شرایط دریافت معافیت گمرکی کالا

ترخیص کالا از گمرک

پرداخت هزینه گمرک برای کالاهای وارداتی در برخی از موارد برای تاجران هزینه زیادی را به همراه دارد به همین دلیل است که تاجران تلاش می‌کنند تا با انتخاب کالای مناسب و شرایط واردات کالا، از معافیت‌هایی که گمرک‌های ایران برای کالاهای وارداتی در نظر می‌گیرند استفاده کنند. بر اساس قوانین گمرک در ایران برای واردات کالا، تمام کالاهایی که از دیگر کشورها وارد ایران می‌شوند مشمول پرداخت هزینه‌های گمرکی و تعرفه‌هایی هستند که برای آن‌ها مشخص شده است.

در این جا این سؤال برای تاجران ایجاد می‌شود که معافیت گمرکی چیست و شرایط دریافت آن چگونه است؟ خوب است بدانید وزارت صمت، واردات برخی کالاها را برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی مشمول معافیت‌های گمرکی کرده است و هر ساله لیست کالاهایی که از پرداخت تعرفه‌های گمرکی معاف می‌شوند را بروز رسانی می‌کند. در این مقاله با این کالاها و مراحل اخذ معافیت گمرکی آشنا می‌شویم.

 

انواع معافیت‌های گمرکی برای کالاها در ایران

واردات مواد اولیه کالاها و قطعات موردنیاز شرکت‌های دانش‌بنیان به‌صورت محدود و صرفاً برای انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه و برای ساخت نمونه اولیه از پرداخت مالیات گمرکی در ایران معاف هستند.

واردکردن کالایی در حوزه تخصصی شرکت به میزان اندک برای مهندسی معکوس.

واردات تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات تست و کنترل کیفیت به‌شرط استفاده غیرتجاری و برای تجهیز بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها، به‌شرط این که تجهیزات خریداری شده  در داخل کشور تولید نشده باشند. این قانون مشمول دستگاه‌های مستعمل و دست‌دوم هم می‌شود.

واردات کردن ماشین‌آلات خط تولید برای افزایش تولید کالاهای دانش‌بنیان به‌شرط استفاده غیرتجاری و مشروط به این که آن دستگاه در داخل کشور تولید نشود. این قانون مشمول دستگاه‌های مستعمل و دست‌دوم هم می‌شود.

 

معافیت گمرکی به چه کالاهایی تعلق می‌گیرد؟

بر طبق قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان برای ترخیص کالا از گمرک، معافیت گمرکی به کالاهایی تعلق می‌گیرد که غیرتجاری باشند. تجاری بودن کالا به این معنا است که کالا در حد انبوه تهیه شده باشد و در محصولات روتین و تولیدی شرکت استفاده شود. به‌عنوان‌مثال، واردات ماده اولیه یک نوع دارو که برای مصرف یک سال و تولید هزاران قرص و کپسول استفاده می‌شود، مشمول حق گمرکی دانش‌بنیان نمی‌شوند، همچنین واردات قطعات الکترونیکی برای استفاده در شرکت‌های در حوزه الکترونیک و یا واردات باتری شارژر برای شرکتی که در حوزه تولید UPS فعالیت دارد دارای معافیت گمرکی در ایران نیست.

 

روند ارائه درخواست معافیت گمرکی شرکت‌های تولیدی

مراحل دریافت معافیت گمرکی و نحوه گرفتن معافیت گمرکی به این شکل است  شما باید ابتدا فایل تعهدنامه اخذ معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی شرکت ترخیص کالا در تهران و مؤسسات دانش‌بنیان را تکمیل نموده و به همراه اطلاعات لازم دررابطه‌با کالای مورد تقاضا، از طریق پروفایل شرکت در سایت دانش‌بنیان بارگذاری کنید و سپس از دبیرخانه معاونت علمی ریاست‌جمهوری موضوع را پیگیری کنید.

پس از ارجاع پرونده شرکت شما به کارگزارهای مجاز ارزیابی معافیت گمرکی، توسط معاونت علمی ریاست‌جمهوری، کارگزاری فایل اکسلی را جهت تکمیل برای شما ارسال می‌کند. با کامل‌کردن فایل اکسل توسط شما، کارگزار درخواست شما را بررسی می‌کند و گزارش را به معاونت علمی ریاست‌جمهوری ارسال می‌کند. در صورت‌پذیرش توسط تیم بررسی‌کننده در معاونت علمی ریاست‌جمهوری، موارد برای اعمال معافیت برای گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال می‌شوند.

 

مجوزها و معافیت‌های گمرکی

در کشورهایی که مدعی اقتصاد و تجارت آزاد هستند، واردات و صادرات کالا چه از نظر نوع و چه از نظر کمیت کالا، تحت نظارت و کنترل دولت از طریق مقررات یا ابزارهای کنترل غیرمستقیم مانند تعرفه است. در این محدودیت‌ها چهار دسته از ممنوعیت‌ها  هم در نظر گرفته می‌شوند که به شرح زیر هستند:

ممنوعیت‌های گمرکی

ممنوعیت در ورود قطعی

ممنوعیت در ورود موقت و عبور داخلی

ممنوعیت‌ها در عبور خارجی

مواردی که معاف از پرداخت حقوق ورودی هستند نیز به شرح زیر دسته‌بندی می‌شوند:

کالاهای کنسولی، دیپلماتیک و سیاسی

لوازم خانه و لوازم شخصی ایرانیان مقیم خارج و اتباع خارجی

ابزار دستی مسافران

لوازم شخصی

لوازم خانه و ابزار کاردستی ایرانیانی که در خارج فوت می‌شوند

کالاهای مربوط به جمعیت هلال‌احمر

اشیا باستانی و میراث‌فرهنگی

اشیا هنری و فرهنگی

اشیا عتیقه

ممنوعیت در ورود قطعی کالاها به ایران بر اساس موارد زیر دسته‌بندی می‌شوند:

کالاهای ممنوعه بر اساس شرع و قانون

کالاهای ممنوع شده به‌موجب جدول تعرفه گمرکی یا تصویب‌نامه‌ای متکی به قانون

اسلحه هر هر مدل و نوع مگر با اعلام و موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

مواد مخدر و روان‌گردان از هر نوع  و پیش‌سازهای آن‌ها مگر با موافقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هر مورد

ابزارآلات و قطعات مخابراتی و الکترونیکی که به لحاظ تکنولوژی و نوع ساخت عمدتاً کاربرد اطلاعاتی  تجسسی دارند که  فهرست این گروه از کالاها توسط وزارت اطلاعات معین و به اطلاع گمرک ایران می‌رسد.

کالاها و مواد دارویی، غذایی، معدنی، سموم و مواد آلی که  بهره‌برداری دو‌منظوره داشته و به‌عنوان کالای بیوتروریسم تلقی می‌شوند که  فهرست این گروه از کالاها  توسط وزارت اطلاعات معین و به اطلاع گمرک ایران می‌رسد.

کالاهای دارای عبارت یا علامتی مخالف نظم عمومی یا شئون ملی یا عفت عمومی و یا مذهب رسمی کشور روی خود آن‌ها یا روی لفاف آن‌ها و یا در اسناد مربوط به آن‌ها

اسکناس‌های خارجی از جریان قانونی خارج شده، اسکناس، تمبر و برچسب (باندرول) تقلبی و بلیت بخت‌آزمایی (لاتاری)

کالاهای دارای نشان یا نام یا علامت یا مشخصات دیگری بر روی خود کالا یا روی لفاف آن‌ها به‌منظور فراهم‌کردن موجبات اغفال خریدار و مصرف‌کننده نسبت به سازنده یا محل ساخت یا خواص یا مشخصات اصلی آن کالا،

 

معافیت‌های گمرکی مناطق آزاد

بر اساس ماده ۸ قانون  معافیت‌های گمرکی، مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری و صنعتی پس از ثبت در گمرک از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف هستند و مشمول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مقررات واردات و صادرات به‌استثنای محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های قانونی و شرعی نمی‌شوند، مبادلات بازرگانی مناطق با سایر نقاط کشور به‌استثنای مناطق یاد شده در فوق تابع مقررات صادرات و واردات است.

بر اساس تبصره ۳ – ماده ۸ قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی، مبادلات مواد اولیه و قطعات خارجی وارد شده به این مناطق برای پردازش، تبدیل، تکمیل یا تعمیر به داخل کشور وارد می‏شود تابع مقررات ورود موقت هستند و پس از پردازش، تبدیل، تکمیل یا تعمیر جهت استفاده در منطقه بدون تنظیم اظهارنامه و پروانه صادراتی یا حداقل تشریفات گمرکی به مناطق مرجوع و تسویه می‏شوند.

بر اساس ماده ۱۲ قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی، گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است تقاضای صاحبان کالا را برای ترانزیت کالا و حمل مستقیم از سایر مبادی ورودی به مناطق، پذیرفته و تسهیلات لازم را ایجاد کند.

بر اساس ماده ۲۰ قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی، محدوده مناطق ویژه اقتصادی جزو قلمرو گمرکی جمهوری اسلامی ایران نیست و گمرک وظیفه دارد تا با رعایت مفاد ماده (۸) این قانون در مبادی ورودی و خروجی آن‌ها برای اعمال مقررات مرتبط با  واردات و صادرات اقدام کند.

مناطق ویژه اقتصادی مشمول کلیه معافیت‌های گمرکی مشابه سرزمین اصلی، اعم از بند  ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی مبنی بر واردات ماشین‌آلات خط تولید به تشخیص وزارت صنایع و معادن توسط واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز که از پرداخت حقوق ورودی معاف  هستند، تسهیلات ۱۸ گانه گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی (AEO)1 و ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است.

 

واردات چه کالاهایی شامل تخفیف گمرکی می‌شود؟

واردات تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی به علاوه‌ی سایر قطعات یدکی مربوط با آن‌ها معافیت گمرکی در ایران دارند.

واردات تمام ماشین‌آلات، تجهیزات و لوازم وارداتی که برای اهداف کشاورزی و همین‌طور صنعتی، معدن و بسته‌بندی مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل معافیت گمرکی می‌شوند.

بسته‌بندی تجهیزات و ماشین‌آلات صادراتی که به طور کاملاً موقت به کشور وارد شده‌اند، شامل معافیت گمرکی می‌شوند.

مواد خام و همین‌طور تجهیزات بسته‌بندی که جهت تولیدداروها به‌وسیله کارخانه‌ها و البته با اجازه‌ی وزارت بهداشت یا حتی بخش عمومی دامپزشکی به کشور وارد می‌شوند.

واردات محصولات کنسولی، دیپلماتیک و همین‌طور سیاسی شامل معافیت گمرکی می‌شوند.

معافیت از پرداخت هر هزینه‌ای تحت عنوان حقوق ورودی برای واردات لوازم خانه و همچنین لوازم شخصی اشخاص ایرانی که در خارج اقامت دارند.

ابزار دستی مسافران

محصولاتی که به جمعیت هلال‌احمر مربوط می‌شوند

 

فرایند دریافت معافیت گمرکی موقت به چه صورت است؟

صدور معافیت گمرکی  موقت  برای یک کالا یک‌رویه گمرکی دارد که بر اساس آن کالاهای مجاز برای هدف‌های معینی مانند کالای نمایشگاهی، کالاهای تعمیری، کالاهای پردازشی، ماشین‌آلات برای تعمیر و تجهیز خدمات فنی و مهندسی از کشور صادرات می‌شوند و پس از انجام پروسه و زمان معین که برای آنها معین شده به کشور بازگردانده می‌شوند. به‌طورکلی واردات موقت از حقوق ورودی معاف هستند؛ اما تنظیم و تسلیم اظهارنامه و انجام تشریفات گمرکی برای واردات موقت الزامی است.

مدارک لازم برای ترخیص کالاهایی که شامل معافیت گمرکی می‌شوند به شرح زیر هستند:

جواز صنعتی

ثبت سفارش

همان پروفرما

کاتالوگ ماشین

فاکتور

بارنامه

قبض مربوط به انبار

اعلامیه تأمین ارز

دریافت معافیت گمرکی اصولی خاصی دارد که رعایت‌نکردن آن‌ها می‌تواند خسارات بسیار زیادی به شما وارد کند. دانش در ارتباط با روش‌های  دریافت معافیت گمرکی و درنظرداشتن آن اصول و همین‌طور اجرای آن‌ها به بهترین شکل اهمیت زیادی برای تاجران ایرانی دارد. کافی است یکی از آن اصول را از یاد ببرید یا حتی بدتر از آن، یکی از آن اصول را به شکل کاملاً اشتباهی اجرا کنید تا فرایند واردات شما با مشکل بزرگی مواجه شود و شما مجبور شوید هزینه‌های کاملاً اضافی پرداخت کنید.

 

سود بازرگانی در قوانین گمرک از چه طریق به دست می‌آید؟

حق انحصار، عوارض شهرداری، عوارض گمرکی، عوارض اسفالت و حق ثبت سفارش.

تحلیل قانون امور گمرکی

همه افرادی که قصد دارند به‌عنوان صادرکننده و واردکننده در کشور فعالیت داشته باشند، باید به قوانین گمرکی آشنایی داشته باشند. شما می‌توانید با یادگیری بعضی از اصطلاحات با قوانین گمرکی آشنایی پیدا کنید.

اظهار کالا

اظهارکننده باید بر اساس قوانین گمرکی بیانیه کتبی یا شفاهی درباره رویه گمرکی کالا مشخص کند و یا اطلاعاتی راجع به اجرای مقررات گمرک ارائه بدهد.

اظهارکننده

فردی است که بیانیه اظهار کالای خود را بر اساس مقررات این سازمان ارائه می‌دهد.

اماکن گمرکی

مناطقی مانند باراندازها، فرودگاه‌ها، اسکله‌ها، انبارها و ایستگاه‌های راه‌آهن از مناطق هستند که تحت نظارت گمرک ایران هستند. ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس چنین فضاهایی برای ذخیره کالا و نگهداری برای انجام فعالیت‌های گمرکی ایجاد شده‌اند. در این مکان‌ها انبارهای اختصاصی، انبارهای گمرکی و سردخانه‌های عمومی وجود دارند، برای کالاهای خارجی خریداری شده در سیستم وزارت بازرگانی ثبت سفارش انجام می‌شود.

 

قوانین گمرکی مناطق ویژه اقتصادی به چه صورت است؟

مناطق ویژه اقتصادی برای فعالیت‌های معینی در ایران ایجاد شده‌اند. شما می‌توانید با طرح جامع، تعیین محدوده، فعالیت مجاز، معافیت گمرکی و طرح‌های کالبدی مناطق اقتصادی ایجاد کنید. کسانی که در این مناطق فعالیت می‌کنند عوارض معمول در کشور پرداخت نمی‌کنند. در واقع  گفت تمام فعالیت‌های واردات و صادرات در این مناطق گمرکی از پرداخت هرگونه عوارض معمول در کشور معاف هستند.

 

قوانین گمرکی مناطق آزاد به چه صورت است؟

اگر کالاهایی که از خارج کشور و مناطق آزاد تجاری وارد مناطق آزاد می‌شوند در زمینه ابزار و مصالح برای احداث خدمات زیر بنایی باشند، با تشخیص سازمان منطقه از پرداخت عوارض فرودگاهی معاف هستند. اما لازم است بدانید هزینه خدماتی به این کالاها تعلق می‌گیرد. صادرات  و خروج کالا از مناطق آزاد مجاز است. مواد اولیه تولیدی‌ها و کارخانه‌های برای صادرات و واردات از پرداخت عوارض معاف هستند؛ ولی مشمول پرداخت هزینه خدماتی می‌شوند.

مدارک موردنیاز برای ترخیص کالاهای مشمول معافیت گمرکی به شرح زیر هستند:

تهیه مدارک برای ترخیص کالاهایی که شامل معافیت گمرکی هستند مرحله بسیار مهمی است و لازم است با نهایت دقت انجام شوند، زیرا وجود هر نوع اشتباه و نقص در اطلاعات و مدارک ترخیص کالاهای مشمول معافیت گمرکی می‌تواند این روند را به تأخیر بیندازد و با مشکل روبه‌رو کند. از جمله مدارکی که صاحب کالا و یا نماینده قانونی او باید برای ترخیص کالاهای مشمول معافیت گمرکی تهیه کند می‌توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

مجوز صنعتی (باتوجه‌به نوع کالا)

دریافت مجوز ثبت سفارش کالا در سامانه epl

بارنامه که مجوز حمل‌ونقل محموله تجاری بین دو کشور مبدأ و مقصد است.

پیش‌فاکتور محموله تجاری که درخواست رسمی خریدار برای فروشنده است و تمامی معیارها و استانداردهای موردنظر خریدار در آن ذکر شده است.

اعلامیه تأمین ارز و مجوزهای لازم برای تخصیص ارز از بانک مرکزی

فاکتور خرید کالا که تمامی مشخصات مربوط به محموله تجاری در آن درج شده است.

کاتالوگ  کالا که معرفی‌کننده محصول و روش استفاده از آن‌ها است.

گواهی مبدأ که نشان‌دهنده هویت کالا و کشور تولیدکننده آن است.

 

نکات مهم برای صدور معافیت گمرکی

در زمان صدور مجوز معافیت گمرکی در ارتباط با محموله‌های تجاری مختلف نکاتی وجود دارد که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را برای صاحب کالا ایجاد کند. از جمله نکات مهم برای صدور معافیت گمرکی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مدارک تهیه شده باید خوانا و قابل رویت باشند و به‌درستی اسکن شوند و در سامانه جامعه امور گمرکی بارگذاری شوند.

کالاهای وارداتی به طور مثال ماشین‌آلات خط تولید درصورتی‌که نو باشند و امکان تولید در داخل را نداشته باشند مجوز معافیت گمرکی را دریافت می‌کنند.

اگر که صدور معافیت گمرکی تأیید شود نیاز به تعهد نامه محضری بر اساس موارد ذکر شده در مدارک است.

برخی اوقات امکان دارد که شما با عدم آشنایی نحوه دریافت معافیت گمرکی و پرداخت همین هزینه‌هایی کاملاً اضافی که به‌خاطر تجربه نداشتن شما پیش آمده‌اند، واردات کالاهایی که شامل معافیت می‌شوند علاوه بر اینکه برای شما هیچ سودی نداشته باشد؛ بلکه سبب شود ضررهای بسیاری هم ببینید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده از معافیت‌های گمرکی با افرادی که در این حوزه از متخصصین باتجربه، حرفه‌ای و کاردان کمک بگیرید یا از آنها بخواهید آموزش دریافت معافیت گمرکی را به شما ارائه دهند تا هم نگرانی‌های شما برطرف شود و هم اینکه بتوانید با خیالی راحت به واردات کالا بپردازید.

برای واردات کالاهایی که شامل معافیت می‌شوند یک شرکت ترخیص‌کار گمرک روش گرفتن معافیت گمرکی را می‌داند،  بهتر است از آنها مشاوره و کمک بگیرید تا مطمئن شوید شرایط گرفتن معافیت گمرکی را دارید و مشکلی پیش نخواهد آمد و پروسه واردات کالا را به نحو احسن به پایان می‌رسانید. از معیارهایی که نیاز است در زمان انتخاب یک مجموعه وارداتی در نظر بگیرید، معتبر بودن آن مجموعه و متخصص بودن پرسنل آشنا به مراحل دریافت معافیت گمرکی است. در انتخاب صبور باشید و هرگز عجله نکنید، به‌خوبی فکر کنید و مجموعه مد نظرتان را مورد بررسی قرار دهید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

ترانزیت کالا

ما مفتخریم با بهره گیری از تجارب مدیران و کارمندان متخصص در امور حمل و نقل بین المللی ، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل زمینی، حمل و نقل هوایی، حمل کانتینری و ترانزیت کالا، بهترین و با کیفیت‌ترین سرویس موجود را همراه با تضمین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم.

در حال حاضر عمده فعالیت شرکت آریا حمل مربوط به واردات کالا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشور چین به ایران می‌باشد. همچنین ترانزیت داخلی و ترخیص کالا از جمله خدمات داخلی ما محسوب می‌گردند.

مشاور: ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

آدرس: تهران، عباس آباد، خیابان قنبرزاده، نبش کوچه حسینی، پلاک ۲۷، طبقه ۴، واحد ۴۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *