ارسال هوایی بار | روش کارگو و فریت بار

ارسال هوایی بار

ارسال هوایی بار به دو صورت کارگو و یا فریت بار انجام می‌شود و یکی از سریع‌ترین روش‌های حمل و نقل کالا در دنیا است. حمل و نقل هوایی به صورت کل یک روش بسیار ایمن با سرعت بالا برای حمل و نقل کالا است این روش نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل مانند حمل دریایی و جاده‌ای روش گرانتری‌است. به همین دلیل در اغلب اوقات برای ارسال کالاهای با ارزش و کالاهایی که ارزش مادی بالایی دارند یا دارای زمانبندی محدود برای ارسال هستند از این روش استفاده می‌شود. کالاهایی مانند مواد فاسد شدنی یا داروها، نمونه‌ای از کالاهایی هستند که با هواپیما ارسال می‌شوند. در ارتباط با بسته‌های کوچک نیز بهترین و سریع‌ترین روش برای ارسال کالا، ارسال هوایی کالا است در ادامه مقاله ارسال هوایی بار به صورت کلی و نیز ارسال بار به روش کارگو و فریت بار به شکل هوایی را بررسی خواهیم کرد.

ارسال هوایی بار عمدتا به چند صورت انجام می‌شود که عبارتند از‌:

ارسال هوایی مرسولات پستی

ارسال بار مسافر‌‌ی یا فریت بار

ارسال هوایی بار تجاری یا کارگو

ارسال هوایی بار‌های خاص مانند تابوت یا حیوانات زنده

ادامه مقاله هر کدام از روش‌های فوق را بررسی خواهیم کرد

ارسال هوایی مرسولات پستی یا پست اکسپرس بین‌المللی

پست اکسپرس بین‌المللی، سریع‌ترین روش برای ارسال مرسولات پستی از شرکت‌های پستی بین المللی مرسولات مشتریان را از طریق حمل زمینی و هوایی ارسال می‌کند. مسلم است که سریع‌ترین روش پست کالا ارسال هوایی است که به آن اکسپرس گفته می‌شود. معمولا بسته‌های پستی بین ۳ تا ۵ روز کاری از مبدا به مقصد ارسال می‌شود البته شرایط تحریمی و نیز پاندمی‌هایی مانند کرونا در این زمان اثرگذار است در صورت بروز این شرایط شرکت‌های پستی بازه زمانی دو هفته‌ای را برای ارسال بار در نظر می‌گیرند

 

ارسال بار هوایی مسافری یا فریت بار FREIGHT

یکی از کاربردهای ارسال بار به شکل هوایی ارسال بار به صورت فریت بار مسافری است.   مسافران خارجی می‌توانند اضافه بار همراه خود را به صورت فریت به داخل پرواز ببرند به صورت کلی بار مجاز همراه برای مسافران هواپیما در حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم است. اگر مسافران بیش از این میزان بار به همراه خود داشته باشند ناچار به پرداخت اضافه بار می‌شود برای جلوگیری از بروز این امر مسافران می‌توانند بار اضافی خود را فرید کنند به این معنی که مسافران باید بار مازاد خود را چند روز قبل از پرواز از طریق شرکت‌های حمل و نقل بین المللی با هواپیماهای باری به مقصد مورد نظر ارسال کند توجه داشته باشید که برای انجام فریت بار مسافری حتماً باید پرینت بلیط پرواز و مدارک مورد نیاز برای انجام این امر در اختیار داشته باشید. بیشتر افرادی که برای زندگی به سایر کشورها مهاجرت می‌کنند در صورت تمایلی می‌توانند وسایل منزل مورد نیاز خود را به روش فریت بار به کشور مقصد ارسال کنند.

فریت بار در مقایسه با پرداخت جریمه بار هزینه شما را تا یک سوم کاهش می‌دهد و یک روش اقتصادی و مقرون به صرفه برای حمل وسایل منزل و اضافه بار خصوصاً برای افرادی است که قصد مهاجرت دارند.

 

نحوه بسته‌بندی بارهای مسافری

برای ارسال بارهای مسافری ترتیب خاصی برای بسته‌بندی وسایل در نظر گرفته می‌شود بارهای مسافری و شخصی به دو دسته بارهای حجیم و کوچک طبقه‌بندی می‌شوند. بارهای کوچک و ریز مانند ظروف شکستنی و لوازم آشپزخانه، کیف و کفش در کارتون‌های مناسب و به صورت جداگانه بسته‌بندی می‌شوند تا در حین حمل و نقل دچار آسیب نشوند. برای ارسال بارهایی که حجم زیادی دارند مانند میز و صندلی از نایلون‌های حباب‌دار یا فوم برای بسته‌بندی استفاده می‌شود در مرحله بعد نیز این بارها داخل صندوق‌های چوبی قرار داده می‌شوند و سپس به مقصد ارسال می‌شوند.

 

ارسال هوایی بار تجاری یا کارگو CARGO

حمل‌ونقل هوایی بارهای تجاری، که جنبه شخصی و مسافری ندارند، به صورت کارگو انجام می‌شود. برای واردات و صادرات شما نمی‌توانید از روش فریت بار هوایی استفاده کنید و باید بارتان را از طریق کارگو به کشور وارد یا به کشور مقصد ارسال کنید. برای انجام این امر شما باید کارت بازرگانی داشته باشید. بارهای تجاری برعکس بارهای مسافری شامل پرداخت عوارض گمرکی می‌شود معمولاً اصلی‌ترین روش ارسال کالا به روش کارگو حمل و نقل دریایی است.

به دلیل هزینه مناسب و به صرفه بودن بیش از دو سوم کالاهای دنیا با کشتی و به روش حمل و نقل دریایی بین کشورهای مختلف جابجا می‌شوند. به صورت معمول برای ارسال کالاهایی که ارزش بالایی دارند و یا کالاهای فاسد شدنی تنها می‌توان از روش ارسال هوایی استفاده کرد چرا که مدت زمان تحویل کالا در این موارد اهمیت زیادی دارد.

موارد خاص

علاوه بر مواردی که اشاره شد، ارسال هوایی بار برای موارد خاص نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، حمل حیوانات زنده یا فرد متوفی  در اغلب اوقات خانواده افرادی که از ایران مهاجرت کرده‌اند تمایل دارند تا متوفی را به خارج از ایران یا برعکس به داخل ایران منتقل کند برای انجام این کار ارسال هوایی تابوت تنها روش قابل حمل است. اگر قصد دارید حیوان زنده‌ای را باهواپیما جابجا کنید حمل حیوان زنده به صورت ایمن و استاندارد و بر مبنای دستورالعمل‌های بین‌المللی باید توسط شرکت‌های تخصصی انجام شود و نمی‌توانید حیوانات خانگی و زنده را با روش دریایی و یا زمینی حمل و نقل کنید

سرویس هوایی DOOR TO DOOR

سرویس درب به درب یا DTD یکی ازروش‌های حمل و نقل بین المللی است وطرفداران زیادی دارد و عمدتاً برای ارسال هوای بار مسافری یا تجاری از آن استفاده می‌شود. اگر این سرویس را انتخاب کرده باشید شرکت حمل و نقل بین المللی کالای شما را در محل مورد نظر از شما تحویل می‌گیرد و سپس آن را بسته‌بندی و در محل مورد نظر  بگیرند تحویل می‌دهد. پس  از حمل زمینی بسته شما تا فرودگاه انجام امور گمرکی بار شما به شرکت هواپیمایی تحویل داده می‌شود در نهایت شرکت باربری در مقصد بار شما را ترخیص کرده و در محل مورد نظر به فرستنده تحویل می‌دهد سرویس درب به درب، به شما این اطمینان را می‌دهد که بدون کمترین مشکلی بار خود را در محل دلخواه‌تان تحویل بگیرید.

 

ارسال بار هوایی خطرناک Dangerous Goods

بارهای خطرناک به صورت کلی به بارهایی گفته می‌شود که ممکن است ایمنی و سلامت مسافران یا خدمه پرواز را تحت تاثیر قرار بدهند. این دسته از بارها به صورت جداگانه بسته‌بندی و چینش می‌شوند بسته‌بندی بار خطرناک باید به صورتی انجام شود که تغییر دما، رطوبت، ارتعاش یا فشار، باعث نشت، آتش‌سوزی، انفجار سبب بروز مشکل در حمل و نقل مواد نشوند مواد منفجره و مواد رادیواکتیو و نیز انواع گازها نمونه‌های بارز از مواد خطرناک هستند که در حمل و نقل آنها باید شرایط ایمنی در نظر گرفته شود.

ارسال هوایی بارهای خطرناک شامل قوانین و محدودیت‌های خاصی است که کارشناسان شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند اطلاعات کافی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند.

 

شرایط ارسال بارهای خطرناک با هواپیما

شما می‌توانید با رعایت اصول زیر با کالای خطرناک خود را به صورت ایمن با هواپیما حمل کنید برخی از نکات که در حمل کالای خطرناک مد نظر قرار می‌گیرند عبارتند از

طبقه‌بندی کالاهای خطرناک

در نظر گرفتن ممنوعیت‌ها

آموزش در خصوص حمل

بسته‌بندی کالاهای خطرناک (UN)

علامت گذاری و الصاق برچسب

مدارک و مجوزهای مورد نیاز

پیشگیری از خطرات پنهان

گزارش حادثه / رویداد

حمل هوایی مجدد کالا

در مواردی ممکن است شما تمایل داشته باشید حمل هوایی کالای شما به صورت غیر مستقیم انجام شود این امر خصوصاً در ارتباط با کالاهایی که مشمول تحریم‌های ایران می‌شوند رواج زیادی دارد در این شرایط شرکت‌های باربری بین‌المللی این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که حمل هوای بار شما از مقصد میانه یا واسط انجام شود. پس از حمله بار به مقصد فاسد و انجام تغییرات لازم در نهایت بار مورد نظر شما به مقصد نهایی ارسال می‌شود.

 

هزینه حمل ارسال هوایی بار

هزینه حمل ارسال هوای بار بر اساس موارد مختلفی تعیین می‌شود که در ادامه مهمترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه حمل هوای بار را بررسی خواهیم کرد:

نوع کالا

وزن یا حجم کالا

نوع بسته‌بندی

نوع خدمات دریافتی (شیوه حمل هوایی)

فاصله بین مبدا و مقصد

نوع ایرلاین

خدمات دریافتی از شرکت باربری هوایی

بیمه بار بین‌المللی

 

نحوه محاسبه وزن بار

شرکت‌های هواپیمایی معمولاً تعرفه‌های مختلفی را برای وزن بارهای ارسالی دارند هر چقدر بار شما سنگین‌تر باشد نرخ تعرفه کاهش پیدا می‌کند چهار نرخ تعرفه کلی برای حمل کالا عبارتند از:

ارسال بار هوایی تا ۴۵ کیلوگرم

ارسال بار هوایی ۴۵ تا ۱۰۰ کیلوگرم

ارسال بار هوایی ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم

ارسال بار هوایی ۳۰۰ به بالا

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم مبنای محاسبه این تعرفه‌ها تنها وزن بار نیست برای بارهایی که حجیم هستند وزن حجمی نیز محاسبه می‌شود وزن حجمی هر کالا عبارت است از حجم بسته‌بندی نهایی بار، تقسیم بر ۶۰۰۰

اگر وزن حجمی بار از وزن جرمی آن بیشتر باشد وزن حجمی مبنای محاسبه قرار داده می‌شود در غیر این صورت وزن جرمی ملاک محاسبه هزینه ارسال بار است

 

سخن پایانی

ارسال هوایی بار به روش کارگو یا فریت بار از جمله روش‌های مطمئن برای ارسال بار به صورت بین المللی است. انواع کالاهای خاص و نیز مرسولات تخصصی و با ارزش به صورت هوایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شوند حمل و نقل هوایی اگرچه هزینه بیشتری نسبت به روش‌های مشابه دارد اما شما می‌توانید کالای خود را در زمان به مراتب کمتری به دست گیرنده برسانید که یک امتیاز مهم برای ارسال مرسولات مختلف به شمار می‌رود.

 

سوالات متداول

فرق کارگو با فریت بار چیست؟

کارگو به باری گفته می‌شود که ماهیت تجاری دارد در حالی که فریت بار ماهیت تجاری ندارد و یک بار خصوصی به شمار می‌رود. به دلیل اینکه ماهیت کارگو و فریت بار با هم متفاوت هستند برای ارسال کارگو نیاز به انجام مراحل صادراتی است این در حالی است که برای فریز بار نیازی به طی کردن مراحل صادرات کالا وجود ندارد.

نحوه حمل فریت بار به مقصد چگونه است؟

معمولا بلیط بار با پروازهای تجاری انجام می‌شود و بعد از بردینگ کامل مسافران به هواپیما و نیز لود شدن بارهای مسافران به صورت کامل فریت‌های بار تا وزن مجاز به هواپیما منتقل می‌شوند معمولا فریت بار در یک روز کاری و با حضور خود فرستنده در فرودگاه انجام می‌شود.

در ارسال کارگو باید به چه مواردی دقت کرد؟

برای ارسال بار خود به صورت کارگو باید کالا را به صورت کاملا  درست بسته‌بندی کنید.

برای محاسبه دقیق و درست هزینه‌ها و نیز ابعاد و وزن دقیق محموله باید در ابتدا آن را اندازه‌گیری کنید و سپس هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید.

در گام بعدی باید مراحل اداری مربوط به ارسال باد خود را انجام دهید و در نهایت فاکتور خود را دریافت کنید و محموله خود را به شرکت مورد نظر تحویل دهید.

پس از رسیدن بار مقصد می‌توانیم محموله را پیگیری کنید و از رسیدن بار خود به مقصد اطمینان حاصل کنید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *