حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک

حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک

حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک یکی از سخت‌ترین فرایندها در حوزه حمل و نقل است که معمولاً توسط کامیون‌ها و تریلی‌های بزرگ انجام می‌شود. برای اینکه این کالاها در حین حمل و نقل دچار آسیب نشوند، باید موارد ایمنی مختلفی رعایت شود. افراد بسیاری تلاش می‌کنند تا این‌گونه از کالاها در حین حمل دچار آسیب نشوند. افرادیکه که این بارهای خطرناک را جابجا می‌کنند خطر بزرگی را به جان می‌خرند. با توجه به اهمیت حمل و نقل مواد خطرناک به صورت جاده‌ای، در این مقاله قصد داریم تا حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک و نکات مهم مربوط به این حوزه را بررسی کنیم.

 

حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک

حمل و نقل جاده‌ای و زمینی مواد خطرناک در درجه اول باید توسط شرکت‌هایی که تخصص کافی در این زمینه دارند انجام شود. فردی که حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک را با خودروی خود انجام می‌دهد باید علائم اخطار ویژه‌ای را روی بدنه خودروی خود متصل کند تا خودروهای دیگر نسبت به حمل مواد خطرناک با این خودرو آگاه باشند. با انجام این فرایند خودروهای دیگر از وضعیت بار خودرو مطلع می‌شوند. با انجام این کار احتمال آسیب رسیدن به خودروی حامل مواد خطرناک کاهش پیدا می‌کند. در ایران سالیانه تصادفات بسیار رخ می‌دهد و افراد زیادی آسیب می‌بیند اگر خودروهای حامل مواد خطرناک دچار آسیب شوند میزان خسارت چندین برابر خواهد شد علاوه بر این مواد خطرناک نیز در فضا پخش و یا مشتعل می‌شوند که بسیار خطرزا هستند.

هر ساله مردم زیادی بر اثر تماس با مواد شیمیایی آسیب‌های جدی می‌بینند و برخی از آنها نیز جان خود را از دست می‌دهند. اما اگر حمل و نقل این کالاها به صورت صحیح انجام شود حتی در صورت بروز تصادف نیز چنین وقایعی رخ نخواهد داد مگر در مواقع نادر.

برخوردار بودن از تجهیزات ایمنی

حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک مانند این است که شما یک بمب متحرک را همراه خود حمل کنید. هر لحظه امکان دارد که با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی کلیه مواد درون کامیون یا تریلی منفجر شود و سلامت راننده و مردم نزدیک به خودرو به خطر بیفتد. برای اینکه از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری شود باید تجهیزات ایمنی کامل در خودرو و در اختیار راننده قرار داشته باشد. راننده‌ای که مشغول حمل و نقل مواد جاده‌ای خطرناک است باید لباس کار ضد حریق داشته باشد. جنس این لباس‌ها به نحوی است که در زمان وقوع حادثه تا جای ممکن از سلامت راننده محافظت کند. مانند لباس‌هایی که آتش‌نشانان به تن می‌کنند در کنار لباس ایمنی، کفش ایمنی نیز نقش بسیار زیادی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به راننده در زمان وقوع حادثه دارد. به غیر از این موارد افرادی که در حوزه حمل و نقل مواد خطرناک فعالیت می‌کنند باید از کلاه و دستکش ایمنی نیز استفاده کنند. با استفاده از این وسایل می‌توان تا حد بسیار زیادی از بروز آسیب‌های خطرناک جلوگیری کرد. شرکت‌های حمل و نقل فعال در این حوزه بهتر است کپسول آتش نشانی را مطابق با محموله‌ای که قصد حمل آن را دارند، در کابین راننده تریلی و کامیون قرار دهند، در این صورت راننده می‌تواند بنا به نیاز از این کپسول برای مهار حریق استفاده کند.

معمولاً روی خودروهایی که مواد خطرناک را حمل می‌کنند علائم ترافیکی لازم نصب می‌شود. از علائم ترافیکی که باید بر روی خودروهای حامل مواد خطرناک نصب شود، چراغ‌های قرمز رنگ و تابلوهای احتیاط هستند. تابلوهایی که نصب می‌شوند مشخص می‌کنند که مواد داخل ماشین چه نوع ماده‌ای هستند. خود راننده کامیون و تریلی نیز باید نسبت به این علائم آگاهی کافی داشته باشد، مهمترین عاملی که از بروز آسیب در حین حمل و نقل مواد خطرناک جلوگیری می‌کند، دقت و احتیاط راننده است

 

بسته‌بندی مواد خطرناک

کلیه مواد خطرناک و کالاهای خطرناکی که قرار است به صورت زمینی حمل شوند باید طبق اصول بسته‌بندی برای حمل و نقل جاده‌ای بسته‌بندی شوند. این بسته‌بندی باید به کمک بهترین و با کیفیت‌ترین مواد انجام شود تا از تراوش و نشت مواد در زمان تغییر فشار، دما و نیز رطوبت و ارتباط جلوگیری شود. بسته‌بندی باید با توجه به محتوا و در مقابله مستقیم با دیگر موادها، جهت پیشگیری از فعل و انفعالات شیمیایی به صورت کامل محافظت شده باشد. شرکت‌هایی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند باید دقت کنند که هر یک از بسته‌بندی‌ها از آرم علائم و شماره بین‌المللی برخوردار باشند. به شما توصیه می‌کنیم به غیر از زبان کشور اول و کشور حمل کننده کالا، علائم انگلیسی را نیز بر روی کالاهای خطرناک خود نصب کنید.

فردی که کالاهای خطرناک را به شما ارائه می‌کند باید در خصوص دستورالعمل‌های حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک دانش کافی را داشته باشد. افراد در زمان حمل و نقل مواد جاده‌ای خطرناک وظیفه دارند فرم‌‌های مربوط به به حمل کردن کالاهای خطرناک را براساس سند 9284 پر و امضا کنند. پس از انجام این کار باید سند مربوطه را که شامل دستورالعمل‌های مربوط به موارد احتیاط هستند به شرکت حمل و نقل ارائه نمایند.

 

شرایط حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک

حمل و نقل مواد جاده‌ای خطرناک به هیچ عنوان نباید به وسیله ماشین‌های سواری و یا اتوبوس‌هایی که دارای مسافر هستند انجام شود. با کمی سهل انگاری و بی‌دقتی ممکن است خطرات جبران ناپذیری ایجاد شود. اگر هر نوع آلودگی مربوط به نشتی کالاهای پرخطر در اتوبوس حامی مسافر ایجاد شود، این آلودگی باید به سرعت رفع گردد. مواد و کالاهای خطرناک حتماً باید به شکل اصولی در بسته‌بندی‌های استاندارد به وسیله کامیون و تریلی‌هایی که می‌توانند این کالاها را به صورت سالم و ایمن به مقصد برسانند حمل شوند. جابجایی مواد خطرناک می‌تواند به وسیله کشتی، هواپیما و یا قطار نیز انجام شود که هر کدام از این موارد شرایط حمل و نقل خاص خود را دارند.

 

بهترین زمان حرکت حمل و نقل جاده‌ای با مواد خطرناک

بهترین زمان برای حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک، مواد منفجره، اشتعال زا، رادیواکتیو و سایر مواد خطرناک، شب است. زمان جابجایی انواع مواد خطرناک به طور معمول توسط مامورین راهنمایی و رانندگی به رانندگان ابلاغ می‌شود. به جز مواد رادیواکتیو و موادهای منفجره دیگر مواد خطرناک که خصوصی جابجا می‌شوند، برای این کار شرکت‌های خصوصی باید با پلیس راهنمایی و رانندگی در ارتباط و تجهیزات ایمنی مناسب را نیز داشته باشند.

 

انواع کالاهای خطرناک

کالاها و مواد خطرناک به چند دسته تقسیم می‌شوند و برای حمل و نقل هر کدام از آنها باید از شیوه مناسب استفاده کرد. این کالاها عبارتند از:

موادهای منفجره

موادهای خطرناک به هفت طبقه مختلف دسته‌بندی می‌شوند. طبقه نخست موادهای انفجاری هستند این مواد به طور ذاتی خطرات بسیار زیادی را ایجاد می‌کنند و معمولاً با اسکورت‌های ویژه در جاده‌های مختلف حمل می‌شوند. از جمله مواد منفجره می‌توان به دینامیت، سوخت موشک و کلاهک‌های نظامی اشاره کرد. بیشتر این مواد منفجره در صنایع نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند و حمل و نقل جاده‌ای آنها امر رایجی نیست.

در کنار این موارد فیوزهای منفجره که در صنعت معدن و صنایع نظامی استفاده می‌شوند هم قابلیت انفجار را دارند و با کوچک‌ترین فشاری منفجر می‌شوند. این فیوزها در شرایطی که در کنار بنزین و یا دیگر مواد اشتعال‌زا قرار داشته باشند، ممکن است سبب بروز انفجار‌های بسیار بزرگی شوند.

 

گازها

یکی دیگر از مواد خطرناکی که به صورت جاده‌ای حمل و نقل می‌شود، گازها هستند که به طور معمول توسط خودروهای حمل گاز جابجا می‌شوند. این گازها عبارتند از گازهای سمی و گازهای قابل اشتعال که خطرات خاص خود را دارند. این مواد می‌توانند خطرات جبران‌ناپذیری را برای افراد ایجاد کنند. پس اگر قصد حمل و نقل گاز در جاده‌ها را دارید، حتماً با متخصص‌ترین شرکت‌های این حوزه همکاری کنید.

 

موادهای رادیو اکتیو

خطرناک‌ترین ماده‌ای که می‌توان آن را به صورت زمینی حمل و نقل کرد، مواد رادیواکتیو است. برای حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک به خصوص مواد رادیواکتیو باید دقت بسیار زیادی داشت. جالب است بدانید که جابجایی این مواد در کلیه کشورهای دنیا به وسیله نیروهای دولتی و نظامی انجام می‌شود. خودروهایی که مواد رادیواکتیو را حمل می‌کنند به طور معمول دارای چندین لایه محافظتی هستند و امنیت بسیار بالایی دارند. این خودروها می‌توانند خاصیت پرتوزایی مواد رادیواکتیو را خنثی کنند.

مواد رادیواکتیو به صورت معمول به تنهایی منفجر نمی‌شوند اما اگر در معرض اشتعال و یا باد سنگین قرار بگیرند ممکن است دچار انفجار شوند. یکی از وقایع تلخی که بر اثر منفجر شدن مواد رادیواکتیو در تاریخ ایجاد شده، حادثه چرنوبیل است که کماکان در ذهن مردم باقی مانده است. پس از بروز این واقعه شهر به طور کامل تخلیه شد و اکنون نیز  بیش از گذشته ده‌ها سال هیچ سکنه‌ای در محل اصلی حادثه زندگی نمی‌کند.

 

مایعات قابل اشتعال

برای حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک از جمله مایعات قابل اشتعال باید نکات زیادی را مد نظر قرار داد. از جمله اینکه مایعات مانند بنزین و گازوئیل سریعا مشتعل می‌شوند. بسته‌بندی این مایعات قابل اشتعال باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. رانندگانی که این مایعات قابل اشتعال را حمل می‌کنند نیز باید احتیاط زیادی داشته باشند. اگر سانحه‌ای برای ماشین‌های حمل و نقل مایعات اشتعال‌زا رخ دهد، امکان منفجر شدن ماشین بسیار بالا است.

 

جامدات قابل اشتعال

مواد جامد قابل اشتعال نیز در گروه مواد خطرناک قرار دارند. هرچند که مواد جامد خطر کمتری نسبت به مایعات قابل اشتعال دارند و اگر شرایط محیطی باعث تحریک این مواد نشود، می‌توان اطمینان داشت که این مواد دچار انفجار و حریق نمی‌شوند.

 

سخن پایانی

در این مقاله حمل و نقل مواد جاده‌ای خطرناک و نکاتی را که باید در ارتباط با حمل و نقل این مواد مد نظر داشته باشید را بررسی کردیم. اگر شما هم قصد دارید یکی از این مواد خطرناک را جابجا کنید می‌توانید با مراجعه به سایت‌های معتبر، شرکت حمل و نقل مناسبی را برای این کار انتخاب نمایید تا در حمل و نقل ماده خطرناک خود دچار مشکل نشوید.

امتیاز 5 از 5

———————————————————

برای مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۱۲۱۰۰۰  |  ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱

———————————————————

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *