرد که به دلیل محدودیت‌های موجود نمی‌توانستند از خدمات فدکس و سایر سرویس‌های کوریر بین‌المللی استفاده کنند. در چنین شرایطی، DHL به‌عنوان یک کوریر سرویس جهانی وارد بازار ایران شد و تا مدت‌ها، یکه‌تاز این عرصه بود. با توجه به اینکه تعرفه حمل و نقل بین‌المللی همواره براساس معیارهای جهانی محاسبه می‌شود، افراد زیادی نمی‌توانند از خدمات این شرکت استفاده کنند. بر همین اساس شرکت‌های ایرانی مختلفی تلاش کردند تا بتوانند سرویس کوریر بین‌المللی را ارائه دهند.

 

سوالات متداول 

برگه کوریر چیست؟

رسید یا برگه کوریر تاییدیه‌ای است که سفارت آمریکا آن را برای پیکاپ ویزا صادر می‌کند بنابراین هیچ ارتباطی به سرویس کوریر ندارد.

کوریر چیست؟

کوریر یک سرویس پستی محلی یا بین‌المللی است که مرسوله‌های ارسالی شما را در سریع‌ترین زمان ممکن و با امنیت بالا جابجا می‌کند.

مزایای استفاده از کوریر چیست؟

به کمک سرویس کوریر اسناد و مدارک مورد نظرتان را با سرعت و امنیت بالا ارسال کنید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

ترانزیت کالا

ما مفتخریم با بهره گیری از تجارب مدیران و کارمندان متخصص در امور حمل و نقل بین المللی ، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل زمینی، حمل و نقل هوایی، حمل کانتینری و ترانزیت کالا، بهترین و با کیفیت‌ترین سرویس موجود را همراه با تضمین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم.

در حال حاضر عمده فعالیت شرکت آریا حمل مربوط به واردات کالا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشور چین به ایران می‌باشد. همچنین ترانزیت داخلی و ترخیص کالا از جمله خدمات داخلی ما محسوب می‌گردند.

مشاور: ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

آدرس: تهران، عباس آباد، خیابان قنبرزاده، نبش کوچه حسینی، پلاک ۲۷، طبقه ۴، واحد ۴۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *