تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی

در ابتدا باید بیان کنیم که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، ناوگان ملی کشور عزیزمان ایران می باشد و وظیفه ی همه ما این است که بازرگانان و تولیدکنندگان را ترغیب به استفاده از این ناوگان ملی نماییم. هرگز نباید فراموش کرد که چندین سال قبل  زمانیکه در اوج تحریم ها ، خطوط کشتیرانی خارجی به یکباره اقدام به قطع سرویس حمل و نقل دریایی به بنادر جنوبی ایران نمودند ، این کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود که تولیدکنندگان و بازرگانان را یاری نمود و به هرسختی که بود تمامی کانتینرها را به ایران حمل نمود.

مزایا و معایب حواله یوان

عدم ارتباط مستقیم بانک های داخلی و خارجی به دلیل تحریم ها، یکی از عوامل جا به جایی پول از طریق صرافی ها می باشد. این روزها اگر قصد انجام حواله دلاری به کشور چین را دارید، بهتر است با حواله یوان آشنا شوید.

مزایای حواله یوان:

  • نرخ کارمزد کمتر نسبت به حواله دلاری

امروزه نرخ کارمزد حواله دلار به چین بین 100 تا 200 دلار می باشد در حالیکه کارمزد حواله یوان برای صورتحساب های کمتر از 50 هزار یوان بین 40 تا 200 یوان می باشد.

عوامل موثر در تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی

مجموعه ای از عوامل سبب تفاوت نرخ کرایه حمل دریایی می باشند. در این مقاله به اختصار به بررسی مهم ترین آنها می پردازیم:

مدت زمان فری تایم:

حق پرچم چیست ؟

امروزه بسیاری از افراد شاغل در صنعت حمل و نقل، ترخیص کاران و… از جمله حق پرچم استفاده می نمایند در حالیکه هیچ قانونی با نام حق پرچم وجود ندارد.
قانون صراحتا بیان داشته است، چنانچه صاحبان کالا از هر ناوگانی به غیر از ناوگان ملی استفاده و سفارش خود را حمل نمایند، در پروسه ترخیص کالا می بایست ۱۰٪ هزینه حمل را پرداخت نماید. لذا هیچ قانونی به نام حق پرچم وجود ندارد.
٪۱۰ دریافت شده از صاحبان کالایی که سفارش خود را با ناوگان خارجی حمل می نمایند، مستقیما به حساب خزانه کشور جهت سرمایه گذاری برای ناوگان ملی واریز می شود.

بارنامه سوئیچ چیست؟

دنیای حمل و نقل بین المللی بسیار پیچیده است و امکان چندین تغییر در حین حمل کالا وجود دارد. مقصد می تواند تغییر کند، مسیر حرکت می تواند دستخوش تغییر شود و حتی اسناد مهمی مانند بارنامه نیز ممکن است مورد تغییر قرار گیرد.برخی اصلاحات ساده اند و برای اصلاح برخی موارد ممکن است نیاز به صدور بارنامه سوئیچ باشد.

انواع بارنامه ها و نحوه صدور بارنامه:

بارنامه در سه حالت صادر می شود:

حمل کانتینری به روش Transshipment

به انتقال کالا، نفرات و هرگونه تجهیزات از یک کشتی به کشتی دیگر حمل کانتینری به روش Transshipment یا Transhipment گفته می شود. تمامی خطوط کشتیرانی خارجی محموله های کانتینری را به روش ترانشیپ به ایران وارد می نمایند. عموماً Transhipment از طریق بندر جبل علی (Jebel Ali) واقع در کشور امارات انجام می پذیرد.

مشاوره و پشتیبانی