تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی

در ابتدا باید بیان کنیم که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، ناوگان ملی کشور عزیزمان ایران می باشد و وظیفه ی همه ما این است که بازرگانان و تولیدکنندگان را ترغیب به استفاده از این ناوگان ملی نماییم. هرگز نباید فراموش کرد که چندین سال قبل  زمانیکه در اوج تحریم ها ، خطوط کشتیرانی خارجی به یکباره اقدام به قطع سرویس حمل و نقل دریایی به بنادر جنوبی ایران نمودند ، این کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود که تولیدکنندگان و بازرگانان را یاری نمود و به هرسختی که بود تمامی کانتینرها را به ایران حمل نمود.

حق پرچم چیست ؟

امروزه بسیاری از افراد شاغل در صنعت حمل و نقل، ترخیص کاران و… از جمله حق پرچم استفاده می نمایند در حالیکه هیچ قانونی با نام حق پرچم وجود ندارد.
قانون صراحتا بیان داشته است، چنانچه صاحبان کالا از هر ناوگانی به غیر از ناوگان ملی استفاده و سفارش خود را حمل نمایند، در پروسه ترخیص کالا می بایست ۱۰٪ هزینه حمل را پرداخت نماید. لذا هیچ قانونی به نام حق پرچم وجود ندارد.
٪۱۰ دریافت شده از صاحبان کالایی که سفارش خود را با ناوگان خارجی حمل می نمایند، مستقیما به حساب خزانه کشور جهت سرمایه گذاری برای ناوگان ملی واریز می شود.

بارنامه سوئیچ چیست؟

دنیای حمل و نقل بین المللی بسیار پیچیده است و امکان چندین تغییر در حین حمل کالا وجود دارد. مقصد می تواند تغییر کند، مسیر حرکت می تواند دستخوش تغییر شود و حتی اسناد مهمی مانند بارنامه نیز ممکن است مورد تغییر قرار گیرد.برخی اصلاحات ساده اند و برای اصلاح برخی موارد ممکن است نیاز به صدور بارنامه سوئیچ باشد.

انواع بارنامه ها و نحوه صدور بارنامه:

بارنامه در سه حالت صادر می شود:

انواع بارنامه دریایی

انواع بارنامه دریایی  شامل بارنامه اصلی –  Master B/L یا MBL و بارنامه خانگی – House B/L یا HBL می باشد.

  • بارنامه اصلی یا MBL:

بارنامه Master یا MBL توسط خط کشتیرانی صادر می شود. همانطور که از نام این نوع بارنامه مشخص است، از این بارنامه به عنوان بارنامه اصلی نام برده می شود چرا که اطلاعات تمامی اسناد از جمله قبض انبار (warehouse receipt) و ترخیصیه (Delivery order) از روی مشخصات بارنامه Master درج می شود. چنانچه فروشنده و یا خریدار از فرواردری برای حمل کالا استفاده می نمایند، اطلاعات فروشنده و خریدار درج شده بر روی بارنامه MBL به شرح زیر است:

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز (Incoterms) اصطلاحی رایج در بازرگانی خارجی می باشد که از ترکیب کلمات «International Commercial Terms» تشکیل گردیده است. به طور کلی اصطلاحات اینکوترمز نشانگر تفکیک هزینه ها و مسئولیت ها بین خریدار و فروشنده می باشد.

چهار گروه اصلی اینکوترمز (E-F-C-D) :

حمل از درب انبار فروشنده در مبدا (EX WORKS)

هزینه LSS چیست؟

از ابتدای ژانویه سال 2019 کلیه خطوط کشتیرانی که دارای سرویس مستقیم و یا غیر مستقیم از کشور چین می باشند، هزینه ای تحت عنوان LSS charge بر کرایه حمل کانتینری وضع نموده اند.

انتخاب شرکت حمل و نقل بین المللی

صاحبان کالا برای جا به جایی کالای خود از یک کشور به کشور دیگر با شرکت حمل و نقل بین المللی و فرواردری قرار داد حمل و نقل منعقد می کنند که این قرارداد عموماً از طریق ایمیل بین طرفین ایجاد می گردد. با یک جستجوی سریع در فضای مجازی به این نتیجه خواهید رسید که تعداد شرکت حمل و نقل بین المللی بسیار زیاد بوده و شما با کمبود فرواردر مواجه نیستید، اما انتخاب شرکت فرواردر خوب بین سیلی از انبوه شرکتهای حمل و نقل بین المللی یقیناً کار راحتی نیست.

مشاوره و پشتیبانی